PODPOWIEDZI:

Jaka Klawiatura Mechaniczna? Czym się kierować przy zakupie | PORADNIK

Jaka Klawiatura Mechaniczna? Czym się kierować przy zakupie | PORADNIK

Klawiatury mechaniczne to ostatnio bardzo popularny rodzaj klawiatury, który charakteryzuje się wyższą jakością, wytrzymałością i wygodą użytkowania w porównaniu do klawiatur membranowych. Jeśli jesteś osobą, która spędza dużo czasu przed komputerem i chcesz mieć klawiaturę, która zapewni Ci najlepsze doświadczenie pisania, to klawiatura mechaniczna będzie idealnym rozwiązaniem.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem klawiatury?

Wybierając klawiaturę mechaniczną, należy zwrócić uwagę na wiele czynników, w tym na rodzaj przełączników, rodzaj podświetlenia oraz rozmiar klawiatury. W przypadku rozmiaru, istnieją trzy główne rodzaje klawiatur mechanicznych:

  • pełnowymiarowe,
  • tenkeyless (TKL)
  • 60%.

Poniżej opisałem pokrótce każdą z wymienionych kategorii klawiatur. Dla osób szukających dobrej klawiatury polecamy przegląd naszych rankingów klawiatur.

Co to są klawiatury pełnowymiarowe?

Klawiatury pełnowymiarowe, znane również jako klawiatury 100%, posiadają 104 klawisze i są największymi klawiaturami mechanicznymi dostępnymi na rynku. Oprócz standardowych klawiszy alfanumerycznych, posiadają także blok numeryczny, klawisze funkcyjne oraz dodatkowe przyciski multimedialne. Są to klawiatury dedykowane przede wszystkim dla profesjonalistów, którzy potrzebują pełnej funkcjonalności, takiej jak programowanie klawiszy, szybki dostęp do różnych funkcji czy też po prostu korzystają z bloku numerycznego.

Klawiatury pełnowymiarowe

Co to są Klawiatury TKL (Tenkeyless)?

Klawiatury TKL (Tenkeyless), zwane również klawiaturami 80%, są mniejsze od klawiatur pełnowymiarowych, ponieważ nie posiadają bloku numerycznego. Składają się z 87 klawiszy, włącznie z klawiszami alfanumerycznymi, klawiszami funkcyjnymi oraz niektórymi przyciskami multimedialnymi. Klawiatury TKL są bardziej kompaktowe, co sprawia, że ​​są idealne dla osób, które potrzebują więcej przestrzeni na biurku lub cenią sobie mobilność.

Zobacz aktualne Promocje
na klawiatury mechaniczne

Promocje na Klawiatury mechaniczne

Są często wybierane przez graczy, ponieważ pozwalają na większą swobodę ruchu podczas gry. Osobiście uważam, że jest to najbezpieczniejsza opcja do wyboru, ponieważ mamy wciąż w pełni funkcjonalną klawiaturę, do której obsługi nie są wymagane liczne skróty klawiszowe.

Klawiatury TKL

Co to są Klawiatury 60%?

Klawiatury 60% to najmniejsze klawiatury mechaniczne dostępne na rynku, posiadające od 61 do 63 klawiszy. Brak bloku numerycznego, klawiszy funkcyjnych, dodatkowych przycisków i często też strzałek, sprawia, że ​​są one bardzo kompaktowe i nie zajmują zbyt dużo miejsca na biurku. 

Klawiatury 60%

Są często wybierane przez osoby ceniące sobie minimalistyczny design oraz komfort wygodnego przenoszenia, takie jak programiści czy gracze, którzy potrzebują większej swobody ruchu podczas rozgrywek.

Układy klawiszy w klawiaturach

Warto również zwrócić uwagę na indywidualne preferencje dotyczące układu klawiszy. W klawiaturach mechanicznych istnieją różne układy klawiszy, takie jak QWERTY, ANSI, ISO czy inne, które różnią się rozmieszczeniem klawiszy oraz ich wielkością. Dlatego przed zakupem klawiatury warto zwrócić uwagę na układ klawiszy, który będzie najbardziej odpowiedni dla naszych potrzeb.

UKŁADY KLAWISZY W KLAWIATURACH
Przy wyborze rozmiaru klawiatury warto również wziąć pod uwagę nasze doświadczenie z korzystania z klawiatury oraz osobiste preferencje. Osoby przyzwyczajone do korzystania z pełnowymiarowych klawiatur mogą poczuć się bardziej komfortowo na klawiaturze pełnowymiarowej, podczas gdy osoby, które wcześniej korzystały z mniejszych klawiatur, mogą preferować bardziej kompaktowe modele TKL lub 60%. Sami zobaczcie jak w testach wypadały klawiatury mechaniczne.

Rodzaju przełączników w klawiaturach

Klawiatury mechaniczne, w zależności od rodzaju przełączników, mogą być wyposażone w trzy podstawowe typy:

  • clicky,
  • tactile
  • linear.


Każdy z tych typów przełączników oferuje inny rodzaj odczucia i dźwięku przy naciśnięciu klawisza, co wpływa na komfort i doświadczenie użytkownika podczas pisania lub grania.

RODZAJU PRZEŁĄCZNIKÓW W KLAWIATURACH

Przełączniki clicky czym się charakteryzują?

Przełączniki clicky charakteryzują się charakterystycznym dźwiękiem oraz odczuciem kliknięcia przy naciśnięciu klawisza. Przez wzgląd na charakterystykę przełączników, użytkownik odczuwa wyraźne kliknięcie, co może być przydatne przy pisaniu tekstów, gdy potrzebujemy potwierdzenia wciśnięcia klawisza. Przełączniki clicky są również często stosowane przez graczy, którzy lubią odczuwać fizyczne potwierdzenie kliknięcia podczas grania. Są one dosyć głośne i przez to nie każdemu przypadną do gustu. Najpopularniejszymi przełącznikami tego typu są przełączniki niebieskie.

Przełączniki tactile co oferują?

Przełączniki tactile posiadają odczucie kliknięcia, ale nie wydają dźwięku kliku przy aktywacji jak niebieskie przełączniki. Rodzaj ten jest popularny wśród piszących, którzy cenią sobie odczucie kliknięcia bez nadmiernego hałasu. Najpopularniejszymi przełącznikami tego typu są switche brązowe.

Przełączniki liniowe

Przełączniki liniowe charakteryzują się płynnym ruchem klawisza oraz względnie cichą pracą. Bardzo dobrze nadają się do grania lecz mogą się gorzej sprawować podczas pisania. Najpopularniejszymi liniowcami są przełączniki czerwone.

Przełączniki liniowe

Warto pamiętać, że preferencje co do rodzaju przełączników są subiektywne i różnią się w zależności od indywidualnych upodobań użytkowników. Niektórzy lubią dźwięk i odczucie kliknięcia, inni preferują ciszę i płynność ruchu. Dlatego przy wyborze klawiatury mechanicznej warto zwrócić uwagę nie tylko na układ klawiszy i rozmiar klawiatury lecz także  na rodzaj przełączników i dobrać go do swoich preferencji. 

Keycapy a wybór klawiatury

Kolejnym ważnym aspektem przy doborze klawiatury są keycapy, które mogą być wykonane z ABS lub PBT. Keycapy z PBT są znacznie bardziej trwałe w porównaniu do keycapów z ABS, który jest bardziej podatny na ścieranie się, blaknięcie i odbarwienie pod wpływem długotrwałego użytkowania, a także na działanie potu i olejów z naszej skóry, co może prowadzić do utraty jakości wykończenia. Z kolei keycapy z PBT są bardziej odporne na ścieranie się, mniej podatne na blaknięcie i dłużej zachowują swoje pierwotne wykończenie.

Keycapy w klawiaturach

Droższe, wykonane z PBT Keycapy są zazwyczaj także grubsze lecz to ostatnio przestało być regułą, ponieważ producenci stosują technikę doble shot, w ramach której na keycap składają się dwa osobne kawałki plastiku. Umożliwia to stosowanie legendy, która przepuszcza podświetlenie i jest całkowicie odporna na ścieranie.

Na rynku dostępnych jest wiele zestawów dodatkowych nakładek, które możemy dowolnie wymieniać w celu odświeżenia swojej klawiatury bądź po prostu przetestowania innego wariantu.

Sposoby połączenia klawiatury z komputerem

Klawiatury mechaniczne mogą być połączone z komputerem na kilka różnych sposobów: 

  • za pomocą kabla,
  • poprzez Bluetooth
  • poprzez nadajnik 2.4 GHz.


Tutaj dużo zależy od preferencji i liczby oraz rodzaju sprzętów, z którymi będziemy używać klawiatury. Musimy jednak pamiętać, że dla graczy, szczególnie w grach competitive, połączenie kablowe będzie najbezpieczniejsze, ponieważ zapewnia najmniejsze opóźnienia

SPOSOBY POŁĄCZENIA KLAWIATURY Z KOMPUTEREM

Na koniec kwestie wizualne - tutaj można rozwodzić się naprawdę długo. Do wyboru są klawiatury zabudowane oraz tak zwane float key, w których przełączniki są odsłonięte i widoczne. Kabel w niektórych modelach nie jest przymocowany na stałe co pozwoli nam na podpięcie czegoś wizualnie ciekawszego jak na przykład taki coil.

O klawiaturach mechanicznych można by jeszcze długo mówić i poruszyć wiele kwestii także jeśli jesteś zainteresowany tym tematem daj znać w komentarzu.

Zobacz na VideoPoradnik dot. klawiatur mechanicznych

blog comments powered by Disqus
Jaka Klawiatura Mechaniczna? Czym się kierować przy zakupie | PORADNIK