PODPOWIEDZI:

Microsoft zainwestuje miliard dolarów w Polsce!

Microsoft zainwestuje miliard dolarów w Polsce!

To największa inwestycja technologiczna z zagranicy w historii kraju. Microsoft stworzy między innymi ogromne centrum danych oraz nawiąże współpracę z PKO BP i PFR. Rozwój Chmury Krajowej nabiera rumieńców.

Na początku wyjaśnię pokrótce, czym jest Chmura Krajowa. To wspólna inicjatywa banku PKO BP oraz Państwowego Funduszu Rozwoju. Powstała w ten sposób spółka ma świadczyć usługi dla przedsiębiorców oraz administracji publicznej. Ma pozwolić na łatwiejszy obrót i gromadzenie danych, co przyspieszy procesy administracyjne. Ponadto pomaga w modernizacji biznesów poprzez iich informatyzację. 

Microsoft przeznaczy na rozwój w Polsce miliard dolarów

Informacja, że Operator Chmury Krajowej (OChK) podpisał umowę z Microsoftem, jednym z większych dostarczycieli rozwiązań opartych na danych pojawiła się 5 maja. Imponujący jest nie tyle sam fakt tej współpracy, ale koszt inwestycji w Polsce. Microsoft zainwestuje miliard dolarów, postawi przy tym pierwszy region przetwarzania danych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Microsoft zainwestuje w Polsce blisko 4 miliardy złotych. Co to oznacza dla Polski?

Inwestycja będzie podzielona na trzy części. Współpraca Microsoftu oraz Chmury Krajowej oznacza przede wszystkim rozszerzenie oferty tej drugiej. Microsoft zaoferuje w niej swoje usługi, co zmniejszy koszt skalowania infrastruktury. Wśród nich rozwiązania Azure, czyli między innymi usługi infrastruktury sieciowej, baz danych, analityki, sztucznej inteligencji (AI) i Internetu rzeczy (IoT). Ponadto pojawią się tam rozwiązania usługi Microsoft 365, która niedawno zastąpiła Office 365.

Poza tym w kraju powstanie region przetwarzania danych (ang. data center). Będzie to 60. miejsce, gdzie firma zarządza danymi z usługi Azure, które oferuje w 140 krajach świata. Dzięki temu dostęp do usług będzie lokalny, a adopcja chmury - szybsza.


Przeczytaj także:


Trzecim elementem będą inwestycje w infrastrukturę do centrum danych. Nie chodzi wyłącznie o jej fizyczne postawienie. Niezbędne będą także szkolenia w branży IT oraz adopcja chmury. Firma obiecuje, że z edukacji skorzysta ponad 150 tysięcy pracowników w całej Polsce. Przewidziane są serie szkoleń dla programistów, ale także i inżynierów czy architektów. Do tego dojdzie program certyfikacji.

Pieniądze na inwestycje pochodzą w stu procentach od Microsoftu - firma nie otrzymała dotacji ze Skarbu Państwa ani żadnych zwolnień podatkowych. To kolejna tego typu inwestycja w Polsce - w ubiegłym roku Chmura Krajowa wypracowała warunki dla powstania Google Cloud, czyli centrum infrastruktury technicznej i oprogramowania dla klientów z Europy Środkowej oraz Wschodniej.

Źródło: chmurakrajowa.pl oraz Microsoft Polska

Obserwuj nas na Google News!

blog comments powered by Disqus
Microsoft zainwestuje miliard dolarów w Polsce!