PODPOWIEDZI:

Xbox Series X tańszy od PS5? Microsoft gotów dopłacić

Xbox Series X tańszy od PS5? Microsoft gotów dopłacić

Nauczony doświadczeniami poprzedniej generacji Microsoft może powalczyć ceną. Na start Xbox Series X ma być zauważalnie tańszy od swojego konkurenta.

W 2013 roku Microsoft wypuścił Xboxa One. Do każdej konsoli dołączano sensor Kinect, który początkowo firma uznawała za obowiązkowy dla działania sprzętu. W rezultacie dostaliśmy zestaw za 2099 złotych, droższy od sprzedawanego za 1799 złotych PS4. Oprócz niekorzystnego PR-u, konsola MIcrosoftu przegrywała na początku generacji pod względami ekonomicznymi. 

Teraz sytuacja wygląda inaczej, a poszczególne warianty Xboxa One są najczęściej tańsze od konkurencji z Japonii. Na szczęście Sony pod koniec generacji poszło po rozum do głowy i Playstation 4 (oraz Pro) w końcu są tańsze o kilkaset złotych. 

Dysk SSD w PS5 ma być niebywale szybki

Nowa generacja zaoferuje znaczące ulepszenia względem poprzedników. Gdy zastanawiałem się, którą konsolę wybrać - Playstation 5 vs Xbox Series X, zwracałem uwagę na kosztowne nowości. Wśród nich dysk SSD, dedykowane jednostki dla technologii śledzenia promieni czy procesor oraz karta graficzna od AMD w 7-nanometrowym procesie litograficznym. Najpewniej ceny nowych konsol będą zaniżone, a korporacje odbiją sobie te koszty na prowizji z gier.

Jakie ceny zaoferują Sony i Microsoft? Do ciekawych informacji dotarł Michael Pachter. Podczas rozmowy z Geoffem Keighley na Periscope analityk rynku zasugerował, że Microsoft obniży cenę konsoli mocniej, aniżeli zrobi to Sony. 

Microsoft oszczędzi co nieco na padzie do gry - ten niewiele się zmienił

Według Pachtera prawdopodobnie Sony wyceni konsolę na 500 dolarów. Ma ku temu dobre powody, w końcu PS5 ma być szybsze od nowego Xboxa - tak twierdzi inżynier Cryteka. Ponadto baza graczy z konsolą PS4 jest znacznie większa, a ekskluzywne gry na PS4 rzadziej pojawiają się na PC.

Microsoft musi więc zaryzykować i zdaniem Pachtera Xbox Series X będzie kosztował 400 dolarów na start. To o tyle ciekawa strategia, że zarówno Xbox One, jak i Xbox One X debiutowały w cenie 500 dolarów. Amerykanie mogą sobie na to pozwolić - mają inne, prężnie działające usługi, które pozwolą zamortyzować koszty. Ostatnio Microsoft zainwestował miliard dolarów w Polsce, a na amerykańskiej giełdzie akcje firmy utrzymują wysoki kurs. 

Cenę Xboxa Series X Microsoft zrekompensuje sobie dyskami SSD

Poza tym, firma z Redmond odbije sobie cenę konsoli na dedykowanych dyskach współtworzonych z Seagate. W końcu 1 TB powinniśmy zapełnić grami dość szybko, zwłaszcza że te będą pochodziły także z obecnej generacji. 

Zastanawia tylko jedno: jeśli Xbox Series X ma kosztować 400 dolarów, to jak nisko wyceniony będzie Xbox Series S, który zostanie pokazany w maju? Jedno jest pewne - na konsolowym poletku wojna rozegra się nie tylko w temacie gier, ale i cen. 

Źródło: Gamingbolt

Obserwuj Videotesty.pl na Google News

blog comments powered by Disqus
Xbox Series X tańszy od PS5? Microsoft gotów dopłacić