PODPOWIEDZI:
Sharp FQ8EG - Telewizor 65cali, QLED za mniej niż 4000 zł 💰

Android 12, krypto kryzys Bitcoina, Żabka Nano - VideoNews #301

Android 12, krypto kryzys Bitcoina, Żabka Nano - VideoNews #301

Świat technologii ulega ciągłym przemianom. Część innowacji dociera do Polski, a część ją omija. Mimo tego warto pisać o obydwu. Nowości ze świata technologii poznacie w VideoNewsie #301.

W tym tygodniu na stronie pojawiły się między innymi:

Po więcej informacji ze świata technologii wchodźcie na grupę Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótkie informacje

  • To już definitywny koniec Internet Explorera. Microsoft wycofuje się ze wsparcia ostatniej wersji z numerem 11. Wszyscy wykorzystujący to rozwiązanie mają czas na zmiany do 15 czerwca 2022 roku.
  • A oto problem pierwszego świata: autonomiczna taksówka Waymo zatrzymała się podczas pracy tuż przed zakrętem, a gdy ekipa naprawcza przyjechała na miejsce, odjechała nieco dalej, blokując drogę.
  • Craig Federighi, viceprezes działu inżynierii oprogramowania, przyznał, że bezpieczeństwo na Macach jest nieustannie podważane, a użytkownicy narażeni na liczne malware'owe problemy.

Zaszczepieni mogą otrzymać bonusy w postaci superlajków (fot. Tinder)

  • Zachęcanie do szczepienia odbywa się nie tylko ze strony rządów, ale i... aplikacji randkowych. Tam użytkownicy, którzy są zaszczepieni, odbierają korzyści, na przykład gratisowy Superlike w Tinderze.
  • Kolejny problem pierwszego świata rozwiązany: Twitch najpierw zablokował monetyzację twórcom, którzy prowadzili transmisje na żywo z basenów i wanien, by następnie po fali krytyki stworzyć dla nich dedykowaną kategorię. 
  • Gears of War 3, gra, która dekadę temu umacniała chwilową przewagę Xboxa 360 nad Playstation 3, jest dostępna do odtworzenia na konsoli Sony (oczywiście w wersji na DevKit). Dzięki użytkownikowi Twittera @Pixelbutts gracze mogą skorzystać z archiwalnej, niepublikowanej wersji.

Poznaliśmy Android 12 i nowe otwarcie Google

Podczas konferencji Google I/O dużo uwagi poświęcono wszystkim wirtualnym produktom Google, ale najwięcej sensacji wywołał Android 12. Przede wszystkim ze względu na nowy wygląd - Material You, który stawia na duże ikony, dopasowywanie kolorów do tapety oraz zwiększoną prywatność z opcją szybkiego wyłączenia mikrofonu lub aparatów. Google przemodelowało system, by zwiększyć wygodę i płynność, co widzimy po opcjach ustawień tylko do pewnej wysokości ekranu czy nowych animacjach.

Android 12 zmieni się znacznie (Fot. Google)

Ile kosztuje Google Pixel 5?

Firma inwestuje też sporo uwagi w zmianę systemu Wear OS tak, by więcej producentów uznało go za atrakcyjny. Po przejęciu Fitbita oraz rezygnacji Samsunga z Tizena na rzecz systemu Google dojdzie do znacznej zmiany sił na rynku. Wspołpraca z koreańskim producentem ma zaoferować lepszy czas pracy na baterii i jeszcze bardziej dopasowane aplikacje. Użytkownicy zegarków opartych o Tizen nie przeniosą się na Wear OS, za to otrzymają zapas aktualizacji na 3 lata.

Sharp Aquos R6 bije rekordy, ale do Polski pewnie nie dotrze

Szkoda, bo firma nawiązała strategiczną współpracę z Leicą, by dostarczyć największą matrycę aparatu w smartfonie. Jej rozmiar to 1 cal, co przebija rezultat osiągnięty przez Xiaomi Mi 11 Ultra, czyli 1/1,12". Zaimplementowano tu autorskie rozwiązanie Sony, które pozwala zrobić zdjęcia w rozdzielczości 20 Mpix z ekwiwalentem ogniskowej 19 mm. Przykładowe zdjęcia Sharp udostępnił na swojej stronie

Sharp Aquos R6 raczej nie dotrze do Polski

Drugą, wyróżniającą cechą tego urządzenia jest ekran. IGZO OLED o przekątnej 6,67 cala potrafi odświeżać obraz z częstotliwością 240 Hz. Poza tym jest to typowy flagowiec z 12 GB RAM-u, Snapdragonem 888 oraz baterią 5000 mAh. Nieco zaskakuje tylko 128 GB na pliki. Urządzenie dostępne jest wyłącznie w japońskiej sieci DoCoMo.

Xiaomi wskrzesi modularne smartfony?

Po nieudanym Project Ara i nieśmiałych próbach sprzedaży smartfonów z modułami, jak w LG G5 czy serii Moto Mods do smartfonów Moto Z, temat modularnych urządzeń zniknął z radarów. Tymczasem Xiaomi chce na nowo odświeżyć ten koncept, na co wskazują patenty zatwierdzone przez amerykański urząd. Za ich znalezienie i wizualizację odpowiada Lets Go Digital. 

Modularny smartfon Xiaomi podzielono na trzy części

Xiaomi zarysowało podział urządzenia na trzy części. W górnej kryje się wyspa aparatów oraz płyta główna. Centralna da jej energię za pomocą baterii. W dolnym elemencie ulokowane mają być głośniki oraz port USB. Dodatkowo na całości należy zamontować ekran, którego nie uwzględniono w rysunkach. Z opisu patentu wynika, że firma chce w ten sposób obniżyć koszty wymiany elementów czy ulepszenia smartfona. 

Jeszcze wcześniej, bo w lutym ubiegłego roku, firma zgłosiła patent o prawo do technologii kamery ukrytej pod ekranem, która się obraca. Taki moduł byłby częścią głównego aparatu i w razie potrzeby zmieniał swoje położenie do zdjęć z przodu. 

Żabka otworzy w pełni autonomiczne sklepy?

Ponad 2 lata temu w VideoNewsie 190 opisywałem, że Żabka nawiąże współpracę z Microsoftem celem stworzenia w pełni autonomicznego sklepu. Jak się okazuje, te plany są coraz bliższe realizacji, a pierwszych dwóch placówek moglibyśmy się doczekać pod koniec tego roku, jak podaje portal wiadomoscihandlowe.pl. Ich oficjalna nazwa to Żabka Nano.

Informacja o sklepach pojawiła się w zmienionym regulaminie aplikacji Żappka. Wynika z niego, że aplikacja pozwoli na otwieranie drzwi lokalu oraz płatności z poziomu telefonu. Jak tłumaczą przedstawiciele firmy, taka zmiana jest niezbędna, aby doprowadzić do otworzenia takiego sklepu. Z testowego lokalu w formacie Nano od roku korzystali pracownicy poznańskiego biura, więc prace mogą być już mocno zaawansowane.

Czy to zmierzch kryptowalut?

W tym tygodniu doszło do znacznego spadku w wartości Bitcoina, który z poziomu 180 tysięcy spadł do 130 tysięcy złotych. Na to wydarzenie złożyło się kilka czynników. Wśród nich najbardziej widoczna rezygnacja Tesli z Bitcoina jako środka płatniczego za zakupy. Oprócz tego znacznie spadły akcje jednego z największych rynków kryptowalut - Coinbase. Stało się to po raporcie JP Morgan, który sugerował, że inwestorzy powracają do zabezpieczania kapitału w złocie.

Bitcoin zalicza ogromne spadki i kryzys zaufania (Fot. Pierre Bothhiry)

Swoją cegiełkę dołożyła też Nvidia zapowiedzią wzmocnienia blokad kopania kryptowalut na nowych odsłonach kart z serii RTX 3000, ale z wyłączeniem referencyjnych Founders Edition. Z działalności w obszarze kopania wycofał się Kevin Turner, szef Core Scientific. Także zapowiedzi regulowania procesu "wykopywania" kryptowalut przez państwa wzbudzają niepokój tych, którzy postawili na farmy. To wszystko przekłada się na jedną z bardziej dotkliwych korekt w tym roku. 

Baterie drukowane jak na zawołanie?

Dzięki przejściu na technologię baterii z ogniwem stałym, Sakuu Electronics mogło zapowiedzieć akumulatory drukowane niemal na żądanie. W tym celu wykorzystywane będą dwa rodzaje druku. Pierwszy oparto na systemie łoża proszkowego, który ma spiekać materiał do postaci stałej, a drugi to głowica do osadzania strumieniowego. Baterię da się nanieść zarówno na podstawę metalową, ceramiczną jak i PoraLyte - autorską bazę Sakuu.

Rozwiązania mogą znacznie odciążyć samochody przyszłości. Jednak nim to się stanie, Sakuu skupi się na produkcji akumulatorów do dwu- i trzykołowych pojazdów. Na szczęście linia produkcyjna ma być elastyczna i łatwo skalowalna w zależności od potrzeb producentów. Same baterie są o 50% mniejsze i 20% lżejsze od baterii litowo-jonowych przy zachowaniu tej samej pojemności. 


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Android 12, krypto kryzys Bitcoina, Żabka Nano - VideoNews #301