PODPOWIEDZI:

PS5 jednak szybsze od nowego Xboksa - Tak twierdzi inżynier Cryteka

PS5 jednak szybsze od nowego Xboksa - Tak twierdzi inżynier Cryteka

Przedstawiciel firmy Crytek, pracujący nad technologiami związanymi z silnikiem graficznym Cry Engine, stwierdził, że wbrew szerzącym się opiniom PlayStation 5 będzie wydajniejsze od nowego Xboksa i to mimo słabszych podzespołów.

Wspomniany pracownik niemieckiej firmy to Ali Salehi, inżynier renderingu w niemieckiej firmie, który w wywiadzie dla portalu internetowego Vigiato podzielił się swoimi osobistymi spostrzeżeniami na temat mocy nowej konsoli Sony.

Największą zaletą PS5 w porównaniu do oferty Microsoftu ma być łatwość programowania na tej platformie. Według Salehiego większość deweloperów pracujących z PS5 twierdzi, że nigdy wcześniej nie mieli okazji pisać kodu w tak dogodnych warunkach. Stworzony od podstaw przez Sony system operacyjny konsoli ma posiadać bowiem wiele ułatwień i skrótów przyśpieszających produkcję i (co ważniejsze) optymalizację gier. Dla porównania, deweloperzy na Xboksie pracują ze standardowymi windowsowymi narzędziami wykorzystującymi biblioteki DirectX.

Względna przewaga wydajnościowa Xboksa to według inżyniera fikcja. Jego zdaniem pełnię oferowanej mocy konsola wykorzysta tylko w najbardziej dogodnych warunkach, a przez większą część czasu będzie zmuszona pracować poniżej swoich teoretycznych możliwości.

Salehi zwraca w tym miejscu uwagę na to, że dużym problemem Xboksa Series X jest np. pamięć RAM, której segmenty pracują w rożnych częstotliwościach i przepustowościach, co będą musieli wziąć pod uwagę deweloperzy. Aby skorzystać z szybszej porcji RAM-u, muszą oni wykonać sporo dodatkowej pracy polegającej na optymalizacji używanych przez grę zasobów, co może okazać się problematyczne.

Podobnie sprawa wyglądać ma w przypadku układu graficznego Xboksa, który posiada większą liczbę jednostek obliczeniowych niż PlayStation, ale koniec końców nie wpłynie to aż tak bardzo na wydajność w grach. Salehi posłużył się w tym miejscu analogią motoryzacyjną. W jego oczach Xbox Series X posiada pod maską silniejszy silnik V8, ale w standardowej fabrycznej konfiguracji, podczas gdy PlayStation 5 napędza V6 z turbodoładowaniem, przebudowany z myślą o jak największej wydajności.

Źródło: Wccftech

Przeczytaj także:

blog comments powered by Disqus
PS5 jednak szybsze od nowego Xboksa - Tak twierdzi inżynier Cryteka