PODPOWIEDZI:

Oświadczenie twórców DOOM Eternal o soundtracku - To niczyja wina!

Oświadczenie twórców DOOM Eternal o soundtracku - To niczyja wina!

Twórcy DOOM Eternal wydali oświadczenie dotyczące soundtracku. Jeżeli od jakiegoś czasu śledzicie dramaty towarzyszące kwestii wydanego bezstratnie zbioru utworów z gry, wiecie, że sprawa jest całkiem poważna. Możliwość pobrania go miała zostać dołączona do edycji kolekcjonerskiej, ale pojawiły się opóźnienia i problemy. Wygląda na to, że id Software w końcu zdecydowało się wyjaśnić temat.

Problem z soundtrackiem do DOOM Eternal zasadzał się na jednej kwestii. Nie był dostatecznie dobrej jakości. Fani zauważyli, że nieodpowiednio zmiksowano większość utworów, przez co przypominały amatorskie próby połączenia ze sobą szeregu klipów. Kompresja wskazywała na to, że autor nie miał dostępu do oryginalnych danych.

I tak właściwie było. Jak napisał na Reddicie producent wykonawczy Martin Stratton - tworząc miks, bazowano na nadesłanej przez kompozytora treści obrobionej pod grę. Warto odnotować, że fani od razu zwrócili się do twórcy utworów, Micka Gordona, z pytaniami o jakość soundtracku. Zasugerował, że nie podoba mu się to, jak to wyszło, ale nie brał praktycznie udziału w procesie tworzenia go poza kilkoma kawałkami.

I didn't mix those and wouldn't have done that. You'll be able to spot the small handful of tracks I mixed (Meathook, Command and Control, etc...)

— Mick Gordon (@Mick_Gordon) April 19, 2020

Za zmiksowaniem soundtracku stał główny inżynier dźwięku gry (lead audio designer), Chad Mossholder. Nadużywając popularnego powiedzenia - wylała się fala krytyki. Zarówno na ID Software, jego pracowników i Bethesdę.

Grafika promocyjna Doom Eternal z demonem

Gracze nie bez powodu, za to bez konkretnych informacji (jak zwykle zresztą), zawrzeli świętym gniewem, wyrażając poparcie dla Micka Gordona. Nic dziwnego, w końcu został pozornie odsunięty od projektu.

Doczekaliśmy się jednak nareszcie detalicznego oświadczenia firmy. Jeżeli chcecie poznać całość zakulisowych zdarzeń - kliknijcie w ten link. W sporym skrócie - kompozytor był opieszały, firmę przyciskały do ziemi terminy, a chęć zdystansowania się od sytuacji tylko podsyciła zainteresowanie. 

Doom Eternal - anioły i demony na grafice

Wygląda na to, że winne były przede wszystkim mechanizmy rynkowe. Nie można się dziwić oburzeniu - DOOM Eternal spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem, jeszcze przed premierą podczas E3 2019. Zdobyto tam wtedy nagrodę za bycie najlepszą grą na PC i najlepszą grą akcji. Jeżeli jesteście nią zainteresowani - sprawdźcie naszą recenzję DOOM Eternal, w której Paweł Borysewicz opisuje uroki piekielnej inwazji.

Źródło: Reddit, Gamespot, Twitter.

Zobacz też:

blog comments powered by Disqus
Oświadczenie twórców DOOM Eternal o soundtracku - To niczyja wina!