PODPOWIEDZI:
Sharp FQ8EG - Telewizor 65cali, QLED za mniej niż 4000 zł 💰

Jaki irygator do zębów wybrać?

Jaki irygator do zębów wybrać?

Poradnik, jaki irygator do zębów wybrać, powstał z myślą o osobach, którym zależy na prawidłowej higienie jamy ustnej, ale niekoniecznie potrafią kupić odpowiedni model. W poniższej publikacji znajdziesz najważniejsze parametry, na jakie należy zwrócić uwagę podczas zakupu irygatora. Zapraszam!

W poradniku, jaki irygator do zębów wybrać, znajdują się główne elementy tego typu urządzeń. Od razu wyjaśnię, że irygatory dentystyczne to urządzenia do skutecznego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Pozbędą się resztek pokarmu, płytki nazębnej, wszelkich bakterii i zanieczyszczeń, nieestetycznych przebarwień, nieprzyjemnego zapachu z ust.

Odpowiedni irygator stomatologiczny wytwarza mocny strumień wody. Nie straszne mu aparaty ortodontyczne, mostki, korony, implanty, krwawiące dziąsła.

Najistotniejsze parametry przy zakupie irygatora do zębów

Irygatory do zębów to dużo lepsze rozwiązanie niż nici dentystyczne. Będą idealnym dopełnieniem po szczotkowaniu zębów za pomocą elektrycznej szczoteczki. Czyszczenie będzie efektywne i nie zajmie wiele czasu.

Poniżej czołowe zagadnienia, jakimi należy się kierować podczas wyboru właściwego irygatora do zębów.

Jakie zasilanie w irygatorze do zębów?

Irygatory dentystyczne dzielą się na dwa główne typy ze względu na rodzaj zasilania.

  • Irygator stacjonarny - to większe gabarytowo urządzenie zasilane sieciowo. Zbiorniki na wodę są niezwykle pojemne. Trzeba zwrócić uwagę na długość przewodu, gdyż to on Cię ogranicza. Posłuży głównie w warunkach domowych. Plusem jest natomiast fakt, że nie dojdzie do przerwania irygowania na skutek rozładowania baterii.
  • Irygator bezprzewodowy - bezprzewodowy irygator to z kolei przenośny sprzęt o zasilaniu akumulatorowym. Z powodzeniem zabierzesz go w podróż, gdyż ma kompaktowe wymiary i niską wagę. Nic nie ogranicza Twoich ruchów. Ważne, aby akumulator był wydajny. Taki irygator ładujesz za pomocą kabla USB. W tym celu możesz również skorzystać z laptopa czy powerbanku.

irygator bezprzewodowy w ręku

Jak długo trwa ładowanie i działanie irygatora?

Mobilne irygatory do zębów mają wbudowane akumulatory. Warto postawić na model, który nie zaskoczy Cię nagle w postaci przerwania pracy. Niektóre modele ładują się w zaledwie godzinę, ale ich czas pracy wynosi 10 minut. Inne z kolei ładują się w 24 godziny, ale oferują przy tym do 14 dni działania. Taka wartość oznacza 70 minut działania przy irygowaniu 2 razy dziennie po 2,5 minuty. Przykładem takiego irygatora jest Seysso Oxygen Travel. Stojak w zestawie pełni rolę zarówno ładowarki, jak i podstawki.

Jakie ciśnienie wody w irygatorze do zębów?

Ciśnienie wody to kluczowa kwestia wpływająca na skuteczność czyszczenia, musi być bowiem odpowiednio mocny strumień wody. Parametr wyrażany w barach lub PSI. Zakres ciśnienia w irygatorach zasilanych sieciowych wynosi od około 5 do 125 PSI. W przypadku irygatorów zasilanych akumulatorowo są to wartości rzędu od 1,72 do 8,28 bar.

Ilu stopniowa regulacja ciśnienia wody w irygatorze?

Obecność regulacji ciśnienia wody w irygatorach do zębów to niezwykle ważna kwestia. Możesz mieć do wyboru nawet 10 stopni ciśnienia wody, tak jak ma to miejsce w irygatorze Waterpik WP-662. Dobierając prawidłowe ciśnienie do swoich potrzeb, masz pewność, że nie dojdzie do żadnych podrażnień.

Irygator mobilny Panasonic EW1511W503 potrafi zapamiętać ostatnio wybrany poziom intensywności, co ułatwia użytkowanie.

Jaki rodzaj strumienia w irygatorze?

Rodzaj strumienia płynu może być pojedynczy lub z mikrobąbelkami.

  • Pojedynczy strumień wody jest mocny i prosty, zatem polecany najbardziej do miejscowego czyszczenia.
  • Strumień z mikrobąbelkami, czyli multistrumień świetnie sprawdzi się w ogólnym czyszczeniu i do masażu dziąseł.

Jaka pojemność zbiornika w irygatorze do zębów?

Jak wspomniałam wyżej, stacjonarne irygatory do zębów cechują się pojemnymi zbiornikami. Ich wielkość to przeważnie 600 ml. W przypadku mobilnych irygatorów dentystycznych pojemność zbiornika waha się od 150 ml do 300 ml.

Przykładowo 200-mililitrowy zbiornik pozwoli na ciągłe irygowanie przez około 55 sekund w trybie intensywnym i na 70-sekundowe czyszczenie w trybie delikatnym. Im mniejszy zbiornik, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz go musiał napełniać w trakcie irygacji. Dobrze, jak zbiornik jest przezroczysty, tak aby w dowolnym momencie móc kontrolować poziom wody.

irygator zasilany sieciowo czarny

Ile trybów pracy w irygatorze?

Zastosowanie różnych programów zarówno w irygatorach do użytku domowego, jak i irygatorach podróżnych to rozwiązanie zwiększające funkcjonalność. Często o wyborze danego trybu informuje dioda LED.

Praktycznymi trybami okaże się na przykład tryb głębokiego czyszczenia, codzienny (standardowy), punktowy, czyszczenie języka, delikatny, intensywny, masowanie, pielęgnacja dziąseł, wybielanie. Irygatorem wybielającym jest na przykład polecany Waterpik WF-05.

Jakie końcówki w irygatorze do zębów?

Producenci dosyć często dodają zapasowe dysze w zestawie z irygatorem. To bardzo dobra wiadomość, bowiem skorzystają na tym pozostali domownicy. Poza standardową końcówką mogą być dodane dysze do różnych zadań. Wyróżnia się tu końcówkę do czyszczenia języka, do czyszczenia jamy nosowej, do wgłębień, końcówkę ortodontyczną.

Po co sygnalizator czasu mycia w irygatorze?

Sygnalizacja czasu mycia w irygatorach do zębów z pewnością ułatwi obsługę. Taką opcją może się pochwalić bezprzewodowy irygator Philips Sonicare Cordless Power Flosser 3000 HX3806/33. Po danym czasie urządzenie sygnalizuje moment przejścia na kolejny obszar. Dzięki temu masz pewność, że każdy zakamarek w jamie ustnej został precyzyjnie wyczyszczony.

Jaka jakość wykonania irygatora dentystycznego?

Pod względem designu nikt nie powinien narzekać, bowiem irygatory stomatologiczne prezentują się nowocześnie i występują w różnych wersjach kolorystycznych. Jeżeli chodzi o samą jakość wykonania, to oczywiście powinna być ona solidna.

Mam tu na myśli na przykład wykonanie z tworzywa ABS, ergonomiczny uchwyt, antypoślizgową podstawę (zwłaszcza w przypadku stacjonarnych irygatorów), wodoodporną konstrukcję.

Jakie dodatkowe udogodnienia w irygatorze do zębów?

Przydatne elementy w danym sprzęcie to zawsze miły atut. Wśród takowych wymienia się miejsce do przechowywania końcówek, wyświetlacz, funkcję automatycznego wyłączania, magnetyczny uchwyt, wskaźnik naładowania, obrotową dyszę do łatwiejszego ustawienia kierunku, możliwość zatrzymania przepływu wody (przycisk na rączce).

Dobrze, jak w zestawie znajduje się ochronne etui podróżne na irygator oraz etui na końcówki.

W irygatorze Panasonic EW1611 znajdziesz jeszcze podwójne gniazdo, tak aby przewód zasilający dało się wyciągnąć z prawej lub z lewej strony.

schowek na wymienne końcówki w irygatorze

Jak sterować irygatorem do zębów?

Obsługa irygatorów wodnych nie jest skomplikowana. Elementów sterujących nie ma dużo. Głównym zadaniem jest napełnienie zbiornika wodą, założenie konkretnej końcówki, wybór ciśnienia wody i ewentualnie trybu (jeżeli dany model takowy oferuje), a następnie skierowanie strumienia na dany obszar w jamie ustnej.

Należy pamiętać o czyszczeniu zbiornika na wodę, jak również o regularnej wymianie końcówek co 3 do 6 miesięcy.

W przenośnych irygatorach do zębów musisz pamiętać o naładowaniu sprzętu, z kolei stacjonarny wystarczy podłączyć do źródła zasilania.

Jakiej firmy irygator do zębów?

Wśród polecanych marek irygatorów do zębów wymienia się: Philips, Sencor, Oral-B, Waterpik, Raven, Panasonic, Meriden, Soocas, Seysso, Oclean, Götze & Jensen, Eta, Vitammy, Evorei, Concept, Rio Beauty, Camry, Blaupunkt, Eldom, Truelife, Fairywill, Dr. Bei, Liberex.

Ile kosztuje irygator do zębów?

Ceny irygatorów do zębów poznasz w dziale ranking irygatorów. Są one dosyć zróżnicowane. Uchylając rąbek tajemnicy, wyjawię, że godne uwagi turystyczne irygatory to koszt mniej więcej od 170 zł do 450 zł. Stacjonarne irygatory do zębów kosztują od około 130 zł do 515 zł. Wszystko zależy od głównych cech produktu.

Irygator marki TrueLife z dużym zbiornikiem

Jaki irygator do zębów wybrać - Podsumowanie

Wyjątkowy irygator do zębów efektywnie wyczyści nawet wąskie przestrzenie międzyzębowe z wszelkich zanieczyszczeń, ograniczy ryzyko próchnicy, gromadzenia się kamienia nazębnego, pomoże w walce z chorobami przyzębia.

Z poradnika zakupowego, jaki irygator do zębów wybrać, dowiedziałeś się, jakie są jego główne elementy. Trzeba zwrócić uwagę na rodzaj irygatora, czas ładowania oraz działania, zakres i regulację ciśnienia wody, typ strumienia, pojemność zbiornika, tryby pracy, wymienne końcówki, sygnalizator czasu mycia, jakość wykonania, dodatkowe udogodnienia oraz oczywiście producenta.

Dobry irygator do zębów pozwoli cieszyć się zdrowym stanem zębów i dziąseł, co przekłada się na piękny uśmiech każdego dnia.

blog comments powered by Disqus
Jaki irygator do zębów wybrać?