PODPOWIEDZI:

Wybór zasilacza - czyli na co zwrócić uwagę wybierając zasilacz komputerowy [PORADA]

Wybór zasilacza - czyli na co zwrócić uwagę wybierając zasilacz komputerowy [PORADA]

Zapraszamy na kolejny film z cyklu poradników, dotyczących wyboru zasilacz komputerowego. Tym razem poruszymy kilka istotnych cech, takich jak sprawność zasilacza, certyfikaty świadczące o jego wydajności oraz odpowiemy na pytanie czy lepszy jest zasilacz modularny, czy może niemodularny. Zapraszamy do oglądania.

Wybór zasilacza komputerowego to bardzo ważny etap budowy lub modyfikacji każdego zestawu. Można pokusić się o stwierdzenie, że to właśnie zasilacz jest najważniejszym elementem komputera. Jeśli ulegnie uszkodzeniu to nie ma możliwości dalszego użytkowania komputera, a dodatkowo zasilacze z z tzw. "Czarnej listy" mogę przyczynić się do uszkodzenia komponentów, takich jak procesor czy pamięci.
Czarna lista dotyczy zasilaczy nie markowych, o niesprawdzonych parametrach technicznych, bez wymaganych zabezpieczeń i certyfikatów a sprzedawanych często w bardzo atrakcyjnych cenach.

Wybór zasilacza

Każdy zasilacz powinien być oznaczony, zarówno na pudełku jak i na samym urządzeniu odpowiednim certyfikatem. Jeśli go nie posiada możemy mieć do czynienia z nie markową podróbką zasilacza, która jest poważnym zagrożeniem dla funkcjonowania całego komputera. W zasilaczach niemarkowych moc wyjściowa jest często zawyżana, i to mocno.
Zasilacz o deklarowanej wartości 500 lub 600 W ledwie co jest w stanie osiągnąć 50% takiej wydajności. Dodatkowo użycie w tych zasilaczach komponentów niskiej jakości i braku zabezpieczeń elektrycznych, powoduje że są głośne, mocno się grzeją i stwarzają ryzyko przepięcia i uszkodzenia podzespołów komputera.
CertyfikatyWybór zasilacza

Certyfikatów mamy kilka rodzajów, na ogół im zasilacz ma wyższą sprawność tym rośnie jego cena. Omówimy teraz najbardziej powszechne certyfikaty.

Wybór zasilacza

Certyfikat 80 Plus, oznacza że sprawność zasilacza przy jego obciążeniu w 20, 50 i 100% nie powinna spadać poniżej 80% sprawności całkowitej. Zasilacze z tym certyfikatem to absolutne minimum jakie polecamy.
Cechują się dość niską ceną, za to jakość wykonania i ilość zabezpieczeń elektrycznych są już na przyzwoitym poziomie. Jest to podstawowy i pewny typ zasilacza.
Dobrym przykładem niedrogiego i stabilnego zasilacza jest testowany na portalu Thermaltake Smart Series 530W.

Wybór zasilacza

80 Plus Brozne to w tej chwili najczęściej spotykany certyfikat w zasilaczach komputerowych. Sprawność zasilacza nie spada w tym przypadku poniżej 82%, jakość podzespołów i stabilność pracy jest na wysokim poziomie. Po zasilaczach budżetowych można przyporządkować zasilacz z tym certyfikatem jako podstawowy. Koszt zasilacza jest nieco wyższy niż w przypadku 80Plus.

Wybór zasilacza

Zasilacze z certyfikatem 80 Plus Silver to naprawdę porządne jednostki zasilające. Cechują się bardzo wysoką jakością komponentów i nienaganną kulturą pracy. Polecane szczególnie do zestawów z mocnymi kartami graficznymi i procesorami wielordzeniowymi. W tym przypadku uzyskiwana sprawność to 85-88%.

Gold

Jeśli zdecydujemy się na zasilacz oznaczony certyfikatem 80 Plus Gold, nie będzie on należał do najtańszych. Możemy mieć jednak pewność, że ta jednostka wykonana będzie z najwyższej jakości materiałów, zapewni maksymalną wydajność (sięgającą nawet 90%), a posłużyć może do zasilania high-endowych platform dla graczy.


Modularny czy ze stałym okablowaniem?Zasilacze często dostępne są w dwóch wersjach, klasyczna posiada okablowanie przytwierdzone na stałe , natomiast wersje modularne cechują się odłączanymi kablami.

Wybór zasilacza

Jaki typ zasilacz wybierzemy jest to tak naprawdę kwestią gustu. Zasilacze modularne na ogół są wygodniejsze w użyciu, ponieważ podłączamy jedynie potrzebne kable a reszta nie zalega nam w obudowie. Oczywiście wygoda swoje kosztuje i ten sam model zasilacza w wersji modularnej na ogół jest nieco droższy.

Wybór zasilacza

Po więcej informacji zapraszam do filmu, zamieszczonego w tym artykule. Kolejne filmy i poradniki z cyklu już niedługo!

blog comments powered by Disqus
Wybór zasilacza - czyli na co zwrócić uwagę wybierając zasilacz komputerowy [PORADA]