PODPOWIEDZI:

Jaki duży telewizor 75 cali? |TOP 5|

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1LG 75UM7000LG 75UM70003999 zł
2Samsung QE75Q60RATSamsung QE75Q60RAT6389 zł
3Sony KD-75XG9505Sony KD-75XG950510499 zł
4Samsung QE75Q950RSamsung QE75Q950R24999 zł
5Sony OLED KD-77AG9Sony OLED KD-77AG924444 zł
Jaki duży telewizor 75 cali? |TOP 5|

Duże telewizory 75 cali wcale nie muszą kosztować majątku! Z drugiej strony na tak sporym ekranie chciałoby się topowego obrazu. Nasze zestawienie 75-calowych telewizorów łączy zarówno budżetowe propozycje, jak i te z najwyższej półki. Dzięki temu z pewnością wybierzesz coś dla siebie!

Przechodząc przez etap zakupu telewizora, na początku warto ustalić, jakiej wielkości ekranu oczekujemy. Z doświadczenia wiem, że rozsądek podpowiada nam mniejszą przekątną, a siadając na wygodnej kanapie, myślimy sobie, że lepiej byłoby wybrać większy model. Im lepszą jakość obrazu oferują nadawcy i im rozdzielczość filmów jest wyższa, tym lepiej ogląda się filmy na dużym ekranie.

Oczywiście zawsze należy zachować zdrowy rozsądek i dobrać przekątną odpowiednią do odległości oglądania, jednak w dzisiejszym materiale robimy przegląd telewizorów o dużych przekątnych, a mianowicie 75-77 cali. Co warto kupić? Sprawdziliśmy dla Was urządzenia dostępne na rynku, zaczynając od modeli budżetowych, kończąc na tych z najwyższej półki.

Polecane telewizory 75 cali

  • LG 75UM7000 - ciekawa propozycja budżetowego telewizora Ultra HD o dużej przekątnej. LG 75UM7000 to dobra oferta dla tych, którym zależy na dużym ekranie, a nie dysponują najwyższym budżetem. Cieszyć może bardzo wygodny system SMART TV, czyli webOS oraz matryca z bezpośrednim podświetleniem LED. Ekran pozwala na oglądanie nawet pod dużymi kątami bez utraty jakości kolorów. Niska cena niestety wymusza pewne ograniczenia. LG UM7000 nie posiada w zestawie pilota Magic oraz oferuje odświeżanie na poziomie 60 Hz.
  • Samsung QE75Q60RAT - dysponując budżetem w granicach sześciu tysięcy złotych, będziemy w stanie pozwolić sobie na propozycję Samsunga z matrycą QLED. Rozdzielczość Ultra HD, 120 Hz odświeżania oraz pełne odwzorowanie szerokiej palety barw DCI-P3 to główne zalety propozycji Samsunga. Za plus uznaję wykorzystanie matrycy VA, która może poszczycić się wysokim poziomem czerni. Nie można też zapomnieć o łatwym w obsłudze i bardzo funkcjonalnym systemie SMART TV, z którego słyną produktu Koreańczyków. Małym minusem może być krawędziowe podświetlenie LED.
  • Sony KD-75XG9505 - jeden z najlepszych dużych telewizorów LCD LED. Sony w modelu XG9505 oferuje wszystko, czego można oczekiwać od wysokiej klasy telewizora Ultra HD. Wysokiej jakości matryca VA, bezpośrednie podświetlenie i częstotliwość odświeżania 120 Hz. Dodatkowo obsługa wszystkich formatów wysokiej rozpiętości tonalnej, czyli HDR, Dolby Vision oraz HLG. Świetne procesory obróbki obrazu Ultra HD zapewniają z kolei sprawne przetwarzanie w każdej scenie. Niczego tu nie brakuje. Dokładając do tego platformę Android TV z asystentem głosowym Google oraz Chromecastem, otrzymujemy telewizor dla bardzo wymagających użytkowników.
  • Samsung QE75Q950R - wracając do QLED-ów, nie mogło zabraknąć modelu z najwyższej półki. Świetna matryca z bardzo głęboką czernią, najlepsze możliwe procesory obrazu dla odwzorowania ruchu oraz jak najlepszych szczegółów. To wszystko sprawia, że wrażenia, które dozuje nam Q950R, pozostają na najwyższym poziomie. Jednak Q950R to model dla kogoś, kto bardzo chce wyprzedzić wszystkich wokół, ponieważ w cenie dwudziestu tysięcy złotych możesz otrzymać telewizor o rozdzielczości 8K. Fakt, nie ma na nim jeszcze czego oglądać, jednak pochwalić się przed sąsiadami można.
  • Sony OLED KD-77AG9 - tym razem propozycja z totalnego szczytu jakościowego, ponieważ model AG9 oparty jest na matrycy OLED. Rozdzielczość 4K z pełnym wsparciem obrazów Ultra HD. Współpraca z wszelkimi możliwymi systemami wysokiej rozpiętości tonalnej i wygodny system SMART TV. Poza tym niesamowicie głęboka czerń, której nie dorówna żaden telewizor LED. Idealny sprzęt do dużego salonu lub pokoju kinowego, który jest w stanie pokazać, co to znaczy niesamowicie głęboki kontrast oraz naturalne kolory. Do tego autorska metoda produkcji dźwięku. W Sony AG9 nie ma wbudowanych głośników, tutaj gra cała matryca, tworząc niespotykaną w innych telewizorach przestrzeń dźwiękową - chociaż i tak myślę, że jeśli stać Cię na taki telewizor, to połączysz go z dobrym kinem domowym.

Zakup wielkiego telewizora - co jest tu ważne?

W dużej mierze zależy to od tego, w jakim pomieszczeniu będziesz korzystał z telewizora. 

  • Jeżeli szukasz TV do salonu, w którym masz dużo okien i chcesz z niego korzystać również w dzień, to poza rozdzielczością i funkcjonalnością zwróć uwagę na jasność oraz rodzaj matrycy. Ogólnie można powiedzieć, że im wyższa jasność, tym lepiej, kolory łatwiej przebiją się przez padające na ekran promienie słoneczne. To wartościowa cecha w każdym rankingu telewizorów.
  • Jeżeli chciałbyś zapraszać znajomych i oglądać na przykład rozgrywki sportowe w dużym gronie, to dobrze, aby telewizor miał szerokie kąty oglądania. Te zapewnia matryca IPS.
  • Jeżeli chciałbyś taki telewizor wstawić to pokoju kinowego lub oglądasz głównie wieczorami, a najważniejsza jest dla Ciebie jakość obrazu, to ważnym parametrem będzie kontrast. Niestety producenci zazwyczaj nie podają tych danych, ale wyższy kontrast zapewnia matryca VA z bezpośrednim podświetleniem LED i systemami lokalnego wygaszenia.
  • Jeżeli nie ogranicza Cię budżet i możesz sobie pozwolić na telewizor z najwyższej półki, wtedy najlepszy będzie taki z matrycą OLED. Osiągniesz niesamowitą czerń, niedoścignioną dla jakichkolwiek innych telewizorów. Potwierdza to zresztą starcie OLED czy QLED.

Duży telewizor - czy nadaje się do gier?

W tym przypadku należy pamiętać, że zawodowi gracze, dla których liczy się szybkość i precyzja, zdecydowanie będą woleli monitor komputerowy. Wspominałem o tym w pojedynku telewizor vs monitor.

Jeżeli jednak chciałbyś podłączyć konsolę i cieszyć się dużym obrazem w twoich ulubionych grach, to praktycznie każdy z telewizorów powinien być przyzwoitym odbiornikiem. Wszystkie oferują wysoką rozdzielczość 3840x2160 px oraz współpracę z wysoką rozpiętością tonalną HDR.

Jeżeli zależy Ci na szybkości, to sprawdź taki parametr jak input lag. Niektóre telewizory, które lepiej sprawdzają się w filmach, mogą osiągać 40-50 milisekund, lecz bez problemu znajdziemy takie, które mieszczą się w czasie niższym niż 30 milisekund. Jest to wynik godny pozazdroszczenia.

Warto też szukać takich funkcji jak Freesync czy G-Sync, które potrafią zsynchronizować częstotliwość odświeżania z kartą graficzną Twojego komputera. Nie ma może ich jeszcze dużo w porównywarce telewizorów, ale zapewne z czasem się to zmieni na korzyść zapalonych graczy. Producenci muszą tu iść za trendami, a jednym z nich jest komfortowe granie na dużym ekranie.

Duży telewizor a oglądanie sportu

Oglądanie sportu po filmach to bardzo popularny sposób spędzania czasu przed telewizorem. Zarówno rozgrywki piłki nożnej, jak i zmagania kierowców Formuły 1 potrafią zatrzymać nas przed telewizorem na długie godziny.

Który telewizor wybrać pod tym względem? Najlepiej taki z jak najszybszą matrycą. Szukaj telewizora o natywnej (czyli prawdziwej, a nie podniesionej upłynniaczami) częstotliwości odświeżania na poziomie 100-120 Hz. Dobrze, aby miał również specjalne systemy, które potrafią “upłynnić” obraz - tak abyś nie zauważał zacięć obrazu. Jeżeli oglądasz dużo w dzień, to zwróć uwagę na jasność.

Duży telewizor a oglądanie filmów

Sztuka filmowa jest niezwykle wymagająca. W jednym materiale mogą przecież występować sceny ciemne, jasne, jak i bardzo dynamiczne. Aby stworzyć jednak filmowy klimat, szukaj telewizora z jak najwyższym naturalnym kontrastem. Dobrze, aby był wyposażony w matrycę VA, która osiąga wysoki poziom czerni. Dodatkowo dobrze działający system lokalnego wygaszenia panelu będzie bardzo pomocny. Częstotliwość odświeżania nie ma w tym przypadku pierwszorzędnego znaczenia. Dobrze, aby odbiornik współpracował z systemami HDR oraz Dolby Vision.

blog comments powered by Disqus
Jaki duży telewizor 75 cali? |TOP 5|