PODPOWIEDZI:

Kino domowe czy soundbar? Co wybrać?

Kino domowe czy soundbar? Co wybrać?

Kino we własnym domu to marzenie każdego fana dobrego filmu. Wszystko jest możliwe, dlatego coraz popularniejsze są duże telewizory, projektory, zestawy kina domowego lub soundbary. Dziś zajmiemy się kwestią dźwięku i spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie, co warto wybrać - klasyczny zestaw kina domowego czy może nowocześniejsze i prostsze rozwiązanie, jakim jest soundbar.

Czym jest kino domowe?

Na początku dobrze jest postarać się sprecyzować, czym w ogóle jest kino domowe? Jest to zestaw urządzeń audiowizualnych służących do oglądania filmów. Z czasem zastosowanie takich zestawów znacznie się rozszerzyło, ponieważ korzystamy z nich przy oglądaniu codziennej telewizji, wydarzeń sportowych czy podczas rozrywki gamingowej.

Nie skupiając się w tym przypadku na urządzeniach do wyświetlania obrazu, głównymi elementami kina domowego jest komplet głośników oraz amplituner audiowizualny pozwalający podłączyć dowolne źródło oraz wiele kolumn. Jest to odpowiednik tego, co możemy spotkać w prawdziwym kinie, gdzie głośniki rozstawione są z przodu, z boku, jak i z tyłu. W nowszych rozwiązaniach coraz częściej można znaleźć także głośniki sufitowe do odtwarzania cyfrowych systemów dźwięku dookólnego.

Mówi się, że podstawowe kino domowe składa się z minimum pięciu kolumn głośnikowych.

Dwie główne to kolumny frontowe, po środku umiejscowiony jest głośnik centralny służący do reprodukcji wokalu. Z tyłu lub po bokach rozstawia się głośniki efektowe, te najczęściej są dwa, chociaż nie zaskakują nikogo zestawy z czterema lub nawet sześcioma głośnikami efektowymi.

Chcąc rozbudować taki zestaw, możemy skorzystać z jednego lub dwóch subwooferów, które pogłębiają reprodukcję niskich tonów. Można także zainstalować dodatkowe głośniki sufitowe, które jeszcze bardziej sprawią, że poczujemy się w samym środku akcji filmowej.

Czym jest soundbar?

Jest to rynkowa odpowiedź na wszelkie minusy kina domowego. Gabaryty, złożoność systemu, okablowanie i skomplikowane sterowanie.

Soundbar z założenia jest rozwiązaniem, które podobnie jak zestaw kina domowego służy do odtwarzania dźwięku, jednak to wszystko robi jedno urządzenie.

soundbar koło telewizora

Jest to nieduża podłużna konstrukcja wyposażona w wiele głośników, które mają za zadanie przenosić pełne pasmo dźwiękowe oraz odwzorowywać konkretne kolumny kina domowego. Dlatego znajdziemy w środku przetworniki działające jako kolumny frontowe, centralny jak i efektowe. Dodatkowo coraz częściej spotykamy soundbary z aktywnym bezprzewodowym subwooferem, który jest niezbędny dla dobrej rekonstrukcji basów.

Plusem soundbara jest jego prostota oraz nieduże gabaryty. Jest to również urządzenie niesamowicie łatwe w podłączeniu, jak i sterowaniu. Zazwyczaj wystarczy je podłączyć jednym kablem do telewizora.

Zobacz nasze testy soundbarów:

Co jest bardziej funkcjonalne - soundbar czy kino domowe?

Decydując się na klasyczny zestaw kina domowego, mamy do wyboru właściwie nieograniczone możliwości wyboru. Oddzielnie wybieramy amplituner audiowizualny pod względem mocy, ilości złącz, dekoderów dźwięku oraz funkcji sieciowych.

Możemy wybrać prosty model, który umożliwi nagłośnienie dźwięku z telewizora, lub bardzo zaawansowany z mocnymi końcówkami mocy, który jednocześnie nagłośni wiele pomieszczeń oraz zapewni szereg funkcji sieciowych. Ranking kin domowych pokazuje zróżnicowane modele.

Do tego dobieramy kolumny głośnikowe. Tu również mamy ogromny wybór. Możemy szukać wśród wielu zestawów, ale także stworzyć indywidualne zestawienie oparte na przykład na dużych kolumnach frontowych, głośniku centralnym stojącym na szafce oraz tylnych kolumnach wieszanych na ścianach lub instalowanych w suficie. Indywidualnie dobieramy także jeden lub dwa subwoofery.

Bazując na klasycznym zestawie kina domowego, w łatwy sposób możemy poddać go modyfikacjom. O ile kupiliśmy dobrej jakości amplituner, z czasem możemy dołożyć kolejne głośniki efektowe lub rozwinąć nasz system o głośniki sufitowe niezbędne do realizacji dźwięku Dolby Atmos. Tak naprawdę możliwości jest mnóstwo, a głównym ograniczeniem może być przestrzeń, jaką dysponujemy, lub budżet.

Wybierając soundbar, wygląda to zupełnie inaczej. W większości przypadków soundbar składa się z głównej listwy oraz bezprzewodowego subwoofera. Zazwyczaj taki zestaw ma jedno lub maksymalnie dwa złącza HDMI oraz złącza analogowe audio. Pozwala to podłączyć dźwięk z telewizora lub dekodera, i to w zasadzie tyle.

przykładowe złącza soundbara

Najczęściej soundbary posiadają też wbudowany moduł Bluetooth, a te droższe niekiedy wyposażone są w sieciowe moduły do streamowania muzyki, np. z radia internetowego lub Spotify. Niektóre droższe soundbary w zestawach dostarczane są z tylnymi głośnikami efektowymi, co jest ciekawą propozycją, jednak należy pamiętać, że jest to jeszcze rzadkość.

moduły i funkcje soundbara

Musimy też pamiętać, że wybór belki dźwiękowej to wybór zamkniętego systemu, którego nie da się rozbudować, poprawić czy dokupić do niego lepszych podzespołów. W tym przypadku kino domowe zdecydowanie wygrywa.

Soundbar natomiast wygrywa pod względem sterowania. Zazwyczaj połączenie jednym kablem HDMI (ARC) pozwala zarówno na przesłanie cyfrowego dźwięku, jak i informacji niezbędnych do sterowania. Urządzenie samo się uruchomi po włączeniu telewizora, a regulacja głośności będzie się odbywała za pomocą pilota od telewizora.

Co lepiej gra - soundbar czy kino domowe?

Już na początku warto napisać, że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które z rozwiązań będzie grało lepiej. Oczywiście wszystko przemawia za tym, że klasyczny zestaw kina domowego jest lepszy do oglądania filmów czy korzystania z rozrywki domowej.

Realia jednak pokazują, że zarówno możemy kupić świetnie grający soundbar (np. jakiś z rankingu soundbarów), jak i beznadziejny zestaw kina domowego. Próbując jednak trochę uogólnić cechy jednych i drugich, to kino domowe jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Przede wszystkim dlatego, że wymaga ono odpowiedniego rozmieszczenia kolumn głośnikowych. Takie rozwiązanie zapewnia dostarczenie dźwięku z właściwego punktu, który akurat zamierzył sobie reżyser filmu. Głośniki przednie, tylne, boczne czy sufitowe mają za zadanie sprawić, że poczujemy się tak, jakbyśmy byli w środku filmowej akcji. Dźwięk dociera do nas z różnych kierunków i w odpowiednim momencie.

W przypadku soundbarów nie wygląda to już tak korzystnie. Teoretycznie listwa dźwiękowa z wieloma wbudowanymi przetwornikami ma za zadanie odwzorowywać głośniki przednie czy tylne. Jednak efekt przestrzenny działa na zasadzie odbić od ścian, które przecież w każdym domu mają inny układ.  Producenci soundbarów zapewniają oczywiście odkodowywanie formatów dźwięków przestrzennych, nawet tych najlepszych i najnowszych, jednak ostatecznie reprodukcja dźwięku jest tylko próbą zbliżenia się do efektu klasycznego zestawu.

Mówiąc o nagłośnieniu kina domowego, warto pamiętać o tym, że bardzo często wykorzystujemy te urządzenia również do słuchania muzyki. W tym przypadku klasyczny zestaw kina domowego oparty o amplituner oraz duże frontowe kolumny zaoferuje zdecydowanie lepsze brzmienie niż jakikolwiek soundbar.

Niestety, miniaturyzacja w tym przypadku nie wyszła na dobre. Oprócz kilku referencyjnych i bardzo drogich soundbarów większość z nich brzmi plastikowo, oferuje mało szczegółów oraz słaby efekt stereo. Oczywiście da się puścić muzykę w tle, lub nawet nagłośnić domówkę, jednak taka jakość daleko się ma do typowego sprzętu audio.

Klasyczne zestawy kina domowego wypadają w tym przypadku zdecydowanie lepiej. Duże kolumny i mocne wzmacniacze potrafią zadziwić jakością, a jeśli nie szczędziliśmy środków, to możemy uzyskać jakość nawet wysokiej klasy audiofilskiego zestawu stereo.

subwoofer aktywny od soundbara

Dla kogo soundbar a dla kogo kino domowe?

Pomimo teoretycznie dużej przewagi zestawów kina domowego soundbary również dobrze się sprzedają i mają swoją ogromną rzeszę odbiorców.

Dowiedzmy się teraz, kto powinien zainwestować w listwę dźwiękową, a kto w rozbudowane kino domowe:

  • Komu mogę polecić soundbar? Na pewno wszystkim tym, którzy nie lubią dużej ilości elektroniki wokół siebie. Również wszystkim tym, którzy traktują to urządzenie jako poprawienie jakości dźwięku z telewizora, a nie jako wysokiej jakości sprzęt do słuchania muzyki. Soundbar to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy oczekują minimalizmu i prostoty oraz przyzwoitego dźwięku bez szukania audiofilskiej jakości.
  • Kino domowe to rozwiązanie dla fanów filmów czy rozrywki domowej. Dla wszystkich tych, którzy lubią dużo sprzętu wokół siebie, nie boją się nieco skomplikowanego sterowania oraz możliwe, że będą chcieli podłączać do niego różne urządzenia źródłowe. Jest to też dobre rozwiązanie dla tych, którzy oczekują najlepszego odwzorowania dźwięku cyfrowego i którzy bezkompromisowo chcą się poczuć jak w prawdziwym kinie. Ostatecznie jest to jedyna opcja dla fanów dobrego dźwięku przy odsłuchu stereo.
blog comments powered by Disqus
Kino domowe czy soundbar? Co wybrać?