PODPOWIEDZI:

Zestaw LTE do najbardziej wymagających terenów?

Zestaw LTE do najbardziej wymagających terenów?

Choć na rozwój infrastruktury internetu w Polsce nie ma co narzekać, bo szybkie światłowody pojawiają się w coraz to dalszych zakątkach kraju, nadal są jednak miejsca, gdzie brak jest dostępu do połączenia kablowego bądź jest ono zwyczajnie bardzo powolne. Często w takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest internet mobilny. Tak się akurat składa, że do naszej redakcji trafił zestaw LTE D-Link DWP-812KT. Świetnie nada się do mobilnetu, pozwalając w pełni skorzystać z jego potencjału.

W tym artykule opiszemy Ci jak skonfigurować urządzenie, a przede wszystkim sprawdzimy, jak wyglądają pomiary łącza bezprzewodowego i przewodowego w różnych konfiguracjach anteny. Zapraszam do lektury.

Z czego składa się zestaw D-Link DWP-812KT?

Zestaw D-Link DWP-812KT składa się z zewnętrznego modemu LTE kategorii 6, czyli LTE Advanced i routera Wi-Fi AC-1200.

Antena kierunkowa czy też modem jest przystosowany do działania zewnętrznego. Mówi o tym chociażby kod ochrony tego urządzenia, czyli IP67. Oznacza to, że antena jest całkowicie pyłoszczelna, a także w pełni odporna na zalanie. Złe warunki pogodowe nie są zatem niebezpieczne dla urządzenia, oczywiście w granicach rozsądku.

To sprawia, że antenę można zamontować na balkonie bądź elewacji domu, co pozwala ominąć niepotrzebne zakłócenia i zbierać do routera silniejszy sygnał, który zapewni wyższą przepustowość.

AC-1200, czyli drugi element zestawu to gigabitowy router - obsłuży do 1000 Mb/s. Wyposażony jest w 4 wejścia Ethernetowe i jedno wejście WAN, które służy do dostarczenia sygnału internetowego. W tym przypadku będzie to antena kierunkowa załączona w zestawie, niemniej to urządzenie może zostać podłączone do każdego innego modemu internetowego za pomocą kabla Ethernet z końcówką RJ-45.

Router D-Link panel tylni

Do tego 4 regulowane anteny przesyłające sygnał i diody informujące o statusie urządzenia. Poza tym przycisk do zasilania, a także przycisk WPS, który pozwala na połączenie z urządzeniem bez potrzeby wpisywania hasła. Wszystko to zamknięte w niedużej obudowie wykonanej z przyzwoitej jakości plastiku.

Router rozsyła sieć Wi-Fi w częstotliwościach 2.4 oraz 5 GHz. Obie te sieci mają swoje limity, jeśli chodzi o przepustowość łącza i mowa tu o 300 Mb/s w przypadku 2.4 i 867 w przypadku 5 GHz.

Jak skonfigurować urządzenie i na co pozwala menu konfiguracyjne?

Podstawą podczas konfigurowania urządzenia będzie umieszczenie karty mobilnetowej w modemie. Później należy zalogować się bezpośrednio do routera. Tu możliwości są dwie, mianowicie można zrobić to za pomocą standardowego procesu podłączenia się kablem do komputera bądź za pomocą dedykowanej aplikacji QRS Mobile.

W celu złożenia całego zestawu na początek należy znaleźć wykręcaną gałką umiejscowioną od dołu anteny zewnętrznej ze wbudowanym modemem, gdzie znajduje się wejście na kartę SIM. Po jej umieszczeniu należy połączyć antenę z adapterem Power over Ethernet i spiąć z routerem.

Podstawowa konfiguracja jest bardzo prosta, wystarczy wpiąć router do komputera i zalogować się do sieci za pomocą danych, które znajdują się od spodu obudowy urządzenia. Następnie po lewej stronie znajduje się zakładka Wi-Fi. Po jej rozwinięciu wyświetlą się podzakładki, w tym basic settings i to tam właśnie skonfigurujesz podstawowe aspekty sieci bezprzewodowej 2.4 i 5 Ghz, takie jak: nazwa, hasło oraz standard, w jakim sieć będzie pracować.

Menu konfiguracyjne routera D-LinkOczywiście nie są to jedyne ustawienia, na które pozwala router. Jedną z ciekawszych funkcji jest na pewno możliwość ustawienia na routerze sieci dla gości. Urządzenie tworzy osobną sieć, z którą mogą łączyć się urządzenia bez potrzeby wprowadzania hasła do twojej prywatnej sieci. Ten element również znajduje się w zakładce basic settings.

Poza tym menu jest obszerne i pozwala na dość szczegółową konfigurację sieci. Mowa o statycznym adresie IP, połączeniu przez MAC, rozsyłania adresu po IP wersji 6 czy ustawieniu protokołu FTP.

Pomiary

Testy wykonane ze źle ustawioną anteną wypadają naprawdę słabo. Wyniki rzędu kilku czy kilkunastu Mb/s to tak naprawdę niewiele, zważywszy na to, jakie możliwości mają dzisiejsze łącza internetowe, nawet te radiowe.

Pomiar prędkości ze źle ustawioną anteną kierunkowąW celu poprawnego ustawienia anteny trzeba zlokalizować najbliższy nadajnik. Można to zrobić na przykład za pomocą strony btsearch. Z pomocą mapy odnajdujesz swoją lokalizację i sprawdzasz, gdzie znajduje się najbliższy nadajnik.

Poszukiwanie nadajnika LTE na stronie btsearchJeśli chodzi o połączenie kablowe, to na nim najłatwiej jest sprawdzić, jaką tak naprawdę przepustowość ma dane łącze. Wi- Fi rządzi się swoimi prawami, jest to sygnał radiowy, który może odbijać się od przeszkód i być przez nie zakłócany. Dlatego żaden test łącza nie może odbyć się bez próby na przewodzie.

Na tego rodzaju połączeniu z dobrze ustawioną anteną kierunkową praktycznie w centrum miasta łącze osiągnęło przepustowość pobierania w okolicach 100 Mb/s. Taka prędkość w dzisiejszych czasach jest wystarczająca do swobodnego przeglądania sieci, a także pobierania nawet dużych plików. Takich jak na przykład gry wideo w wersji cyfrowej.

Pomiar przepustowości internetu na przewodzieZestaw ten jest zaprojektowany tak, by poradzić sobie w miejscach, gdzie nie ma dobrego połączenia kablowego, a połączenie LTE pozostawia wiele do życzenia. W odległości kilku kilometrów od nadajnika antena sprawdzi się najlepiej.

Sprawdziliśmy także, jak zachowuje się połączenie Wi-Fi w zależności od zasięgu oraz jak wyraźna różnica jest pomiędzy przepustowością łącza 2.4 GHz a 5 GHz.

Różnica jest dość zauważalna. Przy dobrze ustawionej antenie wyniki na 2,4 GHz to od 20 do 40 Mb/s w zależności od obciążenia sieci czy odległości od routera. Natomiast w przypadku częstotliwości 5 GHz ta wartość wzrasta nawet do 90. Podczas wykonywania testów pomiar na tej częstotliwości wskazał raz nawet 200 Mb/s. Jest to jednak rzadki przypadek, który wynika z minimalnego obciążenia nadajnika.

Podsumowanie

Testy jasno wskazują, że taki zestaw D-Link DWP-812KT z anteną przy odpowiednim ustawieniu potrafi dać sporą różnicę w przepustowości sieci. Jednocześnie takie urządzenie może okazać się zbawienne w miejscach, gdzie ciężko o dobry internet kablowy. Magia kryje się tak naprawdę w kierunkowej antenie zewnętrznej, która ustawiona w kierunku nadajnika daje widoczne efekty. Wymaga to oczywiście nieco pracy z ustawieniem.

blog comments powered by Disqus
Zestaw LTE do najbardziej wymagających terenów?