PODPOWIEDZI:

Jaki dzbanek filtrujący wybrać? Poradnik zakupowy

Jaki dzbanek filtrujący wybrać? Poradnik zakupowy

Za chwilę będziesz miał okazję zapoznać się z poradnikiem zakupowym, jaki dzbanek filtrujący wybrać. W poszukiwaniu właściwego modelu najlepszym rozwiązaniem jest poznanie głównych elementów, na które należy zwrócić uwagę. Takowe przedstawiłam w dzisiejszym materiale. Zapraszam!

Z poradnika, jaki dzbanek filtrujący kupić, dowiesz się, jakie są najistotniejsze parametry podczas zakupu.

Kupowanie butelkowej wody nie ma sensu. Jak donoszą badania sanepidu oraz innych stowarzyszeń, woda kranowa w niczym nie odbiega od wody źródlanej kupowanej w sklepie. Jest taka sama. W czym tkwi jednak różnica? Z pewnością w cenie. Dzbanek wody z kranu będzie Cię kosztował… około 1 grosza.

Problemem, na który często zwracają uwagę przeciwnicy wody z kranu, może być znajdujący się w niej osad oraz nieprzyjemny smak. Jeśli względy smakowe i estetyczne są dla Ciebie priorytetem, możesz skorzystać z filtra do wody. Są one szeroko dostępne i tanie. Pozbędziesz się dzięki nim chloru oraz metali ciężkich, które mogą być obecne w wodzie. Woda będzie więc czystsza i według opinii zwolenników – smaczniejsza.

Najważniejsze parametry przy zakupie dzbanka filtrującego

Dobre dzbanki filtrujące skutecznie oczyszczają wodę z wszelkich zanieczyszczeń, zmniejszają gromadzenie się kamienia w żelazkach, ekspresach bądź czajnikach, jak również pozbawiają Cię konieczności kupowania wody butelkowej. Jest to zatem ekologiczny i oszczędny sposób. Podczas wyboru dzbanka do filtrowania wody kieruj się głównymi zagadnieniami.

Jaka pojemność dzbanka filtrującego?

Choć dzbanki filtrujące dostępne na rynku mają różną pojemność, to niemal wszystkie posiadają zależność – całkowita pojemność dzbanka nie odpowiada ilości wody przefiltrowanej. Dlaczego? Jest to spowodowane tym, że filtr musi być cały czas zanurzony w wodzie, więc znajduje się nisko. Nawet po zalaniu dzbanka do pełna przefiltrowaniu ulega tylko część nalana do komory znajdującej się przed filtrem. Jeśli z filtra do wody korzysta wiele osób, warto wybrać najpojemniejszy dzbanek filtrujący, by zawsze zachować odpowiedni zapas.

Dzbanki mające przykładowo 3,5 litra pojemności są w stanie jednorazowo przefiltrować około 2,2 l wody (przez przezroczysty korpus wyraźnie widać poziom napełnienia). Ciekawym rozwiązaniem, bardzo przydatnym np. w biurach, są duże, stacjonarne zasobniki na wodę, jak np. Brita Optimax. Mieszczą dużo więcej wody (w podanym przykładzie – 8,5 litra) i posiadają wygodny w użytkowaniu kranik.

Na przeciwległym biegunie znajdziesz małe, poręczne butelki z filtrem. Mają pojemność ok. 0,5 litra i są doskonałe dla sportowców, do szkoły, na wycieczkę itd. Dzięki wielorazowemu filtrowi możesz je uzupełniać wszędzie, gdzie masz dostęp do wody z sieci wodociągowej. Sam proces filtracji przeprowadzany jest dopiero podczas picia, a filtr działa tak samo jak w przypadku dzbanków.

najpojemniejszy dzbanek do filtrowania Brita Elemaris XL (czarny)

Jaki rodzaj filtra w dzbanku filtrującym?

Za filtrowanie wody odpowiada dodatnio naładowany filtr węglowy, mający za zadanie wychwytywanie ujemnie naładowanych jonów zanieczyszczeń. Zatrzymuje on nie tylko większe zabrudzenia powstałe w rurach sieci wodociągowej, ale także chlor, sole mineralne, żelazo czy miedź.

Niezawodne dzbanki filtrujące wyróżniają się najlepszymi filtrami, a więc zadowolą wymagającego użytkownika.

Jeżeli wybrałeś konkretny model, czyli wiesz już, jaki dzbanek filtrujący wybrać, to koniecznie sprawdź, jaka jest wydajność filtra. Innymi słowy, jak często musisz go wymieniać, ile kosztuje wkład, czy nie ma problemu z jego dostępnością.

Jakość filtra świadczy o skuteczności działania dzbanka. Sam dzbanek, nawet jeśli będzie drogi i wysokiej jakości, jest jedynie naczyniem, w którym przechowujesz wodę. Najlepiej wybrać taki rodzaj dzbanka, do którego pasuje wiele typów filtrów. Wówczas będziesz mieć do nich szeroki dostęp (zarówno w sklepach, jak i internecie).

Filtr, w zależności od marki, może przefiltrować od 150 do około 400 litrów wody. Należy go jednak wymieniać nie rzadziej niż co cztery tygodnie. Żywotność filtra zależy też oczywiście od jakości wody. Czym więcej zanieczyszczeń i minerałów, tym częstsza wymiana.

Czy konieczny jest wskaźnik zużycia wkładu w dzbankach filtrujących?

Jest z całą pewnością niezwykle przydatny. Tylko regularna wymiana zużytego filtra na nowy jest gwarancją właściwego działania, czyli prawidłowego oczyszczania wody. Przykładem dzbanka filtrującego z elektronicznym wskaźnikiem zużycia wkładu jest Dafi Crystal Classic LED Czarny.

Owy wskaźnik informuje Cię o stopniu zużycia filtra (zazwyczaj zaświeci się czerwone światełko). Jest to zaprogramowany czasomierz, odmierzający cztery tygodnie od poprzedniej wymiany. Najczęściej spotykasz się z wyświetlaczem, na którym znajdują się cztery kreski lub cztery diody odmierzające tygodnie. Po tym czasie należy wymienić filtr, nawet jeśli nie korzystałeś z niego zbyt często. Jest to powodowane tym, iż w dłuższym czasie mogłyby rozwinąć się w nim szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje. Jeśli jednak korzystasz z filtra bardzo dużo, może on stracić swoją skuteczność już po dwóch, trzech tygodniach.

dzbanek filtrujący Dafi ze wskażnikiem

Z czego wykonano dzbanek filtrujący?

Jakość wykonania to podstawa. Znam wiele osób, które uważają, że szklane dzbanki filtrujące nie zmieniają smaku wody i tylko takie wybierają. Tutaj jednak zaznaczę, że zawsze istnieje ryzyko potłuczenia dzbanka, a sama dostępność jest o wiele mniejsza w porównaniu z dzbankami z tworzywa sztucznego.

Chodzi o to, żeby zbiornik był zrobiony z materiału trwałego na uszkodzenia i wolnego od szkodliwych dla zdrowia substancji (BPA free). Mam tu na myśli między innymi tritan. W karafce filtrującej Tapp Water PitcherPro spotkasz się z takimi materiałami, jak szkło borokrzemowe, tworzywo ABS, PC i silikon.

Dodam, że dzbanki filtrujące oferują także zgrabne konstrukcje, estetyczne wykonanie i śmiało mogą stać na stole. Często występują w białej, czarnej, niebieskiej, a nawet czerwonej kolorystyce.

Jaka szybkość filtrowania wody?

W zależności od ilości warstw zmienia się także szybkość filtrowania wody. W butelkach filtrujących dzieje się to bardzo szybko, gdyż trwa w trakcie picia wody. W tradycyjnych dzbankach woda filtrowana jest jednak znacznie dłużej, gdyż przechodzi przez kilka warstw filtrów (np. cztery) . Chociaż dzbanek Aquaphor Onyx (czarny) chwali się za filtrację do 3 minut.

Czy istnieje elektroniczny dzbanek filtrujący?

Na rynku istnieje bardzo polecany dzbanek filtrujący Aquaphor J.Shmidt 500 (biały), który jest ładowany przez uniwersalne gniazdo USB. To model dla osoby, który oczekuje niezwykłej wydajności (nawet 500 l) i błyskawicznej filtracji. Elektroniczne dzbanki do filtrowania mają wskaźnik, który powiadamia, kiedy należy naładować urządzenie (chociaż wbrew obawom nie jest to tak często wymagane). Skuteczność filtrowania jest na najwyższym poziomie.

elektroniczny dzbanek filtrujący Aquaphor J.Shmidt 500 (biały)

Jaki dzbanek filtrujący jest wygodny w użytkowaniu?

W dzbankach filtrujących wodę można spotkać pewne elementy, które znacznie zwiększają komfort i bezpieczeństwo podczas obsługi.

  • Uchwyt - istotne, aby rączka była ergonomiczna, nie wyślizgiwała się z rąk, a dzbanek tym samym był łatwy w przenoszeniu i wygodny podczas nalewania wody do szklanki.
  • Podstawa - kolejnym rozwiązaniem jest antypoślizgowa konstrukcja zwiększająca stabilność.
  • Dzióbek - dzbanek do filtrowania wody musi być wyposażony w szczelny dzióbek, przez który nie dostanie się na przykład kurz.
  • Uchylna klapka - dzbanki filtrujące z uchylną klapką wlewu wody to duże udogodnienie. Dzięki niej jesteś w stanie nalać wodę do dzbanka, używając tylko jednej ręki (nie ma konieczności otwierania całej pokrywki).
  • Czyszczenie - spore uproszczenie przyniesie możliwość mycia poszczególnych części w zmywarce (oprócz wskaźnika).
  • Pokrywka z mechanizmem automatycznego przelewu - przyspiesza proces filtrowania wody (pokrywka otwiera się i zamyka automatycznie). Przykładem dzbanka z zastosowaniem takiej pokrywki jest Brita Elemaris XL (czarny).

Ile kosztuje dzbanek filtrujący?

Cena dzbanka do filtrowania wody jest zależna od kilku czynników. Mowa między innymi o pojemności, jakości wykonania, dodatkowych elementach. W tym celu najlepiej przejrzeć ranking dzbanków filtrujących, gdzie są modele w różnym zakresie cenowym.

Jakiej firmy dzbanek filtrujący?

Oczekując żywotnego, wydajnego i skutecznego dzbanka filtrującego, zdecyduj się tylko na markowy sprzęt cieszący się renomą na rynku. Polecam takie firmy, jak: Dafi, Hillmann, Aquaphor, Biocera, Philips, Tapp Water, Brita, Laica.

karafka filtrująca wodę

Jaki dzbanek filtrujący wybrać - Podsumowanie

Zakup dzbanka filtrującego to doskonały wybór dla osób, które chcą zaprzestać kupowania butelkowej wody, jednak nie są przekonani do picia jej nalanej bezpośrednio z kranu. Należy bowiem pamiętać, ze woda kranowa w niczym nie ustępuje tej sklepowej, a wręcz przeciwnie, podlega znacznie bardziej restrykcyjnym kontrolom.

Dzbanek filtrujący wydaje się z pozoru bardzo prostym urządzeniem do kuchni, ale nic bardziej mylnego. Jakość wody będzie najlepsza tylko z porządnym dzbankiem. W pierwszej kolejności zastanów się, dla jakiej ilości osób chcesz dziennie przefiltrować wodę. Dowiedz się, jaki zastosowano filtr, z jakich materiałów jest wykonany dzbanek filtrujący, od jakiego producenta pochodzi i które elementy ułatwią użytkowanie. Kup filtr już dziś i zacznij oszczędzać.

blog comments powered by Disqus
Jaki dzbanek filtrujący wybrać? Poradnik zakupowy