PODPOWIEDZI:

Pralka energooszczędna - jaką klasę wybrać w miejsce pralki A+++?

Pralka energooszczędna - jaką klasę wybrać w miejsce pralki A+++?

Pralka automatyczna to jedno z nieodzownych urządzeń w domu. W dzisiejszych czasach wiele osób stawia na oszczędne pranie, a takie zapewni tylko pralka energooszczędna, na przykład firmy Samsung. To producent, który proponuje nowoczesne technologie i przydatne funkcje.

Na wstępie wspomnę, że w tym roku pojawiły się nowe etykiety energetyczne. Klasy efektywności energetycznej zostały zmienione i oznaczenie pralka A+++ przeszło do lamusa. Dotyczy to sprzętu gospodarstwa domowego, między innymi pralek, o których dzisiaj mowa. Wybierając pralkę, radzę już na samym początku przyjrzeć się etykiecie, aby poznać główne informacje (m.in. o zużyciu energii i wody).

Przykładowo pralka Samsung Quick Drive to sprzęt ze specjalnej serii, która dzięki skróceniu czasu prania nawet o połowę ma wpływ na znaczne zmniejszenie rachunków za prąd. Jeżeli szukałeś pralki energooszczędnej A+++, to ta z powodzeniem ją zastąpi i zaoferuje jeszcze lepsze parametry.

Dlaczego warto postawić na najwyższe klasy energetyczne? Jaka pralka w miejsce pralki A+++?

Nowe obowiązujące oznaczenia klas nie dość, że wyglądają czytelniej, to jeszcze kładą nacisk na producentów w postaci tworzenia ekologicznych rozwiązań. Nie spotkasz się już z pojęciem pralka energooszczędna A+++.

Na etykiecie znajdziesz takie informacje, jak:

 • Firma i model urządzenia.
 • Klasa efektywności energetycznej.
 • Ważone zużycie energii.
 • Pojemność znamionowa w kg.
 • Czas trwania programu Eco przy pełnym załadunku.
 • Ważone zużycie wody.
 • Poziom emitowanego hałasu podczas wirowania i klasę emisji hałasu.
 • Klasa efektywności wirowania.
 • Kod QR, który po zeskanowaniu dostarczy dodatkowych informacji.

Im wyższa klasa pralki, tym niższe zużycie energii. Przykładowo pralka klasy A jest dużo oszczędniejsza niż pralka o najniższej klasie G. W nowej klasyfikacji nie ma plusików, tak jak to miało miejsce dawniej, gdzie pralka A+++ uchodziła za najlepszą. Pomocne są kolory przechodzące od zielonego po czerwony.

Pralka klasy C (dawniej pralka klasy A+++) lub pralka klasy E (dawniej pralka A++) oceniania jest teraz średnio. Z całą pewnością pralki klasy A i B są postrzegane jako najlepsza inwestycja. A dlaczego? Ponieważ wyższa klasa to większa ekonomia i ekologia. Mowa o oszczędnościach na rachunkach, jak również o dbaniu o środowisko naturalne.

Polecam obliczyć sobie różnice zużywania energii na cykl, 100 cykli lub rok i porównać kilka modeli. Wtedy te wartości dadzą do myślenia. W nowej skali zużycie energii przez pralkę oblicza się na podstawie właśnie 100 cykli prania.

Wyższe klasy energetyczne sprzętu często w praktyce idą w parze z najbardziej zaawansowanymi funkcjami, które czynią także urządzenia pralkami wodooszczędnymi.

Czy tylko pralka klasy A+++ przeszła zmianę?

Od marca 2021 roku zmiana klas dotyczy takich kategorii sprzętowych, jak: pralki, lodówki, zmywarki, zamrażarki, urządzenia chłodnicze, pralko-suszarki, telewizory i monitory. Od września 2021 roku obowiązują również nowe etykiety dla oświetlenia.

Samsung jako posiadacz pralek energooszczędnych o najwyższych klasach energetycznych

Pralki marki Samsung charakteryzują się najwyższymi klasami energetycznymi, co w praktyce przekłada się na oszczędne pranie. Taki wysiłek producenta warto docenić. W przypadku klasy B zużycie energii w przeliczeniu na 100 cykli wynosi 55 kWh, z kolei klasa A to wartość 49 kWh. Poniesienie jednorazowo większego wydatku na sprzęt zwróci się w postaci mniejszych rachunków za prąd.

Zużycie wody powinno wynosić około 50 l na cykl. Wtedy można mówić o pralce wodooszczędnej.

Dbaj o środowisko podczas codziennych obowiązków z energooszczędną pralką

Czym charakteryzuje się oszczędna pralka?

Oszczędna pralka to zarówno pralka oszczędzająca wodę, jak i pralka energooszczędna. Producent zatem powinien postawić na takie elementy, które zapewnią skuteczne, krótsze, ale jednocześnie oszczędne pranie w niższych temperaturach. Zużycie wody, energii i detergentów musi być jak najniższe.

Firma Samsung wprowadziła pranie optymalne Al, które dzięki 4 czujnikom kontrolują wagę prania czy poziom zabrudzenia i na tej podstawie odmierzają właściwą ilość środka piorącego oraz wody. Takim rozwiązaniem może się pochwalić wiele pralek Samsung Quick Drive.

Istotne znaczenie ma możliwość wyboru szybkich programów, maksymalnie zwiększone obroty bębna, które pozbywają się wody z ubrań w krótszym czasie, a także intensywne natryski wody przyspieszające płukanie. Brak konieczności wyboru prania wstępnego to kolejny atut, pod warunkiem że zamiast tego użyjesz przykładowo funkcji pary. Pralki Samsung na to pozwalają. Dodatek pary oznacza skuteczne usuwanie plam, jak również pozbywanie się bakterii i alergenów.

Energooszczędna pralka jest wyposażona w wydajny, cichy silnik o bezszczotkowej konstrukcji.

Zalety energo- i wodooszczędnych pralek

Nie trudno się domyślić, że pralka wodooszczędna i pralka energooszczędna niesie ze sobą wiele atutów przemawiających za ich zakupem.

Głównymi zaletami są:

 • oszczędność wody,
 • oszczędność energii elektrycznej (zapłacisz co miesiąc mniej za prąd),
 • większa ekologiczność (świadomość dbania o środowisko).

Zarówno pralka oszczędzająca wodę, jak i energię posiada najnowsze funkcje czy przydatne rozwiązania. Marka Samsung proponuje między innymi Ecobubble (bąbelkowe pranie w niskiej temperaturze), oszczędne autodozowanie płynu do prania i dodatkowe drzwi Samsung AddWash. Te wszystkie elementy przynoszą znaczne korzyści, ale również zapewniają komfort użytkowania, a to kolejny plus.

Funkcje pralek Samsung, które sprzyjają oszczędzaniu energii

Samsung cały czas udoskonala swoje produkty, tak aby służyły z korzyścią przede wszystkim dla przyszłego konsumenta. Oszczędna pralka musi posiadać pewne rozwiązania, które bezpośrednio wpływają na zużycie wody czy energii. Zobacz przykłady.

Technologia EcoBubble

EcoBubble oznacza oszczędne pranie w niskich temperaturach przy jednoczesnym zachowaniu skuteczności w walce z uporczywymi plamami. Cały proces polega na tym, że przed rozpoczęciem prania tworzy się aktywna piana. To wszystko dzięki połączeniu wody, detergentu i powietrza.

Piana przenika do struktury tkaniny, usuwa brud, chroni kolor i materiał, jak również gwarantuje oszczędność energii elektrycznej. Ubrania zachowują pierwotną jakość.

Drzwi AddWash

Samsung AddWash to dodatkowe drzwi, które umożliwiają dodanie prania w czasie trwania cyklu. Niejednokrotnie zdarza się, że ktoś zapomniał wrzucić do bębna ulubioną bluzkę. Teraz nie trzeba czekać na zakończenie prania i od nowa ustawiać nowy program, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dołączyć rzecz w dowolnym momencie.

Co ciekawe, jeżeli wyprałeś coś ręcznie, to dodatkowe drzwi przydadzą się, aby dorzucić coś tylko na czas płukania i wirowania. Kolejnym plusem jest możliwość dolania przez nie detergentu lub płynu zmiękczającego tkaniny.

Drzwi AddWash przynoszą jeszcze jedną korzyść, a mianowicie pozwalają na wietrzenie wnętrza pralki bez potrzeby otwierania głównych drzwi. Pamiętaj jednak, że dodatkowe drzwi AddWash otworzą się w momencie, gdy temperatura wewnątrz bębna wynosi mniej niż 50°C.

Pralka energooszczędna i wodooszczędna - jakiej klasy pralkę wybrać zamiast pralki A+++?

Technologia Quick Drive

To, co wyróżnia firmę Samsung na tle konkurencji, to opcja Quick Drive, czyli efektywne pranie w czasie nawet o połowę krótszym. Nie dość, że oszczędzasz czas, to jeszcze zmniejszysz rachunki za prąd.

Wszystko za sprawą wyjątkowej konstrukcji bębna, który posiada dwie niezależne części. Obraca się bęben główny i pulsator. Niektórzy mogliby mieć wątpliwości, jak krótsze pranie przełoży się na takie same efekty. Już tłumaczę. Omawiane rozwiązanie powoduje, że ubrania poruszają się dodatkowo do przodu i do tyłu, a nie tylko z góry na dół. Pomysłowe, prawda?

Pralka Samsung Quick Drive niesie ogromne korzyści dla użytkowników, dlatego my rekomendujemy takie właśnie sprzęty. Przykładowymi modelami godnymi uwagi są: Samsung WW90T986ASH/S6 i Samsung WW90T954ASH/S6. To warianty o pojemnościach 9 kg i klasach A. Kolejnymi polecanymi produktami są Samsung WW80T954ASE/S6 oraz Samsung WW80T954ASH/S6. Wielkość wsadu wynosi 8 kg, przy czym nadal są to energooszczędne pralki.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej pralce, a mianowicie Samsung WW80T754ABH/S6. To pralka klasy B o ładowności 8 kg. Jeżeli pralka klasy A+++ odpowiada teraz klasie C, to nabywając wymieniony model o klasie B, masz pewność, że dobrze wybrałeś.

Oszczędność detergentów - inteligentny dozownik detergentów

Mogłoby się wydawać, że dozownik detergentów to mniej ważna rzecz. Nic bardziej mylnego. Pralki Samsung umożliwiają jednorazowe napełnienie dozownika, tak aby detergent wystarczył nawet na miesiąc prania (4 cykle prania tygodniowo) i był inteligentnie wykorzystany. Oczywiście jest to zbliżona wartość, zależna między innymi od wielkości wsadu lub innych ustawień.

Robiąc to samodzielnie, niejednokrotnie ktoś wlewał zbyt dużą ilość środka piorącego. Wiele pralek energooszczędnych A+++ (obecnie pralek o klasie C) zużywa mniej energii, ale nie wszyscy producenci pamiętają o dodatkowych oszczędnościach. Na szczęście firma Samsung nie zawodzi pod tym względem.

Pralka klasy A, B czy C - jakie urządzenie zastąpi energooszczedną pralkę A+++?

Osobno pralka i suszarka - czy to dobry pomysł?

Warto rozważyć zestaw pralki i suszarki Samsung z kilku powodów. Duet energooszczędna pralka i suszarka od Samsung to para doskonała, dzięki której zyskujesz szybsze efekty, łatwiejsze prasowanie, możliwość zrezygnowania z suszaki stojącej, oszczędność miejsca (suszarka może stać na pralce przy użyciu specjalnego łącznika), a także inteligentną współpracę. Otóż suszarki są także wyposażone w innowacyjne systemy pozwalające zaoszczędzić energię elektryczną. Przełóż ubrania z jednego bębna do drugiego, a resztą zajmą się urządzenia.

Pralko-suszarka klasy A+++ - a co zamiast niej?

Zakup pralko-suszarki to spore udogodnienie w dobie dzisiejszych obowiązków i pośpiechu. Pralko-suszarka klasy A+++ to już przeszłość. Zmiana etykiet dotyczy osobno pralek i osobno pralko-suszarek, przy czym to ostatnie urządzenie może mieć dwie inne klasy (dla prania i suszenia). Widząc etykietę pralko-suszarek, rzuca się w oczy podział na dwie części. Jedna dotyczy informacji na temat pralki, a druga odnośnie suszarki (inne skale).

Pralko-suszarka klasy A+++ to dawne stwierdzenie, które dzisiaj prawdopodobnie zastąpisz pralko-suszarką klasy C. Z pomocą pralko-suszarki nie trzeba męczyć się nad rozwieszaniem prania i długim czekaniem aż wyschnie. Z urządzenia wyjmujesz od razu suche i czyste ubrania, które wystarczy włożyć do szafy. Prasowanie, jeżeli będzie konieczne, to z pewnością okaże się prostsze, gdyż ubrania są pozbawione większych zagnieceń. Minimalizujesz również ryzyko zbyt dużej wilgotności w mieszkaniu, nie mówiąc o oszczędności miejsca. Poza pełnieniem podwójnej funkcji wyróżniają się nowoczesnym designem.

Podsumowanie

Pralka energooszczędna to bezapelacyjnie urządzenie, które zawiera szereg innowacyjnych technologii wpływających na oszczędne pranie. Wśród nich można wymienić opcję EcoBubble, dodatkowe drzwi Samsung AddWash i funkcję Quick Drive. Korzyści przynosi także dozownik detergentów, który zapewnia właściwe zużycie, korzystanie z szybkich programów i pranie w niskich temperaturach.

Automatyka wagowa w niezawodnych pralkach przekształca je w pralki oszczędzające wodę. Jest pobierana tylko potrzebna ilość w stosunku do załadunku.

Opłacalną formą jest wybór pralko-suszarki klasy A+++ (obecnie klasy C). Te urządzenia przeszły niemały progres i mogą się pochwalić pionierskimi technologiami.

Dawniej każda pralka A+++, A++ lub A+ uchodziła za energooszczędną. Z nowymi klasami energetycznymi masz większą świadomość tego, jaki sprzęt wybierasz i na co możesz faktycznie liczyć.

Więcej informacji na temat gamy oszczędnych produktów znajdziesz na stronie www.samsung.com/pl/.

Artykuł powstał przy współpracy z Samsung.

blog comments powered by Disqus
Pralka energooszczędna - jaką klasę wybrać w miejsce pralki A+++?