PODPOWIEDZI:

Petycje anty 5G, VR nowej generacji, Trump konta Twitter - VideoNews #255

Petycje anty 5G, VR nowej generacji, Trump konta Twitter - VideoNews #255

Świat technologii wydaje się nie zwalniać ani przez moment. W tym wszystkim jesteśmy my - relacjonujemy na bieżąco to, co zmienia się w technologii na naszych oczach i dzielimy się najważniejszymi informacjami. Zapraszamy na 255. odcinek VideoNewsa!

W tym tygodniu na naszej stronie pojawiły się między innymi: 

Nie zapomnijcie obserwować Videotesty.pl na Google News oraz dołączać do naszej grupy Testerzy Videotestów na Facebooku.

Krótkie informacje

Nvidia może mieć problemy z atrakcyjnością GeForce Now

  • Nvidia ugięła się pod naciskami deweloperów. Gry w usłudze GeForce Now pojawią się dopiero, gdy zgodzą się na to ich producenci. Jeśli tego nie zrobią, 31 maja z bazy znikną ich pozycje.
  • W Tarczy Antykryzysowej 4.0 pojawił się zapis, w ramach którego po wejściu do nieswojej telekonferencji możemy otrzymać karę 1000 złotych, a jeśli będziemy przeszkadzać w jej organizacji i wykazywać się agresją, to dostaniemy nawet 3000 zł kary lub pozbawienie wolności.
  • Google stworzyło narzędzie do utrzymywania dystansu społecznego z użyciem smartfona i rzeczywistości rozszerzonej.

Protesty przeciwko 5G coraz liczniejsze

Do gmin w całej Polsce spływają petycje w sprawie powstrzymania budowy sieci 5G. Co więcej, są one procedowane w miejscach, gdzie sieć 5G jeszcze nie powstaje, jak w Koszalinie. Tam mieszkańcy zebrali się pod masztem. Jak donosi Whatnext, urzędnicy w Koszalinie procedowali błędny projekt petycji - niepodpisany bezpośrednio przez nikogo ani nieoznaczony konkretną lokalizacją, co jest wymogiem prawnym. 

Liczba podpisów przeciwko sieci 5G rośnie
Protestujący domagają się między innymi: 

  • Usunięcia sieci 5G z terenów miast;
  • Całkowitego usunięcia sieci Wi-Fi ze szkół podstawowych i zastąpienie ich siecią przewodową. Wyłączenie internetu w przedszkolach i żłobkach;
  • Wymuszanie na uczniach, by uruchomili tryb samolotowy w telefonach na czas zajęć;
  • Zakaz używania telefonów komórkowych w przerwach między zajęciami

Co ciekawe, pomimo niezgodności petycji z podstawą prawną, została ona uchwalona przez radnych Koszalina i przekazana do procedowania. Koalicja Polska bez 5G rozsyła petycje do urzędów we wszystkich miastach.

Tymczasem w Łodzi doszło do podpalenia masztu sieci komórkowej. Nadajnik w dzielnicy Łódź Bałuty zapłonął w jego górnej części. Play nie potwierdza, że to jego urządzenie spłonęło, ale obecność w tamtym miejscu neguje Orange. Urządzenie nie obsługiwało sieci 5G, a jedynie LTE. 

5GBioShield to nic innego jak zmodyfikowany pendrive

Tymczasem w Wielkiej Brytanii furorę robi 5GBioShield. BBC donosi, że urządzenie otrzymało rekomendację Komitetu Doradczego 5G w mieście Glastonbury. Członek tej komisji przyznał też, że "gdy 5G jest włączone, ptaki spadają z nieba" oraz że "5G powoduje krwotoki z nosa i wzrost samobójstw".

Pendrive sprzedawany w cenie między 280 a 330 funtów ma wykorzystywać technologię "kwantowego katalizatora holograficznego" do budowania ściany osłaniającej nas przez falami sieci 5G. Tak naprawdę jest to zwykły pendrive 128 MB, co udowodniło rozmontowanie urządzenia. 

Nowe gogle VR od HP i byłego szefa HTC

Peter Chou, niegdyś CEO HTC, stworzył własne gogle VR. XRSpace Mova to mobilne okulary z wbudowanymi podzespołami. Napędza je Snapdragon 845 i 6 GB RAM-u, a opcjonalnie obsłużą sieć 5G. Headset waży 470 gramów - znacznie mniej od innej mobilnej konkurencji. Bateria 4600 mAh jest jednak większa niż w chociażby Oculus Quest. Ekran 90 Hz oferuje rozdzielczość 2880x1440 pikseli i zagęszczenie na poziomie 702 ppi. 

XRSpace Mova połączą mobilność i design

Gogle pozwalają też na śledzenie rąk oraz skanowanie otoczenia. Wszystko po to, by stworzyć rozwiązanie... społeczne. Celem gogli ma być dostarczenie namiastki interakcji międzyludzkich w czasach, gdy o te jest trudniej. 

Zobacz ofertę na gogle HTC Vive Cosmos!

Swoje gogle, ale o zupełnie innej specyfice przygotowało także... HP. We współpracy z Valve i Microsoftem zaprezentowali oni HP Reverb G2 z ekranami 90 Hz o rozdzielczości 2160x2160 dla każdego oka przy polu widzenia 114 stopni. Poza tym znajdziemy cztery kamery - dwie z przodu i dwie na bokach obudowy.

HTC Reverb 2 będą raczej zestawem biznesowym aniżeli konsumenckim

Czoło gogli można podnieść pod kątem 90 stopni. Słuchawki znajdują się centymetr od ucha, co ma wpływać na jakość dźwięku. Kontrolery przypominają rozwiązania od HTC. Całość ma kosztować około 600 euro bez podatku. 

Robot o kształcie psa już w sprzedaży

Unitree A1 wygląda jak Spot Mini, ale jest od niego znacznie tańszy i kosztuje mniej niż 10 tysięcy dolarów. Czerpie on z rozwiązań znanych z większej konstrukcji Unitree - Laikago. Może przemieszczać się z prędkością 11,88 km/h. Waży przy tym 11,8 kilograma, a sam może przenosić około 5 kilogramów załadunku. Jego czas pracy na jednym ładowaniu to 2,5 godziny bez obciążenia. 

Robot Unitree A1 bez problemu przemieszcza się po nierównych nawierzchniach

A1 potrafi podążać za właścicielem i wykorzystuje do tego celu dwa sensory głębi umieszczone z przodu oraz kamery. Poza przewrotem w tył robot potrafi odtwarzać zachowania psa. Jest on wycelowany w zamożnych konsumentów, a firma zapewnia, że po zamówieniu dotrze on do klientów w przeciągu 2-3 miesięcy.

Czy Donald Trump ma dość swobody social mediów?

Wszystko zaczęło się na Twitterze Donalda Trumpa, którego tweet został oznaczony jako zwodniczy. Chodziło o głosowanie korespondencyjne, które prezydent uznał za zagrożenie. Twitter odpowiednio oznaczył post i dodał własne źródło informacji. To wywołało burzę komentarzy, w tym słowa Marka Zuckerberga dla Fox News, który ocenił, że prywatne firmy nie powinny być arbitrami prawdy. Kolejny tweet Donalda Trumpa ukryto z powodu gloryfikacji przemocy. 

Donald Trump chce zarządzać mediami społecznościowymi (fot. Gage Skidmore)

Prezydent Stanów Zjednoczonych nie zwlekał z reakcją. Dzień później wprowadził rozporządzenie wykonawcze, które zmieni treść 230. artykułu Communiactions Decency Act (uchwała o przyzwoitości komunikacji). Ma ona wymusić na portalach, by te nie weryfikowały słów polityków. Motywacją jest zwiększenie wolności słowa, jednak jak zapewniają przedstawiciele portali, może to doprowadzić do odwrotnej sytuacji, czyli obowiązku weryfikowania każdej wypowiedzi. 

Więcej o temacie Donalda Trumpa idącego na wojnę z social mediamipisał Zawisza.

W Korei Południowej baristą jest robot

Aby powstrzymać koronawirusa, w kawiarni w Daejeon zamiast tradycyjnej obsługi znajduje się robot. Vision Semicon stworzyło system składający się z dwóch części. Pierwszą z nich stanowi robotyczne ramię samodzielnie przygotowujące napoje, a drugą robot z wbudowaną tacką. Jedyna osobą pracująca w kawiarni była odpowiedzialna za uzupełnianie składników dla ramienia i sprzątanie w lokalu. 

Zobacz promocję na ekspres do kawy DeLonghi!

Robotyczne ramię jest w stanie stworzyć 60 rodzajów kawy oraz innych napojów. Natomiast robot dostarczający, poza tacą wewnątrz konstrukcji, udziela rad, jak spożywać przygotowane napoje. Warunkiem koniecznym do działania robota jest zaaranżowanie dużej przestrzeni z wydzielonym punktem odbioru. Do końca roku rozwiązanie pojawi się w 30 lokalach. 

Zobacz poprzednie odcinki VideoNewsa: 

Źródła:

blog comments powered by Disqus
Petycje anty 5G, VR nowej generacji, Trump konta Twitter - VideoNews #255