PODPOWIEDZI:

Router na prezent? Czemu nie! Wi-Fi 6 na każdą kieszeń

Router na prezent? Czemu nie! Wi-Fi 6 na każdą kieszeń

Router na prezent? Tak, to bardzo dobry pomysł. Zwłaszcza gdy mowa o routerach z Wi-Fi 6 pod choinkę. W końcu ten najnowszy standard łączności bezprzewodowej zapewnia przede wszystkim wyższe prędkości, a to jest przede wszystkim praktyczne. W końcu każdy z nas w jakiś sposób korzysta z Wi-Fi, a nie ma nic gorszego niż zacinający się film lub lagi w grze sieciowej.

Znajdziesz tutaj trzy routery na prezent świąteczny, z różnych półek cenowych. Jak się okazuje, wcale nie trzeba już dużo wydawać, aby móc się cieszyć zaletami płynącymi ze standardu Wi-Fi 6. Jeżeli jednak masz głębokie kieszenie i chcesz obdarować routerem gracza - zwłaszcza wymagającego - też znajdziesz coś dla siebie.

Mercursys MR70X, czyli niedrogie wejście w świat Wi-Fi 6

Jeżeli też chcesz wsiąść do pociągu o nazwie Wi-Fi 6, ale nie zamierzasz dużo wydawać, to warto pamiętać, że są w nim również przedziały ekonomiczne. Mercursys MR70X jest interesującym wyborem na budżecie. Kupując taki router na prezent bliskiej osobie, na pewno jej nie zawiedziesz. Nie tylko ze względu na jego prędkość.

Mercursys MR70X oferta w Ceneo

Warto jednak podkreślić, że ta jest dość wysoka. To zasługa najnowszego standardu sieci bezprzewodowej. Model jest w stanie osiągnąć (teoretycznie) nawet do 1,8 Gb/s w obu pasmach - 2,4 i 5 GHz. W praktyce to wynik laboratoryjny, ale na pewno przebije pod względem transferów modele Wi-Fi 5 z podobnej półki cenowej. Warto dodać, że są tu cztery gigabitowe porty ethernetowe, w tym jeden WAN/LAN.

Fioletowe podświetlenie Mercursys MR70X

Wi-Fi 6 to też przydatne funkcje. Między innymi takie jak Target Wake Time, wydłużający czas pracy na baterii urządzeń - zwłaszcza IoT - przez lepsze zarządzanie ich działaniem. Standard zapewni także mniejsze zakłócenia dzięki BSS Colouring. W tym modelu z łatwością prezentobiorca stworzy sieć dla gości lub zaprogramuje kontrolę rodzicielską, za sprawą odpowiedniej strony, podanej w instrukcji. Wprost z komputera lub swojego telefonu.

Prędkość Mercursys MR70X

Szybki i bezpieczny - Asus RT-AX58U

Jeżeli masz na zbyciu trochę większą kwotę, rozważ model routera Asus RT-AX58U. To polecany sprzęt na średniej półce cenowej przede wszystkim ze względu na niezły stosunek oferowanej prędkości do ceny, a także dodatkowe przydatne funkcje. Oczywiście standard się nie zmienia, więc to także model Wi-Fi 6, ale (laboratoryjnie) osiąga na obu częstotliwościach bezprzewodowych nawet do 3000 Mb/s przepustowości łącza.

Asus RT-AX58U oferta w Ceneo

Model również wykorzystuje takie technologie jak poprzednik, czyli TWT lub OFDMA - która służy do podłączania znacznie większej liczby urządzeń do sieci - a nawet idzie o krok dalej, bo obsługuje pasmo 160 MHz. 

Prędkość routera Asus RT-AX58U

Mamy tu też aplikację, czyli RouterTak. Z jej poziomu można ustalać QoS (czyli na przykład priorytet transferu dla gier lub streamingu), a także obsługiwać kontrolę rodzicielską lub pakiet zabezpieczeń AiProtection Pro, aktywnie blokujący zagrożenia z sieci. Jest tu dodatkowy port USB 3.1, do którego podłączysz na przykład dysk twardy z danymi lub drukarkę, aby mieć do niej w pełni zdalny dostęp z dowolnej części domu.

Zabezpieczenia Asus RT-AX58U

Asus RT-AX58U współpracuje również z AiMesh, czyli autorskim rozwiązaniem firmy, które de facto po prostu pozwala stworzyć skalowalną sieć Mesh z kilku obsługujących standard routerów producenta. Zamiast wykorzystywać kilka punktów dostępowych o różnych nazwach w poszczególnych częściach domu, telefony i laptopy płynnie przełączają w ramach jednej sieci między najbliższymi routerami, zachowując optymalny zasięg.

Prawdziwie gamingowy - TP-Link Archer GX90

Myślisz, że poprzednie propozycje były szybkie? Ta cię zaskoczy. TP-Link Archer GX90 jest poważnym wyborem dla wymagających. Model będący świetnym prezentem pod choinkę dla gracza - o czym za chwilę - wyciska siódme poty ze standardu, wykorzystując aż osiem anten w technologii 4x4 MU-MIMO. To owocuje łączną przepustowością w trzech pasmach (dwóch 5 GHz i jednym 2,4 GHz) na poziomie ponad 6,5 Gb/s!

TP-Link Archer GX90 oferta w Ceneo

Jedno z zakresów 5 GHz jest wprost dedykowane graczom, pozwalając na wyodrębnie transferu 4,8 Gb/s tylko pod rozgrywkę. Na dodatek producent postawił tu na port WAN/LAN o przepustowości 2,5 Gb/s, co jest rozwiązaniem bardzo przyszłościowym i przydatnym też przy przesyłaniu sporych plików wewnątrz sieci lokalnej. Skoro o tym mowa - znajdziemy tu także dwa porty USB (po jednym 3.0 i 2.0), do podłączania drukarek lub dysków twardych.

Anteny w TP-Link Archer GX90

Warta uwagi jest również technologia Game Accelerator, w zasadzie coś na wzór QoS nadającego priorytet grom, która zapewnia najwyższe możliwe osiągi w sieciowych strzelankach lub innych tytułach, obniżając potencjalne opóźnienia do minimum. To z pewnością mocny router na prezent dla gracza.

Dioda routera TP-Link Archer GX90

Z innych istotnych rzeczy, są tu Statystyki Gry, które pozwalają monitorować sieć w czasie rzeczywistym, a także Game Protector, czyli w zasadzie to samo co Home Care. To ochrona urządzeń łączących się z routerem przed niebezpiecznymi witrynami lub atakami hakerskimi, a także funkcja kwarantannowania już zainfekowanych sprzętów oraz ustawiania kontroli rodzicielskiej. Jest tu też oczywiście opcja stworzenia sieci OneMesh z odpowiednimi produktami firmy.

Materiał powstał przy współpracy z TP-Link.

blog comments powered by Disqus
Router na prezent? Czemu nie! Wi-Fi 6 na każdą kieszeń