PODPOWIEDZI:

Jak z Komputera Zrobić Router? PC Jako Repeater

Jak z Komputera Zrobić Router? PC Jako Repeater

Żyjemy w czasach, w których internet jest dosłownie w każdym miejscu - czy to w mieszkaniu, samochodzie, a nawet w podróży pociągiem przez szczere pole. Dla jednych internet to obowiązkowa rzecz do pracy, dla innych źródło rozrywki, a dla jeszcze innych wielkie udogodnienie. Niestety może zdarzyć się tak, że w naszym domu będą zaniki sieci Wi-Fi z powodu zbyt słabego routera albo po prostu swego rodzaju ,,anomalii” w jakimś miejscu. Jest na to parę sposobów, a dzisiaj chciałbym Wam pokazać, jak z komputera podłączonego do sieci można zrobić router. Zapraszam!

Poradnik

Zaczniemy od właściwego poradnika, a potem przejdziemy do alternatyw polepszenia zasięgu sieci Wi-Fi w wybranym miejscu. Aby nasz komputer zamienić na router aka repeater, potrzebujemy programu. Osobiście używam Connectify i wiem, że działa bardzo dobrze oraz wystarczy do tego, co dzisiaj chcę Wam pokazać. Pobieramy nasz program z oficjalnej strony Connectify, a następnie instalujemy go zgodnie z instrukcjami podanymi na ekranie. Resetujemy nasz komputer i możemy przystąpić do właściwej procedury, czyli stworzenia hotspotu Wi-Fi.

Pojawi nam się okienko widoczne na zdjęciu. Sprawa jest banalnie prosta. Od góry wybieramy Wi-Fi Hotspot, następnie niżej w zakładce ,,Internet to Share” musimy wybrać sieć, do której jest podłączony nasz komputer. Poniżej zostały nam tylko 2 opcje, czyli wybór nazwy naszego hotspotu i hasła. Gotowe! Klikamy ,,Start Hotspot” i widzimy, jak nasza sieć już się konfiguruje.

>>> Sprawdź najlepsze routery >>>

Connectify Internet to Share

Connectify Łączenie z HotSpotem

Test

Mój telefon po podłączeniu do Wi-Fi na router osiąga prędkość ledwo 4-15 Mb/s. Po podłączeniu się do hotspotu, wygenerowanego przez mój komputer na drugim końcu pokoju, prędkość wzrosła do 26-42 Mb/s. Jak sami widzicie - różnica jest kolosalna!Mój komputer, który jest podłączony za pomocą kabla oraz posiada dosyć dobrą zewnętrzną antenę Wi-Fi, tworzy hotspot Wi-Fi o wiele lepszy od Wi-Fi z routera z pokoju obok. Następny test przeprowadziłem z użyciem laptopa - mój smartfon ma limit na prędkość internetu. W przypadku laptopa po podłączeniu się do hotspota prędkość wzrosła do ponad 80-60 Mb/s!

>>> Sprawdź również: Najszybszy internet w smartfonie! >>>

Komputer jako Router - Test Szybkości

Alternatywy

Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na to, by ciągle włączony PC lub laptop tworzył sieć Wi-Fi w pokoju. Są również inne metody, by polepszyć sygnał Wi-Fi, więc postaram się krótko o nich napisać. Jeśli na ten temat pojawi się wiele pytań, to będzie można napisać bardziej szczegółowy poradnik.

Zaczynamy od jednej z najlepszych możliwości, czyli kupna drugiego routera i  zrobienia z niego repeatera. W skrócie - podłączamy router do routera i ustawiamy tak, by ten drugi router był repeaterem. Dzięki temu obydwa routery będą tworzyć sieć Wi-Fi w różnych pomieszczeniach.

Następna możliwość to kupno specjalnego wzmacniacza zasięgu Wi-Fi, który podłącza się do gniazdka. Jest to małe urządzenie, którego ceny zaczynają się od około 80 zł, a dzięki któremu polepszamy moc naszej sieci Wi-Fi w pomieszczeniu ze wzmacniaczem.

Trzecia możliwość to kupno lepszych anten do naszego routera. Jeśli mamy słaby router to możemy zobaczyć, że anteny dodane do zestawu są po prostu małe i słabe. Zmiana tych anten na większe i mocniejsze znacznie polepszy moc sygnału Wi-Fi.

Ostatnia możliwość to podłączenie do swojego sprzętu specjalnego adaptera na Wi-Fi. Można albo kupić dobry adapter, albo specjalny adapter z wejściem na antenę. Ta druga opcja często działa lepiej - tym bardziej, kiedy podłączymy do adaptera dobrą antenę.

Podsumowanie

Jak sami widzicie - możliwości na polepszenie sygnału sieci Wi-Fi w domu jest mnóstwo. Myślę, że dzięki temu poradnikowi każdy znajdzie opcję dla siebie - czy to kupno specjalnych adapterów, pobawienie się w ustawienie repeatera albo stworzenie własnego hotspotu Wi-Fi z komputera. Każda z tych opcji ma swoje minusy i plusy, ale jedno jest pewne - wszystkie z nich pomogą Wam zwiększyć zasięg i moc sieci Wi-Fi.

blog comments powered by Disqus
Jak z Komputera Zrobić Router? PC Jako Repeater