PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Poradnik GIMP #2 Renderowanie - Wycinanie Postaci, Rzeczy

Poradnik GIMP #2 Renderowanie - Wycinanie Postaci, Rzeczy

Chcąc umieścić na jakimś zdjęciu logo, twarz kogoś innego lub zrobić fotomontaż często przeszkadza nam tło które towarzyszy danej grafice. W tym poradniku dowiecie się jak wyciąć-wyrenderować jakiś obiekt. Ta umiejętność przydaje się bardzo często i jest wręcz niezbędna przy tworzeniu bardziej złożonych prac. Zapraszamy do lektury i obejrzenia naszego video-poradnika.

Kilka słów o wycinaniu

Wycinanie - bardzo często nazywane renderowaniem, (od renderu czyli tego co zostaje po całej ,,operacji") polega na ,,wydostaniu" - wycięciu danego fragmentu obrazu. Najczęściej używamy go do wycinania postaci ze zdjęć. Umiejętność ta, jest bardzo często wykorzystywana podczas tworzenia różnego rodzaju fotomontażu, prac itp.

>>> Zobacz #1 Poradnik Gimpa - Jak skalować i kadrować?

Różdżka

Różdżka zaznacza dany obszar na podstawie koloru. Jeżeli potrzebujemy uzyskać render "na szybko", a tło dookoła naszego obiektu jest jednokolorowe, to śmiało możemy skorzystać z narzędzia różdżka

Narzędzie to jest zdecydowanie najszybszym sposobem, lecz niestety niedokładnym i nie nadającym się do wszystkiego. Możemy dzięki niemu z powodzeniem wyciąć np. twarz ze zdjęcia z jednolitym tłem, ale pamiętaj o tym, że w przybliżeniu obrys nie będzie tak dokładny i dookoła renderu pozostanie obrys koloru tła. Niestety podczas gdy kolorów będzie kilka, narzędzie będzie "głupiało".

Jak go użyć?

 1. Na początek musimy zaimportować do GIMPa grafikę z której chcemy wyciąć dany obiekt.
 2. Z przybornika wybieramy narzędzie różdżka możemy również wykorzystać skrót - naciskamy klawisz U na naszej klawiaturze.Przybornik Narzędzie Różdżka
 3. Następnie klikamy na tło wokół potrzebnego nam obiektu i naciskamy klawisz delete. Nasze tło powinno zostać usunięte. Jeżeli jednak usunięty został potrzebny nam obiekt cofamy operację (z menu wybieramy edycja -> cofnij różdżka lub korzystamy ze skrótu Ctrl+Z) a następnie odwracamy zaznaczenie (wybieramy z menu zaznaczenie -> odwróć lub używamy do tego skrótu Ctrl+I) po czym raz jeszcze usuwamy zaznaczenie.
 4. Na koniec pozostało zapisać nasz render (plik -> wyeksportuj jako lub skrót Shift+Ctrl+E). Następnie wybieramy rozszerzenie, nazwę oraz miejsce docelowe.

Ścieżki

W porównaniu do poprzedniego sposobu narzędzie ścieżki jest dokładne, lecz niestety zajmuje zdecydowanie więcej czasu. Przy jego użyciu wytniemy obiekt z każdej grafiki - bez znaczenia jakie ma tło. Jeżeli ważna jest dla nas jakość i dokładność, to powinniśmy skorzystać właśnie z tego narzędzia.

Jak go użyć?

 1. Tak jak w poprzednim przypadku - musimy zaimportować do GIMPa odpowiedni plik graficzny z którego chcemy wyciąć dany obiekt.
 2. Z przybornika wybieramy narzędzie ścieżki, możemy również wykorzystać skrót - naciskamy klawisz na naszej klawiaturze.Przybornik Narzędzie Ścieżki
 3. Następnie zaznaczamy dany obiekt klikając na jego krawędzie. Dla lepszej dokładności proponuję przybliżyć sobie obraz za pomocą klawisza +. W miejscu w którym kliknęliśmy pojawi się kropka. Czym bliżej siebie będziemy zaznaczać, tym nasz render wyjdzie dokładniejszy. Po zaznaczeniu całości obiektu wokoło, łączymy całość klikając na pierwszą kropkę.Wykorzystanie Narzędzia Ścieżki
 4. Z okna "opcje narzędzia" wybieramy zaznaczenie na ścieżki.
 5. Z menu wybieramy zaznaczenie -> oderwij lub wykorzystujemy skrót Shift+Ctrl+L.
 6. W oknie warstwy pojawi nam się nowa warstwa "oderwane zaznaczenie".Klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję do nowej warstwy.
 7. W oknie warstwy usuwamy dolną warstwę z tłem (klikamy na nią a następnie z poniższego menu wybieramy ikonę kosza).
 8. Aby zobaczyć efekt końcowy, wystarczy z przybornika wybrać jakiekolwiek inne narzędzie - zaznaczenie w postaci kropek zniknie.
 9. Na koniec pozostało zapisać nasz render (plik -> wyeksportuj jako lub skrót Shift+Ctrl+E). Następnie wybieramy rozszerzenie, nazwę oraz miejsce docelowe.

>>> Zobacz Poradnik GIMP #4 Jak Zmienić Kolor Oczu-Tęczówki?

Praca skończona. Kolejne poradniki już wkrótce. W komentarzach możecie pisać co chcielibyście w nich zobaczyć.

Jakie aparaty fotograficzne są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu aparatów fotograficznych z 9/2017. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego produktu, koniecznie sprawdź, które aparaty fotograficzne warto kupić.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Nikon D3300 + 18-105 VR Nikon D3300 + 18-105 VRBest of the best!
2Hasselblad X1D-50c Hasselblad X1D-50c Sprawdź sam
3Canon EOS 6D Mark II body Canon EOS 6D Mark II body Ten ma niezłą cenę!
4Nikon Coolpix P900 czarny Nikon Coolpix P900 czarny Polecany model
5Nikon DF + 50mm kit czarny Nikon DF + 50mm kit czarny Sprawdź tutaj

Zobacz więcej propozycji: TOP 30 Najchętniej Kupowanych Aparatów Fotograficznych!

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more
Poradnik GIMP #2 Renderowanie - Wycinanie Postaci, Rzeczy