PODPOWIEDZI:

Spotify o zachowaniach słuchaczy w czasach pandemii

Spotify o zachowaniach słuchaczy w czasach pandemii

Spotify opublikowało dane finansowe z pierwszego kwartału tego roku. Globalna pandemia odbiła się negatywnie na zarobkach firmy, ale pozytywną informacją jest to, że odnotowała ona znaczący wzrost liczby subskrybentów. Kryzysowa sytuacja w zaskakujący sposób wpłynęła także na zachowania słuchaczy, co skrupulatnie odnotowuje serwis.

W specjalnej infografice Spotify zebrało najważniejsze informacje o swojej kondycji w pierwszym kwartale tego roku. Spółka pochwaliła się, że mimo trudności udało jej się wypełnić cele przedstawione w prognozach opublikowanych w ubiegłym roku. Fundamentalne zmiany firma odnotowała jednak w przypadku zachowań swoich słuchaczy. Według Spotify każdy dzień tygodnia przypomina teraz pod tym względem weekend.

Ponieważ ze względu na obostrzenia duża część osób pracuje teraz w domu, serwis nie rejestruje już tak znaczących porannych skoków słuchalności jak przed pandemią. Przez to zmniejszyła się też liczba osób korzystających z mobilnej aplikacji Spotify. Ludzie nie wybierają już serwisu w drodze do pracy, czy to w samochodach, czy też w środkach transportu publicznego. Zamknięte kluby fitness oraz brak możliwości uprawiania wielu sportów także przyczyniły się do tego trendu.

Z drugiej strony, użytkownicy częściej korzystają ze Spotify na konsolach, telewizorach oraz komputerach. Serwis odnotował aż 50-procentowy wzrost słuchalności na tych platformach. Zmiany przyzwyczajeń słuchaczy w zauważalny sposób odbiły się np. na popularności podcastów, które wybiera teraz mniej osób.

Największym problemem Spotify jest w tej chwili spadek przychodów płynących od reklamodawców, którzy ze względu na rosnący kryzys ograniczają budżety marketingowe. Dochody z reklam w pierwszym kwartale nie osiągnęły prognozowanych wcześniej wartości i wiele wskazuje na to, że nic pod tym względem się nie zmieni w kolejnych kwartałach.

Według danych Spotify posiada w tej chwili 286 mln aktywnych miesięcznych użytkowników (wzrost o 31 procent względem pierwszego kwartału 2019 roku) oraz 130 mln płacących subskrybentów (tutaj także odnotowano wzrost o 31 procent).

Źródło: Spotify

Przeczytaj też:

blog comments powered by Disqus
Spotify o zachowaniach słuchaczy w czasach pandemii