PODPOWIEDZI:

Poradnik GIMP #2 Renderowanie - Wycinanie Postaci, Rzeczy

Poradnik GIMP #2 Renderowanie - Wycinanie Postaci, Rzeczy

Chcąc umieścić na jakimś zdjęciu logo, twarz kogoś innego lub zrobić fotomontaż często przeszkadza nam tło które towarzyszy danej grafice. W tym poradniku dowiecie się jak wyciąć-wyrenderować jakiś obiekt. Ta umiejętność przydaje się bardzo często i jest wręcz niezbędna przy tworzeniu bardziej złożonych prac. Zapraszamy do lektury i obejrzenia naszego video-poradnika.

Kilka słów o wycinaniu

Wycinanie - bardzo często nazywane renderowaniem, (od renderu czyli tego co zostaje po całej ,,operacji") polega na ,,wydostaniu" - wycięciu danego fragmentu obrazu. Najczęściej używamy go do wycinania postaci ze zdjęć. Umiejętność ta, jest bardzo często wykorzystywana podczas tworzenia różnego rodzaju fotomontażu, prac itp.

>>> Zobacz #1 Poradnik Gimpa - Jak skalować i kadrować?

Różdżka

Różdżka zaznacza dany obszar na podstawie koloru. Jeżeli potrzebujemy uzyskać render "na szybko", a tło dookoła naszego obiektu jest jednokolorowe, to śmiało możemy skorzystać z narzędzia różdżka

Narzędzie to jest zdecydowanie najszybszym sposobem, lecz niestety niedokładnym i nie nadającym się do wszystkiego. Możemy dzięki niemu z powodzeniem wyciąć np. twarz ze zdjęcia z jednolitym tłem, ale pamiętaj o tym, że w przybliżeniu obrys nie będzie tak dokładny i dookoła renderu pozostanie obrys koloru tła. Niestety podczas gdy kolorów będzie kilka, narzędzie będzie "głupiało".

Jak go użyć?

 1. Na początek musimy zaimportować do GIMPa grafikę z której chcemy wyciąć dany obiekt.
 2. Z przybornika wybieramy narzędzie różdżka możemy również wykorzystać skrót - naciskamy klawisz U na naszej klawiaturze.Przybornik Narzędzie Różdżka
 3. Następnie klikamy na tło wokół potrzebnego nam obiektu i naciskamy klawisz delete. Nasze tło powinno zostać usunięte. Jeżeli jednak usunięty został potrzebny nam obiekt cofamy operację (z menu wybieramy edycja -> cofnij różdżka lub korzystamy ze skrótu Ctrl+Z) a następnie odwracamy zaznaczenie (wybieramy z menu zaznaczenie -> odwróć lub używamy do tego skrótu Ctrl+I) po czym raz jeszcze usuwamy zaznaczenie.
 4. Na koniec pozostało zapisać nasz render (plik -> wyeksportuj jako lub skrót Shift+Ctrl+E). Następnie wybieramy rozszerzenie, nazwę oraz miejsce docelowe.

Ścieżki

W porównaniu do poprzedniego sposobu narzędzie ścieżki jest dokładne, lecz niestety zajmuje zdecydowanie więcej czasu. Przy jego użyciu wytniemy obiekt z każdej grafiki - bez znaczenia jakie ma tło. Jeżeli ważna jest dla nas jakość i dokładność, to powinniśmy skorzystać właśnie z tego narzędzia.

Jak go użyć?

 1. Tak jak w poprzednim przypadku - musimy zaimportować do GIMPa odpowiedni plik graficzny z którego chcemy wyciąć dany obiekt.
 2. Z przybornika wybieramy narzędzie ścieżki, możemy również wykorzystać skrót - naciskamy klawisz na naszej klawiaturze.Przybornik Narzędzie Ścieżki
 3. Następnie zaznaczamy dany obiekt klikając na jego krawędzie. Dla lepszej dokładności proponuję przybliżyć sobie obraz za pomocą klawisza +. W miejscu w którym kliknęliśmy pojawi się kropka. Czym bliżej siebie będziemy zaznaczać, tym nasz render wyjdzie dokładniejszy. Po zaznaczeniu całości obiektu wokoło, łączymy całość klikając na pierwszą kropkę.Wykorzystanie Narzędzia Ścieżki
 4. Z okna "opcje narzędzia" wybieramy zaznaczenie na ścieżki.
 5. Z menu wybieramy zaznaczenie -> oderwij lub wykorzystujemy skrót Shift+Ctrl+L.
 6. W oknie warstwy pojawi nam się nowa warstwa "oderwane zaznaczenie".Klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję do nowej warstwy.
 7. W oknie warstwy usuwamy dolną warstwę z tłem (klikamy na nią a następnie z poniższego menu wybieramy ikonę kosza).
 8. Aby zobaczyć efekt końcowy, wystarczy z przybornika wybrać jakiekolwiek inne narzędzie - zaznaczenie w postaci kropek zniknie.
 9. Na koniec pozostało zapisać nasz render (plik -> wyeksportuj jako lub skrót Shift+Ctrl+E). Następnie wybieramy rozszerzenie, nazwę oraz miejsce docelowe.

>>> Zobacz Poradnik GIMP #4 Jak Zmienić Kolor Oczu-Tęczówki?

Praca skończona. Kolejne poradniki już wkrótce. W komentarzach możecie pisać co chcielibyście w nich zobaczyć.

blog comments powered by Disqus
Poradnik GIMP #2 Renderowanie - Wycinanie Postaci, Rzeczy