- Krótkie informacje
- Xiaomi zabiera nasze prywatne dane?
- Czy znamy już cenę i datę pokazu PS5?
- Fabuła The Last of Us wycieka i fani są wściekli
- Powstaje skafander do imprezowania
- Łatwe urządzenia do tworzenia muzyki na Kickstarterze
- Rynek smartfonów może czekać poważny kryzys
- Udało się cofnąć paraliż dzięki implantowi w mózgu

Niby weekend majowy, ale trudno poczuć atmosferę relaksu. Jeśli jednak wam się to udało, to zapraszamy na relaksujące podsumowanie tygodnia w świecie technologii. Oto 251. odcinek VideoNewsa!
W tym tygodniu na naszej stronie pojawiły się między innymi:
- Materiał o Redmi Note 8T i wrażeniach osób niezajmujących się telefonem na co dzień. Czy Redmi Note 8T to dobry smartfon na trudne czasy? Sprawdźcie!
- Ranking dużych telewizorów 75 cali. Na pewno nie są to sprzęty tanie, ale jeśli masz duży salon, to pewnie stać cię i na duży telewizor.
- Zestawienie płyt gazowych z 5 palnikami. Zapewne nie spodziewaliście się takiej propozycji i część redakcji też nie, ale być może, skoro macie duży salon, to i w dużej kuchni zmieścicie 5-palnikową kuchenkę?
Ponadto pokazało się u nas wiele newsów. Jeśli nie chcecie ich przegapić - zaobserwujcie Videotesty.pl na Google News!
Krótkie informacje
- TikTok osiągnął już dwa miliardy pobrań. Dane pochodzące od Sensor Tower wskazują, że najwięcej użytkowników znajduje się w Indiach. Tu przeczytacie więcej o dwóch miliardach pobrań TikToka.
- Po roku przerwy powrócimy do uniwersum Assassin's Creed. Nowa część o podtytule "Valhalla" pozwoli nam wcielić się w Wikingów, którzy będą mścić się za podboje Anglików. Premierę zaplanowano na koniec tego roku - więcej w naszej informacji o Assassin's Creed: Valhalla.
- Producenci smartfonów pomimo kryzysu szykują składane urządzenia. Podczas prezentacji serii Note 20 doczekamy się też Galaxy Fold 2. Co ciekawe, podobny schemat wyglądu może przyjąć kontynuacja serii Mate X z elastycznym wyświetlaczem. Tu przeczytacie o patencie na elastyczne urządzenie Huawei.
- Przy okazji ustawy chroniącej przedsiębiorstwa przed recesją pojawił się zapis, w ramach którego na serwisy VOD zostanie naniesiony podatek w wysokości 1,5% rocznych przychodów.
- Elon Musk jednym Tweetem obniżył wartość akcji Tesli o 14 miliardów dolarów. Wystarczyło napisać: "Moim zdaniem ceny akcji Tesli są zbyt wysokie".
Xiaomi zabiera nasze prywatne dane?
Forbes donosi o sytuacji, w której urządzenia Xiaomi pobierają dane dotyczące przeglądanych przez nas treści. Co więcej, robią to także w trybie incognito i gdy przełączamy się między aplikacjami oraz plikami w systemie. Według badań analityków producent miałby otrzymywać od urządzeń łatwe do odszyfrowania paczki zawierające informacje identyfikujące konkretne urządzenie oraz konkretne witryny, które odwiedzamy.
Xiaomi tłumaczy, że dane zbiera jak każdy producent i służą one jedynie do celów analitycznych. Firma oświadcza, że w żadnym wypadku nie gromadzi plików z trybu incognito, choć na filmie stworzonym przez współpracownika Forbes widać, że sytuacja wygląda inaczej. Tu przeczytacie więcej o aferze Forbes i Xiaomi.
Czy znamy już cenę i datę pokazu PS5?
Sony i tak nie planowało pojawić się na konferencji podczas E3, a zamiast tego przygotować własną. Ta ma być zaplanowana na 4 czerwca. Donosi o tym Jeffrey Grubb, dziennikarz serwisu GamesBeat. Poza prezentacją wyglądu poznamy ekskluzywne tytuły, w tym całkowicie nowe gry. Część z nich zostanie zaprezentowana jeszcze w maju. Więcej o wycieku daty premiery PS5 pisał Michał Kułakowski.
W międzyczasie pojawiły się informacje dotyczące ceny konsoli. Włoski sklep Gamelife umieścił w spisie produktów najnowszą konsolę Sony w cenie 450 euro z opcją zamówienia przedpremierowego. Obecnie jest to około 2050 złotych. Nie znamy za to daty premiery sklepowej.
Nieco przedwcześnie o nowej funkcji konsol wygadał się Philips. Wśród nowych monitorów pojawił się model 345M1CR Momentum, który będzie dedykowany konsolom. Poza częstotliwością odświeżania 144 Hz wyróżnia go układ 21:9 i informacja, że będzie on kompatybilny z nowymi konsolami.
Sprawdź cenę konsoli Xbox One S!
Tymczasem w obozie Microsoftu planowana jest majowa premiera Xboxa Series S - tańszej i słabszej wersji konsoli Microsoftu. Jej moc ma wynosić 4 terafllopy, ale jednocześnie powinna zachować wsparcie dla Ray Tracingu, dysk SSD i 16 GB RAM-u. Gry uruchomią się w maksymalnej rozdzielczości 1440p, a głównym źródłem cięć budżetowych ma być brak napędu na płyty Blu-Ray. Tu przeczytacie więcej o potencjalnej premierze Xbox Series S.
Fabuła The Last of Us wycieka i fani są wściekli
Naughty Dog niedawno zapowiedziało, że premiera drugiej odsłony The Last of Us nieco się przesunie. Decyzja była umotywowana przez wydawcę - Sony Interactive Entertainment, które nie było w stanie zapewnić odpowiednich warunków logistycznych. Okazało się, że premiera przesunie się nieznacznie i gra ma ukazać się 19 czerwca. Niestety, część fanów mogła poznać już znaczną część fabuły.
Do sieci wyciekł build gry zawierający sporo przerywników filmowe. Po całym Youtube rozsiane są fragmenty, do których odnoszą się internetowi twórcy. Ci nie kryją rozczarowania decyzjami fabularnymi reżyserów gry. Jak donosi Jason Schreier, firmie oberwało się z ramienia byłego pracowanika, który przez złe traktowanie postanowił wypuścić do sieci pliki, które posiadał.
Powstaje skafander do imprezowania
Micrashell to rozwiązanie rodem z filmów science fiction. Jego zadaniem będzie zapewnienie bezpiecznego imprezowania oraz funkcjonowania w przestrzeni publicznej. Stanie się to dzięki trzyczęściowemu skafandrowi. Składa się na niego twardy, odporny na cięcia hełm oraz kostium hazmat wykonany z militarnego materiału UHMWPE.
Rozwiązanie ma być naszpikowane technologią, a napędzać mają je dwie baterie 18650 mAh. W hełm wbudowane mają być nie tylko filtry powietrza, ale i głośniki czy diody LED, by stworzyć efekt imprezowy. Pojawi się także vaporyzator. Telefon schowalibyśmy w etui, a zamiast tego mielibyśmy dostęp do wbudowanych w skafander modułów NFC czy kamery. Kostium pozwoli także uzupełnić płyny dzięki podajnikowi.
Łatwe urządzenia do tworzenia muzyki na Kickstarterze
Joué Play to kontroler MIDI, który ma zachęcić do siebie nie tylko zaawansowanych muzyków, ale także i amatorów. Opiera się na aplikacji mobilnej, którą pokazywano na tablecie oraz kontrolerze z doczepianymi podkładkami kontrolującymi. Te pozwalają w dowolnej chwili zmienić instrument na chociażby klawisze czy zestaw z planszą XY. Ponadto kontroler powinien zmieścić się do plecaka. W aplikacji możemy dodawać do jednej linii melodycznej kilka instrumentów jednocześnie.
Projekt możecie zakupić na Kickstarterze w cenie 267 lub 299 euro.
Jeszcze mniejsze rozwiązanie dostarcza offGrid. To kontroler niewiele większy od smartfona, korzystający z aplikacji mobilnej. Wyróżnia go możliwość nie tylko rozmiar, ale i możliwość grania za pomocą gestów, na przykład potrząśnięcia. Zamiast planszy XY korzysta z joysticka. Pozwala także na przechowywanie presetów pod przyciskami. Producent obiecuje, że po wyjęciu z pudełka urządzenie będzie zgodne z aplikacjami oraz systemami Digital Audio Workstation.
W najtańszej wersji rozwiązanie kosztuje 119 euro. Dostępne jest na Kickstarterze.
Rynek smartfonów może czekać poważny kryzys
W tym tygodniu pojawiły się raporty Counterpoint, Omdia oraz Canalys, z których wynika, że kwartalna sprzedaż smartfonów w porównaniu z rokiem ubiegłym spadła między 13% a 16%. Tracą zarówno Samsung i Huawei, jak i Apple (choć firma odbija sobie sprzedażą usług i oprogramowania).
![]() | ![]() | ![]() |
Wśród firm, które zyskały są wyłącznie Xiaomi i Realme. Pierwsi sprzedali co prawda nieco mniej smartfonów, ale zyskali dodatkowy procent rynku (9%). Realme niemalże podwoiło sprzedaż do poziomu 6,1 miliona (2% rynku, 3,2 miliona sprzedane rok temu). Według raportów na całym rynku sprzedano od 40 do 55 milionów smartfonów mniej.
Udało się cofnąć paraliż dzięki implantowi w mózgu
Naukowcom z Battelle Memorial Institute udało się stworzyć implant łączący mózg z nerwami w prawej dłoni pacjenta. Dzięki temu Ian Burkhart mógł po raz pierwszy od 10 lat poruszyć swoją ręką oraz poczuć dotyk. Pacjent z tetraplegią zgodził się na badania, które oparto na jego szczątkowych sygnałach sensorycznych. Okazuje się bowiem, że po paraliżu kręgosłupa jednostki przesyłające sygnały somatosensoryczne żyją.
W mózgu pacjenta pojawił się dekoder dotyku, który wzmacnia bodźce wysyłane przez słabe impulsy. Rozwiązanie jest w stanie zdekodować 3 miliony informacji na sekundę. Poza komputerem, który łączy się z mózgiem, naukowcy opracowali rękaw do lepszego zrozumienia sygnału, jaki wychodzi z mózgu do dłoni. W przyszłości rozwiązanie mogłoby pomóc w procesie rehabilitacji osób po porażeniach mózgowych.
Zobacz poprzednie odcinki VideoNewsa:
- VideoNews #250! Balony z internetem, maski z aplikacją, e-skóra z Bluetooth
- iPhone SE, Wszyscy chcą nas śledzić przez koronawirusa, Mendi - VideoNews #249
- Pad do PS5, mało bezpieczne odciski palców, beta Valorant - VideoNews #248
Źródła:
- 2 miliardy pobrań aplikacji TikTok od ByteDance
- Assassin's Creed: Valhalla pokazany
- Wyginany Huawei
- Tarcza antykryzysowa a VOD
- Tweet Elona Muska
- Data premiery PS5
- Cena PS5 we włoskim Gamelife
- Monitor Philips do konsol nowej generacji
- Xbox Series S w maju
- Wyciek The Last of US: Part II
- Kombinezon Micrashell
- Joué Play na Kickstarterze
- offGrid na Kickstarterze
- Sprzedaż smartfonów w Q1 2020
- Powrót sprawności po paraliżu