PODPOWIEDZI:

Jaki Dzbanek Filtrujący Kupić? Skuteczny Poradnik Zakupowy

Jaki Dzbanek Filtrujący Kupić? Skuteczny Poradnik Zakupowy

Kupowanie butelkowanej wody nie ma sensu. Jak donoszą badania sanepidu oraz innych stowarzyszeń, woda kranowa w niczym nie odbiega od wody źródlanej kupowanej w sklepie. Jest taka sama. W czym tkwi jednak różnica? Z pewnością w cenie. Dzbanek wody z kranu będzie nas kosztował… około 1 grosza.

Problemem, na który często zwracają uwagę przeciwnicy wody z kranu, może być znajdujący się na niej osad oraz nieprzyjemny smak. Na wstępie należy zaznaczyć, że nie jest to nic groźnego dla zdrowia. Najczęściej wynika to z uwagi na obecność dużej ilości minerałów, które zawarte są w wodzie. Przykładowo, osadzający się na czajniku kamień jest w rzeczywistości osadem z wapnia, czyli minerału potrzebnego człowiekowi. Jeśli jednak względy smakowe i estetyczne są dla nas priorytetem, możemy skorzystać z filtra do wody. Są one szeroko dostępne i tanie. Pozbędziemy się dzięki nim drobinek rdzy, chloru oraz metali ciężkich, które mogą być obecne w wodzie. Woda będzie więc czystsza i według opinii zwolenników – smaczniejsza. Jaki filtr do wody wybrać?

najlepsze dzbanki filtrujące

Pojemność dzbanka

Choć dzbanki filtrujące dostępne na rynku mają różną pojemność, to niemal wszystkie posiadają zależność – całkowita pojemność dzbanka nie odpowiada ilości wody przefiltrowanej. Dlaczego? Jest to spowodowane tym, że filtr musi być cały czas zanurzony w wodzie, więc znajduje się nisko. Nawet po zalaniu dzbanka do pełna, przefiltrowaniu ulega tylko część nalana do komory znajdującej się przed filtrem. Jeśli z filtra do wody korzysta wiele osób, warto wybrać większy dzbanek, by zawsze zachować odpowiedni zapas.

Podstawowe dzbanki mają około 2,5 litra pojemności. Oznacza to, że jednorazowo możemy skorzystać z ok. 1,2 litra przefiltrowanej wody. Jeśli chcemy więcej, dobrze jest wybrać dzbanek większy, mieszczący 4 litry wody. Ciekawym rozwiązanie, bardzo przydatnym np. w biurach, są duże, stacjonarne zasobniki na wodę, jak np. Brita Optimax. Mieszczą dużo więcej wody (w podanym przykładzie – 8,5 litra) i posiadają wygodny w użytkowaniu kranik. Na przeciwległym biegunie znajdziemy małe, poręczne butelki z filtrem. Mają pojemność ok. 0,5 litra i są doskonałe dla sportowców, do szkoły, na wycieczkę itd. Dzięki wielorazowemu filtrowi możemy je uzupełniać wszędzie, gdzie mamy dostęp do wody z sieci wodociągowej. Sam proces filtracji przeprowadzany jest dopiero podczas picia, a filtr działa tak samo jak w przypadku dzbanków.

jak kupić dobry dzbanek filtrujący

Filtry

Za filtrowanie wody odpowiada dodatnio naładowany filtr węglowy, mający za zadanie wychwytywanie ujemnie naładowanych jonów zanieczyszczeń. Zatrzymuje on nie tylko większe zabrudzenia powstałe w rurach sieci wodociągowej, ale także chlor, sole mineralne, żelazo oraz miedź. Filtr, w zależności od marki, może przefiltrować od 150 do około 400 litrów wody. Należy go jednak wymieniać nie rzadziej niż co cztery tygodnie. Żywotność filtra zależy też oczywiście od jakości wody. Czym więcej zanieczyszczeń i minerałów, tym częstsza wymiana.

Wybierając dzbanek do filtrowania wody, koniecznie należy sprawdzić jaki typ filtrów do niego pasuje. Może się bowiem okazać, że zapasowe filtry są trudno dostępne lub bardzo drogie, przez co atrakcyjna cena zakupu samego dzbanka traci na znaczeniu. Trzeba wziąć też pod uwagę to, że to jakość filtra świadczy o skuteczności działania dzbanka. Sam dzbanek, nawet jeśli będzie drogi i wysokiej jakości, jest jedynie naczyniem w którym przechowujemy wodę. Najlepiej wybrać taki rodzaj dzbanka, do którego pasuje wiele typów filtrów. Wówczas będziemy mieć do nich szeroki dostęp (zarówno w sklepach, jak i internecie) oraz będziemy mogli zdecydować się na tańsze zamienniki, które niekoniecznie muszą być gorsze.

Wskaźnik zużycia filtra

Najlepsze dzbanki filtrujące wodę posiadają wskaźnik, który informuje nas o stopniu zużycia filtra węglowego. Jest to jednak informacja nieprecyzyjna, bowiem nie bierze pod uwagę rzeczywistego wykorzystania filtra. Jest to zaprogramowany czasomierz, odmierzający cztery tygodnie od poprzedniej wymiany. Najczęściej spotykamy się z wyświetlaczem, na którym znajdują się cztery kreski lub czterema diodami odmierzającymi tygodnie. Po tym czasie należy wymienić filtr, nawet jeśli nie korzystaliśmy z niego zbyt często. Jest to powodowane tym, iż w dłuższym czasie mogłyby rozwinąć się w nim szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje. Jeśli jednak korzystamy z filtra bardzo dużo, może on stracić swoją skuteczność już po dwóch, trzech tygodniach. Co ważne, na rynku dostępne są także filtry, który nie wychwytują cennego dla zdrowia minerału jakim jest magnez.

czy warto kupić dzbanek filtrujący

Szybkość filtrowania

W zależności od ilości warstw, zmienia się także szybkość filtrowania wody. W butelkach filtrujących dzieje się to bardzo szybko, gdyż trwa w trakcie picia wody. W tradycyjnych dzbankach woda filtrowana jest jednak znacznie dłużej, gdyż przechodzi przez kilka warstw (np. cztery) filtrów.

Zakup dzbanka filtrujące to doskonały wybór dla osób, które chcą zaprzestać kupowania butelkowanej wody, jednak nie są przekonani do picia jej nalanej bezpośrednio z kranu. Należy bowiem pamiętać, ze woda kranowa w niczym nie ustępuje tej butelkowanej, a wręcz przeciwnie, podlega znacznie bardziej restrykcyjnym kontrolom. Kup filtr już dziś i zacznij oszczędzać.

blog comments powered by Disqus
Jaki Dzbanek Filtrujący Kupić? Skuteczny Poradnik Zakupowy