PODPOWIEDZI:

Jak działa system No Frost w lodówkach?

Jak działa system No Frost w lodówkach?

Dzisiejszy poradnik, jak działa system automatycznego odszraniania (rozmrażania) chłodziarki/zamrażarki w lodówkach, wyjaśni kwestię, na czym tak na prawdę polega No Frost. Dowiesz się, dlaczego warto nabyć i dopłacić za sprzęt właśnie z tą funkcją. Zapraszam!

Ręczne rozmrażanie lodówki jest zmorą wielu osób. Nic dziwnego, bowiem jest to proces żmudny, męczący i czasochłonny. Dopuszczając do zbyt dużego oszronienia, nie tylko pobór energii elektrycznej jest większy, ale także nie wygląda to dobrze pod względem walorów estetycznych, przyczynia się do krótszego zachowania świeżości produktów i mniej efektywnej pracy.

Z tego powodu, spora część osób decyduje się na zakup lodówki z systemem No Frost, ale nie każdy wie, na czym dokładnie on polega i czy niesie ze sobą jakieś wady. Warto dodać, że zarówno lodówki do zabudowy, jak i lodówki wolnostojące, mogą być wyposażone w system automatycznego odszraniania (rozmrażania) chłodziarki/zamrażarki.

Na czym polega No Frost w lodówkach?

Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z lodówkami do zabudowy z systemem No Frost, czy lodówkami wolnostojącymi, zasada działania jest jedna. Pełny No Frost, czyli automatyczne rozmrażanie w komorze chłodziarki i zamrażarki polega na tym, że krople wody gromadzące się na tylnej ściance spływają do specjalnego pojemnika (przy pomocy wentylatorów), żeby później mogły być odprowadzone na zewnątrz w postaci pary wodnej. Za odprowadzanie wilgoci odpowiada skraplacz. Zbiornik, do którego jest odprowadzana woda umieszczono nad agregatem, który się nagrzewa.

Samoczynne odszranianie nie dopuszcza do osadzania się szronu na ściankach, żywność nie jest pokryta warstwą lodu, nic nie przywiera. Inteligentny No Frost utrzymuje niską temperaturę i optymalny poziom wilgotności, dzięki zaawansowanym czujnikom. Ciepłe powietrze jest momentalnie usuwane i zastępowane chłodnym, które osusza wnętrze.

lodówka od BEKO z pełnym No FrostDla porównania powiem, że w zwykłych lodówkach bez No Frost, wilgoć skrapla się na ściankach i tam też zamarza, co skutkuje grubą warstwą szronu i lodu do samodzielnego usunięcia, aby sprzęt działał sprawnie, a zużycie energii stale nie rosło. Może się na niej przykleić brud, co niekorzystnie wpływa na higienę. Powstała warstwa zmniejsza przy okazji przestrzeń użytkową, co potrafi znacznie utrudnić umieszczanie większych naczyń.

Rodzaje No Frost

Lodówka bezszronowa z technologią Full No Frost (pełny No Frost) jest najbardziej polecana, gdyż odprowadza wilgoć z całej lodówki, czyli obejmuje swym działaniem chłodziarkę i zamrażarkę. Taki system spotkasz najpewniej w luksusowych lodówkach Side by Side, ekskluzywnych lodówkach do 2500 zł czy energooszczędnych lodówkach wolnostojących.

Innym rodzajem No Frost jest semi No Frost. W tym przypadku nie musisz się martwić rozmrażaniem samego zamrażalnika, natomiast w komorze chłodziarki trzeba pamiętać o tym samemu. W takiej sytuacji dobrze, aby chłodziarka oferowała funkcję automatycznego odszraniania, która polega na okresowym wyłączaniu chłodzenia w celu rozpuszczania szronu.

Ostatnią odmianą jest Low Frost, który ułatwia kwestię rozmrażania całej lodówki, wprawdzie lód i szron gromadzą się, ale w znacznie wolniejszym tempie niż w zwykłej lodówce.

Czy No Frost ma jakieś wady?

Jak już wspomniałam wyżej, powietrze w lodówce z systemem No Frost jest osuszane, a co za tym idzie, może to czasem niekorzystnie działać na sery czy wędliny. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Wystarczy przechowywać te składniki w hermetycznie zamkniętych pojemnikach bądź owinąć je folią.

Minusem może być dla niektórych gorsza kondycja owoców i warzyw, bowiem one lubią wilgotność. Jedynym najsensowniejszym rozwiązaniem jest wybór lodówki No Frost, która posiada specjalną szufladę z opcją regulacji wilgotności, tak aby warzywa i owoce miały zapewnione odpowiednie warunki. Przykładem takiej lodówki jest Samsung Bespoke RB38A7B6AAP/EF z szufladą Humidity Fresh+.

Lodówka Samsung z szufladą Humidity Fresh+

Zobacz również:Jak działa kostkarka w lodówce?

Jak działa system No Frost w lodówkach - Podsumowanie

W dzisiejszym poradniku dowiedziałeś się, jak działa system No Frost i czym się charakteryzuje. Jeżeli chcesz się cieszyć dłuższą świeżością produktów spożywczych, liczysz na mniejszy pobór energii, prostsze czyszczenie komory lodówki i nie zamierzasz tracić czasu na ręczne rozmrażanie, to celuj tylko w lodówki z systemem automatycznego odszraniania/rozmrażania. Najlepszy jest pełny No Frost, ponieważ występuje w obu komorach. Niższa wilgotność zapobiega także rozwojowi bakterii, grzybów czy pleśni.

Za jego sprawą, ani na ściankach lub półkach ani na żywności nie będzie się osadzał szron czy lód. Za dobrą bezszronową lodówkę trzeba nieco więcej zapłacić, natomiast jest to inwestycja jak najbardziej udana i w gruncie rzeczy niezwykle opłacalna. Nie zapominaj jednak, że o lodówkę No Frost również trzeba dbać, dlatego zaleca się regularne przecieranie półek wilgotną ściereczką, by nie dopuścić do zabrudzeń.

W celu wybrania właściwego modelu, posiłkuj się działami ranking lodówek do zabudowy i ranking lodówek wolnostojących, gdzie większość urządzeń szczyci się systemem No Frost.

blog comments powered by Disqus
Jak działa system No Frost w lodówkach?