PODPOWIEDZI:

Pięć istotnych cech laptopa dla twórcy - Na to musisz zwrócić uwagę!

Pięć istotnych cech laptopa dla twórcy - Na to musisz zwrócić uwagę!

W życiu każdego twórcy przychodzi pora na szukanie laptopa do pracy. Nie zawsze możesz skorzystać z jednostki stacjonarnej w biurze lub w domu. W dodatku zlecenia raczej nie będą czekały na twój powrót z ważnego wyjazdu. W tym poradniku poznasz pięć cech laptopa dla twórcy. Zwłaszcza tego, który pracuje na co dzień w branży kreatywnej.

Laptop dla twórcy zdecydowanie różni się od zwyczajnego notebooka używanego w pracy biurowej lub do grania w gry wideo. Oczywiście wykorzystasz go też do tych zajęć, ale jego główne zadanie jest inne.

Ma służyć ci jako niezawodne, mobilne i wydajne narzędzie do montażu filmów na planie, obróbki grafiki (zarówno tej 2D, jak i 3D) lub poprawiania, tuż po sesji z modelką, zdjęć w Photoshopie. Istotnych cech jest moim zdaniem pięć - wszystkie poznasz bliżej w tekście:

  • Wydajność.
  • Czas pracy.
  • Jakość wyświetlacza.
  • Funkcjonalność.
  • Jakość wykonania.

Na końcu artykułu znajdziesz również informacje o promocjach dotyczących wydajnych laptopów, które mogą posłużyć nie tylko do pracy kreatywnej. Dowiesz się tam też o szczegółach konkursu, w którym można wygrać notebooka wykorzystującego platformę Intel Evo lub inne nagrody, w tym nowoczesnego smartbanda.

Wydajne podzespoły dla wygodnej pracy

Najważniejszą kwestią w laptopie dla twórcy są podzespoły. Jasne, w programach do montażu filmów można wykorzystywać pliki proxy (zmniejszające zapotrzebowanie na moc komputera poprzez renderowanie podglądu w niższej rozdzielczości), a w innych środowiskach czekać dłużej. Tylko że takie tracenie czasu nie sprzyja profesjonalnej pracy i na dłuższą metę denerwuje.

Modele Creator 15

Na co w takim razie w pierwszej kolejności trzeba patrzeć szukając laptopa dla twórcy? Przede wszystkim na jego procesor i kartę graficzną. Ten pierwszy koniecznie ośmiordzeniowy/szesnastowątkowy i z wysokim taktowaniem (ponad 4 GHz). Większość programów do obróbki dźwięku lub obrazu bazuje przede wszystkim na procesorze do renderowania skomplikowanych efektów.

Zobacz proponowanego laptopa dla twórców
MSI CREATOR 15 A10SF-016PL oferta w RTV Euro AGD

Jeżeli o kartę graficzną chodzi - jak laptop dla montażysty albo notebook do grafiki 3D, to raczej model z chipsetem Nvidii - najlepiej linia RTX. Do tej serii należą jedne z najmocniejszych jednostek na rynku, które zapewnią ci bezproblemową pracę, nawet przy bardziej zasobożernych projektach.

Dla przykładu w Blenderze, za sprawą API Optix wykorzystującego pełnię możliwości tej linii kart, można przyspieszyć renderowanie w niektórych przypadkach ponad dwukrotnie. 

Montaż wideo na MSI Creator 15

Szczególnie ważna jest też pamięć. Zarówno RAM, jak i masowa. Pod względem tej pierwszej, 16 gigabajtów o wyższym taktowaniu (3000 MHz wzwyż), najlepiej z możliwością rozszerzenia, to minimum dla wygodnej pracy.

Programy do obróbki obrazu lub dźwięku bez odpowiedniej ilości RAM-u zwalniają, bo komputer musi znacznie częściej sięgać do dysku twardego po dane. Dlatego warto też zainwestować w laptop z szybkim dyskiem SSD PCIe, którego prędkości odczytu są czasem kilkukrotnie wyższe od tych korzystających z interfejsu SATA.

Pojemna bateria - Lepsza mobilność

Kolejną szczególnie istotną kwestią w przypadku laptopa do pracy kreatywnej jest wbudowany w niego akumulator. Jasne, że obecnie w wielu miejscach można znaleźć wolne gniazdko - od wynajętego hotelu w innym mieście podczas nagrań, po pociąg, w którym załatwiasz ostatnie poprawki przed wyjazdem na wakacje. Mimo to nie zawsze mamy pod ręką prąd, a notebook jest przecież o tyle mobilny, że może działać bez stałego zasilania.

Dwa kolory MSI Creator 15

Dlatego warto szukać modeli o jak najpojemniejszym akumulatorze. Standardem są okolice 40 - 60 watogodzin, które dają około 5 godzin pracy. Modele wyjątkowo wydajne są w stanie dobić nawet do 7 lub 10 godzin. Im większy akumulator, tym lepiej. Jest jednak pewien haczyk. Nie wszędzie można wejść z naprawdę dużą baterią.

Na przykład do samolotu. Ze względów bezpieczeństwa na pokład statku powietrznego - w Ameryce lub Europie - nie wpuszczą cię z bateriami litowo-jonowymi o pojemności przekraczającej 100 watogodzin. Niektórzy producenci biorą to pod uwagę, starając się zapewnić jak najdłuższy czas pracy, bez ewentualnych problemów podczas kontroli bagażowej. Dobrym przykładem jest tu MSI ze swoim modelem Creator 15, w którym akumulator nie przekracza 99,9 watogodzin - właśnie z tego powodu.

Wyświetlacz o dobrej reprodukcji kolorów i 4K

W przypadku zwykłych notebooków zazwyczaj o tym nie myślimy, ale bardzo ważną rzeczą dotyczącą wszelkich ekranów jest to, jak dokładnie reprodukują kolory. Profesjonalista doceni to najbardziej - w końcu od tego, jak precyzyjnie pokolorowany jest film lub jak dokładnie oddana jest barwa skóry modelki, zależy efekt finalny projektu.

To można sprawdzić w testach lub - w niektórych przypadkach - na stronie produktowej, bazując na gamutach kolorów. Są różne standardy przestrzeni barw, a jednymi z częściej przytaczanych w kontekście wyświetlaczy dla profesjonalistów są sRGB i Adobe RGB. Jak najlepsze pokrycie tych zakresów - wraz z fabryczną kalibracją ekranu - zagwarantuje ci poprawne odwzorowywanie kolorów, a w efekcie lepsze efekty odbitek do druku lub montowanych filmów. Wybrane laptopy z serii MSI Creator 15 mają 100 procent pokrycie przestrzeni barw Adobe RGB.

Jakość kolorów MSI Creator 15

Warto też zainwestować w model o wyższej rozdzielczości obrazu, czyli 4K. Jasne, że 15- lub nawet 17-calowy ekran laptopa to nie to samo co 32-calowy profesjonalny monitor w biurze. Rozdzielczość na mniejszym wyświetlaczu urządzenia przenośnego nie będzie aż tak zauważalna. Nadal jednak wyższa szczegółowość przełoży się na rzetelniejszą ocenę finalnego efektu twojej pracy. W końcu po co oglądać materiały 4K na wyświetlaczu Full HD?

Funkcjonalność na różnych poziomach

Moim zdaniem laptop nie może być tylko wydajny lub wytrzymały. Istotne jest też to, aby był funkcjonalny. Tutaj właściwie trudno wyłamać się pośród złotych standardów przyjętych w branży. Przede wszystkim wspomniany ekran musi być odpowiednich rozmiarów. Poniżej 15 cali nie ma sensu schodzić. Zresztą tu nie ma dużego wyboru. Na rynku przeważają głównie modele 15- i 17-calowe

Klient nad MSI Creator 15

Ważne są też porty. Tutaj oprócz najważniejszego, czyli obecności kilku USB 3.1 / 3.2 typu A, dużego, lub C, symetrycznego, szukaj obsługi standardu Thunderbolt, wyjścia HDMI, portu ethernetowego (koniecznie gigabajtowego) oraz czytnika kart SD.

Warto zwrócić uwagę szczególnie na to ostatnie, bo nie wszyscy producenci montują rozwiązania szybszej klasy UHS-II lub UHS-III, które wyciągną maksimum prędkości z lepszych nośników. Na przykład tych stosowanych do nagrywania filmów w wysokim bitracie.

Dotykowy wyświetlacz MSI Creator 15

Z interesujących dodatków warto zainteresować się też urządzeniami z dotykowym ekranem, bo takimi łatwiej jest się w pewnych sytuacjach posługiwać (na przykład pokazując klientowi efekty pracy).

Zaletą pod tym względem jest również możliwość odchylenia - przynajmniej o 180 stopni. Chociaż trzeba dodać, że są na rynku również laptopy zdolne do przekształcenia praktycznie w tablet. Obsługę ułatwi ci również większy touchpad lub dodatkowe wyświetlacze wbudowane w obudowę.

Wykonanie premium - Porządne i wytrzymałe

Ostatnią cechą laptopa do pracy kreatywnej jest ta, na którą wielu ludzi nie zwraca kompletnie uwagi w pogoni za świetnymi parametrami na papierze. Jakość wykonania. Co ci po modelu z najmocniejszą kartą graficzną na rynku, świetną ilością RAM-u lub najdoskonalszym wyświetlaczem, jeżeli plastik (lub metal) będzie uginał się pod naciskiem, a zawiasy puszczą po roku?

Korzystanie z MSI Creator 15 przy biurku

Notebook dla twórcy musi być wytrzymały. W końcu będziesz go brać w różne miejsca, a trudy podróży z czasem odcisną na nim swoje piętno. O ile jakość wykonania musisz ocenić samodzielnie (lub sprawdzić recenzje laptopów), o tyle warto zwracać też uwagę na różne standardy wskazujące wytrzymałość urządzenia według konkretnych wytycznych.

Ulubionym wyznacznikiem branży jest MIL-STD-810G. Norma określa szereg wyzwań, którym musi sprostać laptop. Dla przykładu MSI Creator 15 A10SF-016PL został przetestowany w niskich i wysokich temperaturach, na różnych wysokościach nad poziomem morza oraz podczas szeregu zdarzeń typowych dla sprzętów przenośnych. 

Piasek przesypywany w rękach kobiety

Do tego dochodzą więc też upadki, uderzenia, wibracje, wilgotność, pył… Chociaż nikt nie gwarantuje, że laptop przeżyje wszystko - trudno o to w przypadku tak skomplikowanej elektroniki - na pewno poradzi sobie lepiej w trudnych warunkach niż sprzęty, które nie zostały poddane w przestrzeni laboratoryjnej takim wyzwaniom.

Promocje i konkurs na laptopy MSI na wakacje

Jeżeli zainteresował cię wspominany kilkakrotnie w tekście laptop MSI Creator 15, to jest dobra okazja, aby kupić model z tej serii. Tajwańska firma ruszyła z letnią wyprzedażą, która obejmuje modele dla graczy, twórców i studentów. Można w niej oszczędzić nawet do 1100 złotych, kupując wybrane laptopy1. Dodatkowo, w zależności od notebooka, MSI dorzuca też różne gadżety i udogodnienia - na przykład bluzy, leżaki lub przedłużenie gwarancji.

MSI wyprzedaż Summer Sale

Jest też coś dla osób szukających urządzeń bardziej kompaktowych - na przykład smukłych laptopów linii Summit oraz Prestige, pracujących na platformie Intel Evo, lub aluminiowych MSI Modern - oraz planujących poważniejsze wycieczki. 

Akcja MSI na szczyt z prestiżem

Firma weszła we współpracę z marką sprzedającą odzież outdoorową. W efekcie, po zakupie wybranego laptopa ze wspomnianych serii otrzymasz voucher na zakupy w sklepie Skalnik o wartości nawet do 400 złotych2, a przy konkretnych modelach plecak MSI o wartości 200 złotych lub obniżkę cenową. Akcja promocyjna dotyczy tych, którzy zdążyli kupić objęte nią urządzenie pomiędzy 28 czerwca a 29 sierpnia 2021 roku. Więcej informacji znajdziesz pod tym adresem.

No dobra, ale co z tym konkursem na laptop od MSI?

Dla bardziej kreatywnych osób jest okazja na wygranie laptopa MSI Prestige 14 EVO. Zasady są właściwie proste, trzeba przygotować - w formie zdjęcia lub wideo udostępnionego na Facebooku, Instagramie lub YouTube - pracę konkursową odpowiadającą na jedno pytanie: 

W jakim miejscu używałbyś/-ałabyś laptopa MSI opartego o platformę Intel Evo?

Post musi być publiczny i spełniać konkretne wytyczne. Należy w nim oznaczyć profil MSI Polska i Intel Polska, a także dodać hashtag #WakacjeMSIzIntelEvo. W przypadku YouTube trzeba będzie też w opisie dodać link do kanału MSI Polska. Konkurs trwa do 31 sierpnia 2021 roku. 

MSI konkurs we współpracy z Intelem

Laptop to nagroda za pierwsze miejsce, ale jest jeszcze kilka innych stopni na tym podium. Uczestnicy mogą wygrać również zestaw wakacyjny, składający się między innymi z leżaka, torby i smartbanda Xiaomi Mi Band 5. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie konkursu.

1 Promocja jest zależna od poszczególnych sprzedawców i dostępności urządzeń.

2 Promocja jest zależna od poszczególnych modeli.

Jeżeli interesują cię produkty MSI, sprawdź ich kanały społecznościowe: MSI Polska na Youtube, msigaming_poland na Instagramie i MSI Gaming na Facebooku.

blog comments powered by Disqus
Pięć istotnych cech laptopa dla twórcy - Na to musisz zwrócić uwagę!