PODPOWIEDZI:
Budżetowe słuchawki, które warto kupić? Pierwsze wrażenia z modelami Baseus

Zakup kuchenki gazowo-elektrycznej - Na co zwrócić uwagę?

Zakup kuchenki gazowo-elektrycznej - Na co zwrócić uwagę?

Na co zwrócić uwagę, kupując kuchenkę gazowo-elektryczną? Z tym problemem boryka się wiele osób podczas zakupu kuchni wolnostojącej. Dzisiejszy materiał pomoże Ci w wyborze niezawodnego urządzenia i wskaże jego najważniejsze parametry. Zapraszam!

W poniższym poradniku dowiesz się, na jakie elementy kuchni gazowo-elektrycznych zwrócić uwagę, aby praca była wydajna i równomierna, a także jakie funkcje okażą się niezwykle praktyczne. Z takimi wskazówkami nie będziesz miał wątpliwości, jak wybrać kuchenkę gazowo-elektryczną.

kuchenka wolnostojąca firmy Amica

Najważniejsze parametry przy wyborze kuchenki gazowo-elektrycznej

Stojąc przed zakupem kuchni wolnostojącej, warto wiedzieć, na co dokładnie zwrócić uwagę. Bez zbędnego przedłużania przechodzę do czołowych elementów, jakich nie powinieneś pominąć przy wyborze dobrej kuchenki gazowo-elektrycznej.

Która kuchenka gazowo-elektryczna jest oszczędna?

Tutaj nie trudno się domyślić, że chodzi o klasę efektywności energetycznej. Kuchnie wolnostojące o klasie energetycznej A są w stanie zapewnić oszczędne działanie, bez widocznych większych różnic w rachunkach.

Jaka kuchnia wolnostojąca będzie wydajna?

Od razu kojarzy się kwestia, jaka moc całkowita palników gazowych. Palniki muszą być na tyle mocne, aby zapewniły efektywną pracę. Celuj w granicę 7 kW, a najlepiej 8 kW. Spośród nich niejednokrotnie uda się znaleźć palnik Wok, który gwarantuje maksymalną szybkość działania, ponieważ został wyposażony w podwójny płomień, tak jak ma to miejsce w kuchence Amica 57GED3.31HZPTADPA(XX).

W przypadku piekarnika ważne jest, jak szybko trwa nagrzewanie do odpowiedniej temperatury. W lepszych modelach następuje to nawet w 3 minuty.

palniki gazowe w kuchence wolnostojącej

Jaka szerokość kuchenki gazowo-elektrycznej?

Jaką kupić kuchnię wolnostojącą, aby pasowała do danego pomieszczenia? Poza wyglądem dokładnie wymierz ilość wolnego miejsca. Na rynku znajdziesz zarówno kompaktowe kuchenki gazowo-elektryczne o szerokości 50 cm, jak i kuchenki gazowo-elektryczne 60 cm. Istotne, aby konstrukcja płyty grzewczej była dobrze przemyślana (dzięki czemu zmieścisz duże naczynia bądź patelnie).

Jaka pojemność piekarnika w kuchni wolnostojącej?

Jeżeli masz dużą rodzinę, dla której często pieczesz i dla odwiedzających Cię gości, to koniecznie celuj w piekarnik o jak największej pojemności. Mowa nawet o 77-litrowej komorze. W przypadku singli, par lub osób, które sporadycznie używają piekarnika spokojnie powinna wystarczyć wartość rzędu 58 litrów.

Ile funkcji piekarnika w kuchence?

Na rynku znajdziesz multifunkcyjne kuchnie wolnostojące, które cechują się piekarnikiem z nawet 11 funkcjami, tak jak w urządzeniu Gorenje K5352WH. Wśród nich wymienia się funkcję rozmrażania, termoobieg, funkcję pizzy, funkcję chleba, podgrzewanie naczyń, grill, górną i dolną grzałkę i wiele innych.

Co wpływa na wygodę użytkowania kuchni wolnostojącej?

Przede wszystkim intuicyjne sterowanie jest tutaj kluczowe. Nikt nie powinien mieć większych trudności, dlatego chętnie wybierane jest sterowanie dotykowe. Obecność wyraźnego wyświetlacza z podświetleniem to dodatkowy atut. Na nim zobaczysz najistotniejsze informacje. Komfort użytkowania zwiększa także oświetlenie piekarnika, ciche i miękkie domykanie drzwi, szuflada na prowadnicach rolkowych do przechowywania różnych akcesoriów kuchennych oraz przepisy po wewnętrznej stronie drzwi.

elementy sterujące w kuchence wolnostojącej

Czy obsługa kuchenki gazowo-elektrycznej jest bezpieczna?

Ranking kuchni wolnostojących nie raz udowodnił, że przedstawione modele nie powinny zawieźć pod względem bezpieczeństwa. Wiele produktów cechuje się zabezpieczeniem przeciwwypływowym gazu (automatycznie odcina dopływ gazu), blokadą rodzicielską (zablokowanie ustawień w razie nadmiernej ciekawości dzieci) i zminimalizowaniem ryzyka poparzenia się poprzez zastosowanie dwóch lub trzech szyb w drzwiach (tzw. chłodny front, w tym szyba refleksyjna).

Ważnym elementem są prowadnice. Najlepiej, aby były teleskopowe (jak na przykład w Beko FSMT61330DXT), bowiem takie ułatwiają wsuwanie i wysuwanie tacy z gorącym daniem.

Która kuchenka gazowo-elektryczna jest dobrej jakości?

Przed zakupem kuchni wolnostojącej dowiedz się, z jakich materiałów została wykonana. Ma to ogromny wpływ na żywotność urządzenia. Ruszta powinny być żeliwne bądź emaliowane (tylko takie gwarantują stabilność i trwałość), powierzchnia płyty ze stali szlachetnej, drzwi szklane, a komora pokryta emalią łatwoczyszczącą, do której nie przenikają zabrudzenia. Przydatna może się okazać nakrywa ochronna (najczęściej lakierowana).

Jak czyścić kuchenkę gazowo-elektryczną?

Czyszczenie kuchni wolnostojących nie jest skomplikowanym zabiegiem, o ile jest pozbawiona zbędnych zakamarków (na przykład poprzez zastosowanie gładkiej emalii w piekarniku i chowanych pokręteł), a za to posiada programy czyszczące, które ułatwiają pozbycie się wszelkich zabrudzeń. Niektóre umożliwiają demontaż drzwi w celu ich łatwiejszego wyczyszczenia.

Ile zapłacisz za kuchenkę gazowo-elektryczną?

Cena jest uzależniona od wielu czynników. Mowa na przykład o firmie, ilości funkcji, pojemności piekarnika, mocy palników. W zestawieniach spotkasz się między innymi z kuchenkami gazowo-elektrycznymi do 1500 zł, ale wiedz, że łatwo nabyć również tańszy czy bardziej zaawansowany sprzęt do kuchni.

Jaki producent kuchni wolnostojących?

Wybór godnego producenta ma wielkie znaczenie, jeżeli chcesz nabyć bezawaryjny sprzęt, który Cię nie zawiedzie na przykład po roku użytkowania. Cenionymi markami są między innymi: BEKO, Amica, Gorenje, Whirlpool, Bosch i Electrolux. Tym firmom warto zaufać, gdyż zyskały renomę już od wielu lat.

Praktyczne funkcje w kuchniach gazowo-elektrycznych

Nie tylko drogie modele, ale również tanie kuchenki gazowo-elektryczne do 1000 zł potrafią oferować wiele przydatnych funkcji, z których na prawdę będziesz korzystać w codziennym gotowaniu i pieczeniu, a nie będą widniały tylko na papierku. Jak wybrać funkcjonalną kuchnię wolnostojącą? Zwróć uwagę na takie opcje, jak:

  • Timer - korzystne rozwiązanie, bowiem ustawiasz czas pieczenia, po którym nastąpi automatyczne wyłączenie. Nie musisz się martwić, że zapomniałeś wyłączyć piekarnik i potrawa się przypali.
  • Elektryczna zapalarka w pokrętle - z doświadczenia wiem, że obsługując płytę grzewczą z palnikami gazowymi może Cię denerwować konieczność szukania zapałek lub zapalniczki. Najprościej postawić na produkt z zintegrowaną zapalarką w pokrętle.
  • Palnik Wok - najmocniejszy palnik gazowy, który przyda się, gdy odwiedzą Cię niespodziewani goście lub po prostu się spieszysz, a chcesz jeszcze wypić kawę przed wyjściem bądź podgrzać sobie zupę.
  • Termoobieg - jedna z najpopularniejszych funkcji, która zagwarantuje równomierne pieczenie z każdej strony. Właściwa dystrybucja ciepła w komorze pozwoli zapomnieć o konieczności obracania potraw czy niedopieczonych daniach.
  • Czyszczenie parowe - jeżeli nie chcesz się męczyć ze żmudnym myciem komory piekarnika, to koniecznie postaw na kuchenkę z systemem czyszczenia parowego (na przykład Whirlpool WS5G8CHX/EU). Skutecznie zmiękcza ono zabrudzenia i ogranicza Twój wysiłek do minimum (przetarcie szmatką po zakończonym procesie). Inną spotykaną opcją jest jeszcze czyszczenie katalityczne, dla którego pozbycie się tłuszczu i zanieczyszczeń nie stanowi problemu.
  • Funkcja podgrzewania naczyń - takich jak talerzy czy filiżanki w tym celu, aby danie było dłużej ciepłe.
  • Wskaźnik ciepła resztkowego - zostaniesz poinformowany, jaka panuje temperatura w komorze piekarnika (już po zakończonym procesie pieczenia). Takie rozwiązanie wpływa na bezpieczeństwo użytkowania.
  • Wielopoziomowe pieczenie - wiele kuchenek wolnostojących gazowo-elektrycznych umożliwia pieczenie na wielu poziomach jednocześnie, ale ważne, aby smaki i zapachy się nie mieszały.
  • Obrotowy rożen - służy do idealnego opiekania drobiu. Takowy gwarantuje wydajna kuchenka gazowo-elektryczna Amica 6123GE3.43HZPTSKDPNA(XX). Wszyscy będą zachwyceni równomiernie opieczoną pieczenią.

wnętrze piekarnika w kuchence wolnostojącej Electrolux

Zakup kuchenki gazowo-elektrycznej - Podsumowanie

Jestem pewna, że z tym poradnikiem zakupowym poradzisz sobie z kupnem kuchenki gazowo-elektrycznej. Takiej, z którą gotowanie przebiega wygodnie, oszczędnie i szybko, pieczone potrawy są chrupiące z zewnątrz i soczyste w środku, czyszczenie oraz obsługa nie sprawia większych trudności, a jakość wykonania i bezpieczeństwo stoją na wysokim poziomie. Wiesz już, za jakie funkcje warto dopłacić, jakich producentów kuchni wolnostojących wybierać i ile trzeba zapłacić za dobrą kuchnie gazowo-elektryczną.

blog comments powered by Disqus
Zakup kuchenki gazowo-elektrycznej - Na co zwrócić uwagę?