PODPOWIEDZI:

British Museum udostępnia zdjęcia blisko dwóch milionów eksponatów

British Museum udostępnia zdjęcia blisko dwóch milionów eksponatów

British Museum, a więc jedno z największych muzeów na świecie, udostępniło zdjęcia blisko połowy swojej potężnej kolekcji. W sieci możemy nie tylko przeglądać wysokiej jakości zdjęcia 1,9 mln eksponatów, ale także wykorzystać je w dowolny sposób do niekomercyjnych celów.

Dyrekcja placówki udostępniła fotografie w ramach przebudowy jej cyfrowej bazy danych, a także z myślą o wszystkich osobach zamkniętych w czterech ścianach z powodu pandemii koronawirusa. W liczącej sobie ponad dwieście lat kolekcji znajdziemy tysiące obrazów, rzeźb, przedmiotów codziennego użytku oraz archeologicznych artefaktów

Poszczególne eksponaty możemy przeglądać na stronie muzeum, korzystając z wyszukiwarki oraz słów kluczowych. Wpisując np. słowo „Poland” znajdziemy wszystkie przedmioty związane z naszym krajem, bez względu na to, czy zostały stworzone w jego granicach lub tylko przedstawiają, któregoś z polskich monarchów. W tym przypadku w posiadaniu instytucji znalazły się rodzime monety liczące sobie 500 lat, a także całkiem nowe przedmioty, takie jak broszki ruchu społecznego Solidarność, rozdawane w latach 80. ubiegłego wieku.

Wszystkie zdjęcia zostały wykonane w wysokiej jakości. Niektóre artefakty, takie jak licząca sobie kilka tysięcy lat Królewska gra z Ur, najstarsza planszówka świata, albo jedna z wielu kryształowych czaszek, zostały sfotografowane w bardzo wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu po raz pierwszy obejrzymy te przedmioty z bliska, przyglądając się ich najdrobniejszym detalom.

Wszystkie zdjęcia objęte są licencjąCreative Commons 4.0. Oznacza to, że nieodpłatnie wykorzystamy je do własnych niekomercyjnych celów, pamiętając tylko o zaznaczeniu ich źródła.

Źródło: The British Museum

Przeczytaj także:

blog comments powered by Disqus
British Museum udostępnia zdjęcia blisko dwóch milionów eksponatów