PODPOWIEDZI:

Jaki program do oglądania filmów? 5 darmowych aplikacji

Jaki program do oglądania filmów? 5 darmowych aplikacji

Programy do oglądania filmów, pomimo doby serwisów streamingowych, nie tracą na znaczeniu. Wciąż sięgamy po treści znajdujące się na naszych dyskach. Od nagrań ze ślubu, po oczywiście w pełni legalne filmy fabularne - do takich rzeczy przyda ci się odtwarzacz multimedialny.

W tym materiale poznasz kilka polecanych programów do oglądania filmów. Prawdę mówiąc, z punktu widzenia użytkownika wiele się od siebie nie różnią. Minęły czasy konieczności doinstalowywania kodeków oraz wyścigów na funkcje. Właściwie każdy z nich sprawdzi się w odtwarzaniu treści z twojego dysku lub płyty. Współcześnie najważniejsze są w programie do oglądania filmów są trzy rzeczy:

  • ciągłość aktualizacji,
  • intuicyjny interfejs,
  • bezpłatność.

Stary, ale jary VLC

To być może najczęściej polecany odtwarzacz multimedialny na rynku. VLC media player poradzi sobie właściwie z każdym plikiem, z którego na co dzień korzysta przeciętny użytkownik komputera. Wspiera najpopularniejsze formaty multimedialne, od MPEG-4, przez WebM, aż po MKV. W dodatku radzi sobie też z odpalaniem treści strumieniowanych oraz bezpośrednio z płyt oraz najlepszych kamerek internetowych.

Jako program do oglądania filmów na pewno cię nie zawiedzie. Jest niezawodny, a w dodatku często aktualizowany. Działa właściwie na każdym systemie operacyjnym, włączysz go na każdym komputerze. Przy tym twórcy nie chcą za niego ani grosza, a poza tym wyposażyli go w szereg przydatnych funkcji.

Zrzut ekranu programu VLC

Wiele z nich nie jest unikatowych dla tego programu, ale łatwa synchronizacja napisów czy proste wysyłanie filmów z komputera na telewizor przez Chromecast, to coś, z czego tu skorzystasz wyjątkowo wygodnie. VLC jest też często doceniany za łatwość strumieniowego przesyłania wideo do wielu urządzeń oraz odtwarzania treści wprost z sieci. Tu znajdziesz darmową wersję programu VLC.

Kodi - Prawdziwe centrum multimedialne

Rozwiązanie, które ze względu na rozbudowany i estetyczny interfejs, oraz intuicyjne funkcje, działa jak prywatna biblioteka cyfrowa biblioteka filmów. Taki Netflix, tylko że na własnym komputerze. Kodi jest programem do oglądania filmów, stworzonym do poprawiania funkcjonalności telewizorów. To nie oznacza, że nie możesz z niego skorzystać na komputerze.

Zmodernizuj swój PC!
Sprawdź polecane zestawy komputerowe >>>

Kodi odtworzy wszystko, czego potrzebujesz. Wspiera zarówno dyski Blu-ray, jak i najpopularniejsze formaty wideo. Możliwość organizacji filmów w ramach graficznej biblioteki jest nieprzeceniona. Program automatycznie też pobierze oraz wyświetli metadane oraz plakaty, a także pozwoli ci przeglądać zapisane przez ciebie treści poprzez kategorie - od gatunku, po aktorów lub reżyserów. 

Zrzut ekranu z programu Kodi

Wspiera też Chromecasta, a także może posłużyć do oglądania telewizji sieciowej, streamingów takich jak Netflix oraz przeglądania oraz włączania posiadanych gier. Kodi to przede wszystkim program do oglądania filmów, ale stwarza o wiele większe możliwości. Stąd pobierzesz Kodi w polskiej wersji językowej.

Prosty, ale wydajny, czyli MPC-BE

To jedna z bardziej minimalistycznych propozycji w tym artykule, która bazuje na Media Player Classic. Waży niewiele i jest moim osobistym wyborem pod kątem estetyki interfejsu oraz obsługiwanych formatów. Otrzymujesz tu wszystko to, co niezbędne w programie do oglądania filmów.

Kiedy przerzuciłem się na nową kamerę i próbowałem odtwarzać 10-bitowe pliki kręcone w 4K, mój poprzedni program się zacinał. MPC-BE poradził sobie z nimi bez problemu. To naprawdę wszechstronny program do oglądania filmów, który mogę osobiście polecić.

Zrzut filmu oglądanego na MPC-Be

W MPC-BE w szczególności podoba mi się funkcja podglądu sceny, po najechaniu kursorem na miejsce w osi czasu. To działa mniej więcej tak, jak na YouTube. Taki podgląd da się załatwić też w innych programach, na przykład w VLC, ale wymaga to dodatkowego pluginu. MPC-BE to prosty program do oglądania filmów, bez zbędnych udziwnień, którym warto się zainteresować. Tu znajdziesz player.

Funkcjonalny program do oglądania filmów - Potplayer

Ten darmowy program do odtwarzania filmów zagwarantuje ci świetne wsparcie dla różnych wariantów plików. Trudno znaleźć taki, którego nie włączy. W dodatku bez problemu poradzi sobie również z treściami 3D (jak każdy w tym artykule) oraz 360 stopni. 

Tak, Potplayer jest bezpłatny, a przy tym odtwarza nawet wideo dookólne. Jeżeli więc korzystasz z kamerek sportowych do nagrywania rowerowych szaleństw lub freedivingu, obejrzysz to sobie bez problemu w domu. Przy tym to popularna funkcja, którą znajdziesz też na przykład w VLC.

Potplayer - program do oglądania filmów

Potplayer jest chwalony przez użytkowników za design interfejsu - wygląda dość nowocześnie, a mimo tego nie przytłacza nadmiarem informacji. Co ciekawe, ten program do odtwarzania filmów ma już wbudowaną funkcję tłumaczenia napisów w czasie rzeczywistym, z wykorzystaniem różnych silników tłumaczeniowych. Ma też funkcję automatycznego wyłączenia komputera po oglądaniu filmu. Nie wszystko jest unikatowe, ale funkcji znajdziesz tu sporo. Stąd pobierzesz Potplayer.

Stworzony dla zaawansowanych użytkowników - MPV

Najbardziej minimalistyczna ze wszystkich propozycji. MPV to open-sourcowy odtwarzacz filmów, który już od instalacji zaskoczy cię jedną rzeczą. Praktycznie nie wyposażono go w interfejs graficzny. Dzięki temu nic cię nie będzie rozpraszać podczas oglądania filmów. Bez problemu przy tym obejrzysz właściwie każdy popularny format.

Darmowy program do oglądania filmów MPV

To jednak propozycja raczej dla bardziej zaawansowanych użytkowników. MPV doceniany jest za świetne możliwości rozbudowy, a także konfiguracji, celem uzyskania jeszcze lepszego obrazu na monitorze.

Szukasz monitora? Zobacz najlepsze propozycje >>

Ze względu na to, że to raczej podstawowy odtwarzacz multimedialny, w poszukiwaniu większej ilości funkcji musisz zaprzyjaźnić się ze skryptami. Świetnie działa bez nich, ale jeżeli nie masz zamiaru w tym dłubać, sięgnij po coś innego. Jeżeli chcesz się pobawić, warto. Tu pobierzesz MPV.

Jaki program do oglądania filmów wybrać?

Propozycji programów do odtwarzania filmów na rynku jest naprawdę dużo. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który będzie najlepszy. Wybrałem tylko kilka spośród dziesiątek dostępnych w sieci rozwiązań. Bezpiecznie możesz wybrać tak naprawdę każde z nich. Jeżeli potrzebujesz po prostu programu do odtwarzania multimediów, każdy - bez dodatkowych kodeków - spełni swoje zadanie w stu procentach.

Daj znać, który z programów najbardziej przypadł ci do gustu!

blog comments powered by Disqus
Jaki program do oglądania filmów? 5 darmowych aplikacji