PODPOWIEDZI:

Most (WDS) WiFi - Jak Skonfigurować Dwa Routery

Most (WDS) WiFi - Jak Skonfigurować Dwa Routery

W poradniku o zwiększaniu zasięgu sieci WiFi poruszyłem temat mostów. Dzisiaj pokażę Wam na prostym przykładzie jak taki most utworzyć w praktyce.

Połączenie dwóch routerów w most

Cała procedura nie powinna zająć Wam więcej niż kilka minut. Połączenie dwóch routerów w most jest proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wymóg jest jeden - obydwa routery muszą funkcję mostu wspierać.

Zobacz, które routery są najlepsze w rankingu routerów.

Podłącz nowy router

W pierwszym kroku podłączamy nasz nowy router, który będzie działał jako most do sieci energetycznej, póki co nie łączymy go z komputerem.

Zaloguj się

Teraz logujemy się na nasz dotychczasowy router (lub ten, który będzie głównym). Zakładam, że jeżeli jest to nowy router - to wcześniej został on już skonfigurowany i podłączony do sieci Internet. Jeżeli nie - zrób to teraz.

Status - numer IP

Po zalogowaniu do panelu administracyjnego, przechodzimy najpierw do zakładki status - aby sprawdzić adres IP naszego routera. W moim przypadku jest to następujący adres: 192.168.0.1.

Ustawienia WiFi

Teraz czas przejść do ustawień sieci WiFi. Tam musimy skonfigurować dwie opcje:

- ustawiamy na sztywno kanał, na którym będziemy się łączyli. Wcześniej warto sprawdzić, który jest w sieci najmniej obciążony i taki wybrać. U mnie nikt nie łączył się na kanale 6 i taki wybrałem dla siebie.

- zaznaczamy opcję aktywności mostu (Enable WDS Bridging) i wpisujemy albo kopiujemy dane: SSID sieci pierwszego routera, adres MAC pierwszego routera, oraz wpisujemy hasło do sieci WiFi. W zależności od oprogramowania routera, SSID oraz adres MAS możemy skopiować. Hasło zawsze trzeba wpisać ręcznie.

Po zatwierdzeniu wybranych opcji (Save) konieczne jest ponowne uruchomienie routera.

Konfiguracja drugiego routera

Kolejnym krokiem jest konfiguracja drugiego z routerów. Łączymy się z nim przewodowo lub bezprzewodowo i pierwszą czynnością jaką robimy jest zmiana jego adresu IP. U mnie drugi router też miał oczywiście na porcie LAN ustawiony adres 192.168.0.1. Zmieniam go więc na przykład na 192.168.0.2 (zamiast dwójki można wpisać dowolną liczbę, byle mieściła się w zakresie bazy adresów przydzielanych z DHCP).

Zmiana ustawień WiFi i pierwszego routera

Przechodzimy do ustawień WiFi i powtarzamy zmianę ustawień jak na routerze pierwszym - czyli wybieramy i ustawiamy na stałe kanał, na którym będziemy się łączyli, aktywujemy funkcję mostu (WDS) i uzupełniamy dane: SSID, adres MAC oraz hasło. Z tym jednym wyjątkiem, że tym razem podajemy dane routera 1.

DHCP

To już prawie koniec. Teraz należy przejść do opcji DHCP. I tutaj wyłączmy przydzielanie adresów IP z DHCP drugiego routera. Te będzie przydzielał nadal router 1.

Restart drugiego routera

Po restarcie drugiego z routerów cieszymy się aktywnym mostem WiFi. Aby sprawdzić jego działanie wystarczy w wierszu poleceń (który możemy wywołać wpisując komendę CMD) wpisać komendę "ping", a za nią adresy IP routera 1, a potem 2. Możemy również po prostu połączyć się z Internetem, łącząc się przez dowolny router.

I to już koniec. Życzę powodzenia w stawianiu nowych mostów :)

Chcesz w inny sposób zwiększyć zasięg swojej sieci WiFi? Zapraszam do mojego poradnika

blog comments powered by Disqus
Most (WDS) WiFi - Jak Skonfigurować Dwa Routery