PODPOWIEDZI:

Co musisz wiedzieć o DVB-T?

Szybki spis treści:
Co musisz wiedzieć o DVB-T?

Jesteśmy już po drugim wyłączeniu nadajników naziemnej telewizja analogowej i po ostatniej w tym roku. Co muszą wiedzieć i czego się spodziewać mieszkańcy pozostałej części Polski?

Czym w ogóle jest DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial)? Tak w wielkim skrócie, jest to sposób kodowania i przesyłania obrazu w postaci zapisu cyfrowego (kodowanego) zawierającego dane niosące ze sobą informacje o dźwięku, obrazie oraz dane towarzyszące dotyczące na przykład przesyłanego sygnału Audio/Video. Co ważne, jest to sygnał nadawany naziemnie. Standard ten wprowadzono już w 1997 roku i początkowo używano do kodowania sygnału kodeka MPEG-2 (stąd też możemy nadal spotkać starsze telewizory posiadające dekoder DVB-T ale nie działające w Polsce), obecnie większość państw nadających już w DVB-T przeszło na kodowanie MPEG-4 (w tym standardzie DVB-T wdrażane jest w Polsce). W ramach ciekawostki warto nadmienić, że DVB-T doczekało się już drugiej generacji (DVB-T2) – tutaj różnica w stosunku do DVB-T polega głównie na lepszym wykorzystaniu pasma – pozwalającym poszerzyć albo jakość nadawanego sygnału, albo zmieścić więcej kanałów w tym samym paśmie.

Ranking dekoderów DVB-T

antena

Dla zwykłego Kowalskiego, oznacza to głównie lepszą jakość sygnału oraz więcej kanałów telewizyjnych. Sygnał przesyłany cyfrowo, a nie analogowo ma również tą wielką przewagę, że pozwala dodać więcej danych (niż tylko dźwięk i obraz) w ramach udostępnionego pasma, dzięki czemu mamy możliwość np. skorzystania z elektronicznego przewodnika po programach (EPG), nagrywania i praktycznie dowolnego przegrywania obrazu (PVR), możliwość skorzystania z telewizji na życzenie – VoD (wypożyczalnia filmów), dodanie napisów do filmów w ojczystym języku i wiele innych.

Obecnie mamy za sobą już wyłączony sygnał analogowy na dwóch obszarach naszego kraju. Następne wyłączenie nastąpi dopiero po Nowym Roku, a dokładnie 19 marca 2013 roku. Ci z Was, którzy nie zaopatrzyli się do tej pory w odpowiedni sprzęt, mają szansę jeszcze to zrobić.

wyłączenie

A co potrzebujemy?

Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej potrzebne jest niewiele więcej sprzętu niż do tej pory. W zdecydowanej większości wystarczy dotychczasowa antena (często nawet pokojowa!). Jest też dobra wiadomość dla osób zmuszonych do tej pory korzystać ze wzmacniacza antenowego (ach jak często się psuły) lub/i zwrotnic antenowych. Taki sprzęt w większości przypadków nie będzie już potrzebny! Sygnał cyfrowy jest mocniejszy i posiada większy zasięg, więc jedna antena kierunkowa zastąpi dwie (skierowane dotychczas na różne nadajniki). Kto nie posiada odpowiedniego „sprzętu” może się zaopatrzyć w odpowiednią antenę już za niecałe 100zł.

dekoder

Drugim elementem jest dekoder MPEG-4 (dekoder DVB-T). Ten może być już wbudowany w nasz telewizor, lub możemy użyć osobnego urządzenia. Jest jeszcze jedna grupa użytkowników, posiadających telewizory z wbudowanym dekoderem, ale MPEG-2. Jeżeli takowy telewizor posiada gniazdo Common Interface (CI) możemy zaopatrzyć się w moduł dostępu CI MPEG-4 i cieszymy się naziemną telewizją cyfrową.

HD CABLETECH URZ0194

HD CABLETECH URZ0194

Jeżeli natomiast posiadamy starszy odbiornik, możemy wyposażyć się zewnętrzny dekoder DVB-T. W zależności od możliwości dekodera koszty zaczynają się już od około 100zł. Nasi czytelnicy znają już z ostatnich testów chociażby dwa dekodery DVB-T firmy Cabletech: URZ0185 (tuner USB do komputerów) oraz model URZ0191. Przyjrzyjmy się też innym propozycjom:

cz1

cz2

Jak już wyposażymy się w odpowiedni sprzęt, warto wiedzieć JAK PODŁĄCZYĆ TUNER DVB-T.

Koszty całej operacji przejścia z sygnału analogowego na cyfrowy mogą wynosić od 0zł do nawet kilkuset. Wszystko zależy od naszych preferencji i oczekiwań.

Dla tych, którzy przejdą na sygnał cyfrowy, obecnie dostępne są 3 multipleksy (oznaczone jako MUX1, MUX2, MUX3).

W skład multipleksu MUX-1 wchodzą programy: TVP1 HD, TVP2, TVP Info, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka

W skład multipleksu MUX-2 wchodzą: Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV4

W skład ostatniego multipleksu wchodzą: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia

Oferta programowa może się nieco różnić i zmieniać w związku z otwieraniem i zamykaniem transmisji testowych na wskazanych obszarach.

Obecnie dostępne są też usługi EPG oraz PVR (w zależności od dekodera), natomiast na razie w Polsce nie dostępne jest video na życzenie (VoD).

Obecnie wszystkie kanały w ramach trzech dostępnych multipleksów są bezpłatne, pamiętajmy jednak, że nie zwalnia to nas z opłaty ABONAMENTU radiowo-telewizyjnego.

Ten krótki artykuł nie wyczerpuje tematu DVB-T, jednak mamy nadzieję, że pomoże Państwu w wyborze odpowiedniego tunera i przejścia na sygnał cyfrowy zanim zobaczymy na ekranie naszego telewizora przysłowiowy śnieg.

blog comments powered by Disqus
Co musisz wiedzieć o DVB-T?