PODPOWIEDZI:

Soundbar do małego mieszkania? Możliwości modułowego Sony HT-A3000

Soundbar do małego mieszkania? Możliwości modułowego Sony HT-A3000

Masz małe mieszkanie, telewizor i narzekasz, że brakuje ci miejsca na odpowiednie audio? W dzisiejszych czasach to nie problem. Rynek stale szuka rozwiązań. Od jakiegoś czasu podstawowym sposobem na poprawienie jakości dźwięku podczas domowych seansów jest dokupienie soundbara. Najlepiej zdolnego do rozbudowy, tak jak na przykład Sony HT-A3000.

Brak miejsca w mieszkaniu to nie koniec świata. Soundbar z reguły nie zajmuje wcale dużo miejsca. To listwa dźwiękowa z głośnikami. W zależności od modelu dość długa, ale za to ekstremalnie wąska i płaska, jak na pełny system audio.

Taki Sony HT-A3000, goszczący chwilowo w moim salonie, jest mały. Mierzy ledwo 6,4 centymetra wysokości, przy 12,8 centymetra głębokości, więc wciśnie się pod każdy telewizor. Masz więcej miejsca na audio? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozbudować ten soundbar do całego kina domowego dodatkowymi bezprzewodowymi głośnikami.

Kup Sony HT-A3000:

Sony HT-A3000 w Ceneo

Dobra, Sony HT-A3000 jest niewielki, ale jak gra?

Natomiast pomimo swoich rozmiarów, samodzielnie Sony HT-A3000 zdecydowanie poprawia jakość dźwięku telewizora. Konstrukcja jest dość zmyślna. Mieści w sobie trzy głośniki oraz dodatkowy podwójny subwoofer. Tak, to nie pomyłka. Ta listwa dźwiękowa odtworzy audio w kanale 3.1, bez dodatkowych przystawek z boku.

Sony HT-A3000 na szafce od frontu

To oznacza, że nie tylko wysokie i średnie tony są tu odpowiednio reprodukowane. Również tych niskich nie brakuje. Jeżeli lubisz filmy wojenne, słuchasz elektroniki lub grasz na podpiętej do telewizora konsoli w gry akcji, docenisz to w szczególności. 

Dwa subwoofery, znajdujące się po obu stronach głośnika centralnego, w Sony HT-A3000 nie będą tak mocne, jak duży zewnętrzny, ale zapewnią ci realistyczne wybuchy oraz wiele innych basowych dźwięków. Bez nich nie byłyby tak dobrze słyszalne. Na żywo takie rozwiązanie naprawdę robi robotę.

Subwoofery i głośnik centralny w Sony HT-A3000

Warta uwagi jest podłużna, a nie okrągła, konstrukcja głośników. Jeszcze bardziej poprawia niskie tony oraz “czytelność” wokali. Jeżeli kiedyś jednak stwierdzisz, że fajnie będzie poczuć w klatce piersiowej wybuchy, zawsze możesz dokupić opcjonalny subwoofer.

Jest jeszcze lepiej jeśli masz już telewizor Sony Bravia

Masz już telewizor z serii Bravia? Dobrze się składa. Jeżeli wspiera funkcję Bravia Acoustic Center Sync, możesz jednocześnie korzystać z jego głośników oraz soundbara. Wystarczy połączyć je ze sobą za pomocą dołączanego przewodu mini-jack, a także wyjścia s-center out.

Telewizor w takim ustawieniu działa jak głośniki centralny, a soundbar uprzestrzennia audio. Dźwięk będzie zawsze dochodził z odpowiedniego miejsca. Taki zestaw dopasuje się do tego, co dzieje się na ekranie. 

Sony HT-A3000 na szafce, widziany pod kątem

Potrzebujesz przykładu? Weźmy taką sytuację: oglądasz film drogi, w którym dwójka bohaterów jedzie przez Polskę, rzucając kiepskimi żartami. Co prawda “Baby są jakieś inne” do kanonu kina raczej się nie przebije, ale możliwość przestrzennego dopasowania dialogów do bohaterów, da ci chociaż wrażenie siedzenia przez te półtorej godziny w towarzystwie Więcka i Woronowicza. Wszystko dzięki technologii 360 Spatial Sound Mapping.

Soundbar, który można rozbudować - Sony HT-A3000 w twoim mieszkaniu

Wszyscy chyba zdajemy sobie sprawę z tego, że możliwość odtwarzania uprzestrzennionego dźwięku to dość istotny element nowoczesnego soundbara. Dzięki temu poczujesz się jak w kinie - trafiając w sam środek trwającej akcji. Sony HT-A3000 wspiera dwa najpopularniejsze standardy:

  • Dolby Atmos,
  • DTS:X.

Wykorzystuje też technologie Vertical Surround Engine i S-Force PRO Front Surround, do tworzenia wiarygodnego dźwięku przestrzennego, bazując wyłącznie na głośnikach w listwie. Zasymuluje dźwięk dobiegający z góry, a audio z oglądanego filmu otoczy cię nawet bez dodatkowych głośników sufitowych lub tylnych.

Logo Sony HT-A3000 z pilotem w tle

Chociaż taki efekt w praktyce wypada naprawdę dobrze, można pójść o krok dalej. Wspomniana technologia 360 Spatial Sound Mapping jest bardzo ważnym elementem Sony HT-A3000. Dzięki niej uzyskasz naprawdę kinowe wrażenia w przestrzeni swojego mieszkania. Jak? Dokupując parę zewnętrznych, opcjonalnych głośników.

Modułowy soundbar Sony HT-A3000

Soundbar jest modularny. W sprzedaży znajdziesz cztery kompatybilne zestawy bezprzewodowych głośników:

  • tylne SA-RS3S,
  • odbijające dźwięk od sufitu SA-RS5,
  • subwoofer 300W SA-SW5,
  • subwoofer 200W SA-SW3.

Kupując je, rozszerzysz możliwości Sony HT-A3000. Łączą się z listwą bezprzewodowo. Nie musisz się bać o to, że twoje mieszkanie oszpecą dodatkowe przewody. Soundbar, współpracując z dodatkowymi głośnikami tylnymi lub symulującymi sufitowe, wykreuje bogatą przestrzeń dźwiękową. W dodatku, w ramach technologii 360 Spatial Sound Mapping, zasymuluje dodatkowe, wirtualne głośniki. 

Przyciski Sony HT-A3000

Robi to, opracowując optymalny sposób pracy całości pod przestrzeń w jakiej z niego korzystasz. Po rozbudowaniu soundbara nie musisz też kombinować, gdzie postawić nowy nabytek. Sony HT-A3000 wykorzystuje wbudowane mikrofony do tego, aby zlokalizować opcjonalne głośniki. Samodzielnie skalibruje pracę całego zestawu pod to, jak je rozstawisz.

Oczywiście to wymaga sporo miejsca w mieszkaniu. Pewnie dla wielu taki system wielokanałowy pozostaje więc opcją przyszłościową. To jest jednak w Sony HT-A3000 najlepsze. Jeżeli masz małe mieszkanie, nie musisz od razu kupować całego zestawu. 

Krawędź Sony HT-A3000

Inwestując w samą listwę dźwiękową, otwierasz sobie drogę do potencjalnej rozbudowy w przyszłości. Soundbar nie jest wybrakowany. Nawet bez dodatków obsłuży popularne standardy dźwięku przestrzennego.

Wyraźne głosy, lepsza muzyka

Na tym możliwości Sony HT-A3000 się nie kończą. Po pierwsze trzeba podkreślić to, że świetnie radzi sobie z odtwarzaniem dialogów. Jest tu parę specjalnych trybów, w tym nocny oraz głosowy. Dzięki temu ostatniemu, oraz specjalnej technologii przetwarzania sygnału, soundbar wybije dialogi ponad resztę dźwięków. To przydatne zwłaszcza w starszych polskich filmach oraz podczas oglądania wiadomości.

DSEE  Extreme w ustawieniach Sony HT-A3000

W ogóle producent nie zasypia gruszek w popiele. Sony zadbało o system DSEE Extreme. Jeżeli słuchasz muzyki gorszej jakości - na przykład starych nagrań lub bardzo kompresujących kodeków - odtworzy dźwieki o wysokiej częstotliwości. Sztuczna inteligencja wie, czego słuchasz i rekonstruuje brakujące dane!

A co jeśli lubisz słuchać muzyki bezprzewodowo?

Muzykę możesz puszczać przez HDMI lub USB, ale nie oszukujmy się - w dzisiejszych czasach wszystko jest bezprzewodowe. Również Sony HT-A3000, bo ma wbudowany moduł Bluetooth oraz Wi-Fi. Puścisz więc z niego muzykę w wygodny sposób wprost z telefonu oraz tableta.

Jako że jest tu natywne wsparcie Apple AirPlay 2, miłośnicy jabłuszek mogą cieszyć się możliwością jednoczesnego strumieniowania bezstratnego dźwięku do wielu głośników rozmieszczonych w całym domu. Obsługa Chromecasta z kolei trafi do fanów Androida. Upraszcza przesyłanie strumieniowanych w wysokiej jakości utworów, podcastów albo audiobooków.

Obsługa aplikacji w Sony HT-A3000

Wisienką na torcie jest Spotify Connect. Ta funkcja pozwoli ci puszczać muzykę wprost z Sony HT-A3000. Jak tylko podłączysz go do sieci i udostępnisz mu playlistę. To wygodne, bo nie przykuwa telefonu, tableta lub laptopa do okolic soundbara. Przy tym wciąż możesz sterować muzyką ze swojego smartfona, dzięki aplikacji Spotify Connect.

Soundbar do małego mieszkania? Sony HT-A3000

Myślę, że takie modułowe soundbary mogą przejąć szturmem małe i średnie mieszkania. Nie wszyscy mamy miejsce na całe zestawy audio, ale też większość z nas ma pewnie nadzieję, że w przyszłości taka przestrzeń się znajdzie. Tymczasem warto zadbać o dźwięk w salonie już teraz.

Sterowanie Sony HT-A3000 przy pomocy pilota

Sony HT-A3000 nie kosztuje dużo, a stwarza spore możliwości rozbudowy. W dodatku inteligentnie poprawia jakość dźwięku oraz wspiera nie tylko łączność przewodową, ale i bezprzewodową. To ciekawa propozycja japońskiej firmy. Taki soundbar rozłoży na łopatki głośniki w większości telewizorów, a w przypadku fanów Sony - posiadających odpowiedni sprzęt w domu - będzie z nimi współpracował.

Materiał powstał przy płatnej współpracy z Sony.

blog comments powered by Disqus
Soundbar do małego mieszkania? Możliwości modułowego Sony HT-A3000