PODPOWIEDZI:
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Router dla studenta czy sieć mesh Wi-Fi 6 dla domu? Opłacalne i wygodne rozwiązania TP-Link

Router dla studenta czy sieć mesh Wi-Fi 6 dla domu? Opłacalne i wygodne rozwiązania TP-Link

Szukasz routera na studia lub systemu mesh Wi-Fi 6 do domu dla odświeżenia łączy przed powrotem dzieci do szkoły? Rozumiem cię. Internet stał się nieodzowną częścią naszej codzienności - również tej edukacyjnej. Bez niego nie da się efektywnie uczyć. Trzeba więc postawić na sprawdzone rozwiązania, które zapewnią do niego ciągły dostęp.

Nie wiesz, czy wybrać router na studia, czy inteligentny system mesh Wi-Fi 6 do domu? Wprawdzie poznasz w tym artykule szybkie rozwiązanie dedykowane pod sieć mesh, czyli modele TP-Link Deco X20, ale TP-Link Archer MR600 również może posłużyć stworzeniu takiego typu łączności Wi-Fi. Jego główną zaletą jest jednak co innego. Wykorzystuje kartę SIM, aby dostarczyć ci szybki Internet LTE w najbardziej nietypowych miejscach! Na przykład w akademiku lub na działce.

TP-Link Deco X20

TP-Link Archer MR600

TP-Link Deco X20 oferta w Ceneo

TP-Link Archer MR600 oferta w Ceneo

Wydajny router 4G+ dla studenta

Gdy pierwszy raz wyjechałem na studia, trafiłem do akademika, w którym co prawda Internet był, ale po pierwsze ocenzurowany, po drugie inwigilowany, a po trzecie - beznadziejnie wolny oraz awaryjny. Marzyłem wtedy o innym rozwiązaniu, chociaż ostatecznie przeczekałem do przeprowadzki. Ty (albo obdarowywany przez ciebie student) nie musisz.

Logo TP-Link Archer MR600

TP-Link Archer MR600 to router, który może pracować zarówno w połączeniu z modemem, jak i kartą SIM. To czyni z niego model nadający się nie tylko do idealnego świata własnego mieszkania z pakietem kablowym, ale również studenckiego życia, w którym jest się skazanym na łaskę i niełaskę właściciela wynajmowanego lokum.

Miłym akcentem, a czasem nieobecnym w innych routerach tego typu, jest dodawana przejściówka z Nano Sim na standardową kartę Sim. Ta z twojego smartfona również będzie działać!

Front TP-Link Archer MR600

Router obsługuje 4G+ kategorii 6. Oznacza to prędkość transferu - zależnie od różnych czynników, na przykład odległości od stacji nadawczej - sięgającą nawet 300 megabitów na sekundę przy pobieraniu! Przy tym sprzęt rozsyła przez Wi-Fi sygnał teoretycznie pozwalający osiągać łącznie do prawie 1200 megabitów na sekundę w obu pasmach.

Prędkość TP-Link Archer MR600 przy połączeniu 4G

Tak, warto dodać, że urządzenie obsługuje częstotliwość 2,4 GHz - idealną do przebijania się sygnałem przez różne przeszkody, dajmy na to ściany - oraz 5 GHz, w której Wi-Fi jest znacznie szybsze. Są tu też 4 porty LAN (w tym jeden LAN/WAN, pozwalający odbierać Internet z modemu) o prędkości do 1 gigabita na sekundę.

Jest więc sporo możliwości na wyciśnięcie siódmych potów z transferu - zarówno tego bezprzewodowego, na działce lub w akademiku, jak i przewodowego, w mieszkaniu w centrum miasta.

OneMesh i dodatkowe zalety routera TP-Link Archer MR600

Co ciekawe, router ten również obsługuje technologię TP-Link OneMesh. Jest więc rozwiązaniem, które rozwija się razem z użytkownikiem. Gdy rośnie lokum, zwykle po przeprowadzce, możesz dokupić kolejne urządzenia współpracujące z tym typem sieci mesh i łatwo uzyskać lepszy zasięg Wi-Fi w całym domu. 

Diody TP-Link Archer MR600

Czym różni się takie rozwiązanie od prostych repeaterów? Telefon lub laptop widzi jeden, a nie szereg różnych identyfikatorów poszczególnych urządzeń. W dodatku przełącza się między nimi automatycznie. Przechodząc z salonu, w którym stoi router, do kuchni, w której jest inny sprzęt TP-Linka zgodny z tą siecią mesh, zachowasz świetne połączenie, bezobsługowo przekierowując łączność w stronę bliższego punktu dostępu.

Porty TP-Link Archer MR600

Jest tu też wsparcie MU-MIMO, które w ogromnym skrócie pozwala łączyć się jednocześnie z wieloma urządzeniami, zwiększając efektywnie prędkość, wkręcane anteny, które teoretycznie pozwolą w przyszłości na wymianę na lepsze jednostki, oraz obsługa wygodnej aplikacji, ułatwiającej tworzenie sieci dla gości oraz podstawową konfigurację sprzętu. W tej cenie to jeden z bardziej opłacalnych routerów dla studenta.

Cały dom objęty Wi-Fi 6 - Mesh od TP-Linka

TP-Link Deco X20 to uosobienie wygody w świecie routerów - w dodatku minimalistyczne i eleganckie. To tak naprawdę zestaw dwóch lub trzech routerów, pozwalających skonfigurować sieć mesh - innego typu niż ta w przypadku Archera MR600, a więc z nim niekompatybilną - obejmującą wiele pomieszczeń i pięter. Umożliwia to oczywiście uzyskanie stabilnego i szybkiego łącza w każdym zakamarku domu. Dla przykładu do oglądania filmu z przepisem w kuchni, podczas gotowania.

TP-Link Deco X20 w kuchni

Różnic w porównaniu z OneMesh jest kilka. Przede wszystkim wszystkie urządzenia serii Deco mogą ze sobą współpracować, aby stworzyć sieć mesh, a w przypadku rozwiązania oferowanego przy modelu TP-Link Archer MR600 trzeba wybierać konkretny rodzaj sprzętu. Dwa routery nie będą współgrać. W dodatku konfigurowanie Deco Mesh nie wymaga łączenia się z jednostką główną. Każdy sprzęt w sieci na to pozwala przy pomocy dedykowanej aplikacji. To opcja intuicyjna oraz wygodna.

TP-Link Deco X20 obok siebie

Jeżeli o same możliwości chodzi, to Deco X20 wykorzystuje nowy standard Wi-Fi 6. To oznacza na przykład teoretycznie wyższe prędkości. Na obu pasmach - pomiędzy którymi telefon lub laptop przełączą się automatycznie - łącznie nawet do 1800 megabitów na sekundę. To wynik laboratoryjny, ale chodzi głównie o to, że router ma większy potencjał do osiągania wyższych prędkości.

Jest tu również MU-MIMO oraz OFDMA, które zdaniem producenta przełożą się na czterokrotnie wyższą wydajność przy komunikacji z wieloma sprzętami. Nawiasem mówiąc, według testów TP-Linka z Deco X20 można połączyć nawet do 150 różnych sprzętów! Jest także Beamforming, czyli kierunkowanie sygnału w stronę urządzenia. Poprawia stabilność łącza.

Front TP-Link Deco X20

Oprócz kwestii bezprzewodowych są tu po dwa gigabitowe porty Ethernet WAN/LAN na jednostkę Deco X20. Można z nich korzystać przy tworzeniu sieci mesh oraz podłączać urządzenia - na przykład komputer - jeszcze stabilniej do Internetu. Wiadomo, łączność przewodowa jest wciąż wymogiem dla uzyskania najlepszych prędkości i najniższego pingu. Kwestii tak ważnych podczas rozgrywki sieciowej lub streamowania.

Jedna aplikacja, by wszystkimi rządzić i w prędkości zjednać

Wspominałem o tym, że aplikacja pozwala łatwo i wygodnie stworzyć własną sieć mesh z TP-Link Deco X20. Z tym że nie służy wyłącznie do tego. I nie mowa o włączaniu kolejnych modeli tej linii do sieci, ale o wielu przydatnych rozwiązaniach obecnych w aplikacji.

Są tu standardy, czyli tworzenie sieci dla gości lub coś co spodoba ci się, jeżeli jesteś rodzicem - kontrola rodzicielska. Jest wygodniejsza niż wiele innych rozwiązań obecnych na rynku. Oprogramowanie - w zależności od tego, dla jak młodego człowieka ustawiasz obostrzenia - zaproponuje ci różne gotowe blokady. 

TP-Link Deco X20 kontrola rodzicielska

Można je elastycznie zmieniać i dodawać na przykład harmonogramy oraz blokować konkretne strony. Deco X20 pomoże ci zadbać o to, aby uczeń w Internecie się przede wszystkim edukował oraz dobrze bawił, a nie był narażony na ciemne strony globalnej sieci. Wszystko będziesz mieć pod kontrolą.

TP-Link Deco X20 w pudełku

Kontrola rodzicielska wchodzi w skład HomeCare, czyli systemu przydatnych funkcji, takich jak Antywirus z filtrem szkodliwych treści, ochroną przed atakami, opcją kwarantanny zainfekowanego urządzenia oraz QoS. Quality of Service pozwala ustawić priorytet aktywności online. Z poziomu telefonu ustalisz określoną przepustowość i na przykład to, że streaming powinien wykorzystywać więcej sieci niż aplikacje do rozmów.

Home care w TP-Link Deco X20

W aplikacji są również narzędzia do diagnostyki, sprawdzające między innymi zakłócenia łączności Wi-Fi, poziom pingu i prędkość połączenia. Zwłaszcza ta ostatnia opcja mnie urzekła, bo jest połączona z fajną minigierką. Przynajmniej się nie nudziłem, czekając na to, aż oprogramowanie sprawdzi, jak szybki mam Internet. Co ciekawe, system Deco współpracuje też z asystentem głosowym Amazonu, Alexą. Niestety, na razie tylko w obcych językach.

Minigierka TP-Link Deco X20

Router dla studenta czy system mesh na Wi-Fi 6?

Obie propozycje od TP-Linka są wygodne i funkcjonalne, ale też przeznaczone do zupełnie różnego odbiorcy. Router Archer MR600 ze swoją możliwością wykorzystania karty SIM do połączeń bezprzewodowych jest świetną opcją dla studenta, wyjeżdżającego z domu rodzinnego, lub na działkę.

Z kolei TP-Link Deco X20 to model rodzinny. W jego przypadku zakładam, że posiadasz już spore mieszkanie lub nawet dom i szukasz sposobu na to, aby każdy domownik był w stanie bezproblemowo połączyć się z Internetem. Chcesz więc rozwiązania modularnego, które pozwoli ci równie łatwo stworzyć sieć mesh, jak i ją kontrolować. Na przykład dlatego, że masz w domu młodego ucznia, który nie powinien mieć wolnego dostępu do Internetu.

A ty co wybierasz? Daj znać poniżej!

blog comments powered by Disqus
Router dla studenta czy sieć mesh Wi-Fi 6 dla domu? Opłacalne i wygodne rozwiązania TP-Link