PODPOWIEDZI:
Sharp FQ8EG - Telewizor 65cali, QLED za mniej niż 4000 zł 💰

Kontrola gestów i Face Login w wydaniu AMD

Kontrola gestów i Face Login w wydaniu AMD

Przy okazji testów Lenovo G505s, mieliśmy okazję przetestować dwie bardzo ciekawe funkcje wprowadzone przez AMD przy okazji premiery nowych procesorów. Mowa o AMD Face Login - technologii nie nowej, ale zdecydowanie poprawionej przez AMD, oraz kontroli gestami - Gesture Control.

Pierwsze kroki

Do obsługi wymienionych we wstępie technologii nasz komputer musi spełniać określone wymagania systemowe. Technologie AMD Screen Mirror (nie testowana przez nas), Face Login oraz AMD Gesture Control są obsługiwane przez procesory APU AMD serii A10, A8 oraz A6. Więcej informacji jest dostępnych pod adresem mailowym:

AMD

Wyjątkowe oprogramowanie dla komputerów opartych o technologię firmy AMD

Drugim krokiem jest pobranie oprogramowania zgodności. Jest to niewielka aplikacja (Compatibility Checker KLIK! ) , która sprawdzi zgodność naszego systemu z nowymi technologiami AMD. Compatibility Checker pozwala również na bezpośrednie pobranie na komputer instalatorów aplikacji Face Login, Screen Mirror oraz Gesture Control.

Po ich zainstalowaniu użytkownikowi pozostaje krótka konfiguracja aplikacji. W przypadku Gesture Control ta ogranicza sie w zasadzie do określenia, czy na ekranie mają być wyświetlane informacje o gestach w postaci małych szarych ikon w prawym górnym roku, oraz określenie czasu wyłączenia funkcji w celu oszczędzania energii.

AMD Gesture Control fot2

Kilka dodatkowych kroków trzeba zrobić w przypadku konfiguracji Face Login - no bo oczywistym jest, że trzeba najpierw wykonać zdjęcie twarzy, która umożliwi logowanie. Dobra wiadomość jest taka, że opcja ta nie ogranicza się do jednej osoby i jednej twarzy. Aplikacja pozwala również na wybranie czułości (dokładności) kamerki - im wyższa tym dokładniej twarz musi zostać zeskanowana - co pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa logowania. Mamy również do wyboru dwie opcje - logowanie do Windows oraz do witryn internetowych.

AMD Face Login fot3

AMD Face Login fot 4

Tutaj trzeba nadmienić, że na razie witryn obsługujących Face Login jest zaledwie kilka i ustawienie dostępu do nich wymaga osobnej konfiguracji. Co również jednak należy podkreślić, obsługiwane są te najpopularniejsze serwisy: Facebook, Google (i wszystkie ich usługi), Twitter, czy mniej popularne w Polsce, ale znane na świecie: eBay i Flick.

Działanie w praktyce Face Login

AMD Face Login fot2

Logowanie za pomocą twarzy było już kilkakrotnie podejmowane, jednak z uwagi na problemy z czułością technologii więcej było z tym problemów, niż faktycznie dało się logować. AMD wykorzystało kartę graficzną, aby poprawić ten stan rzeczy - i muszę przyznać, że z dużym sukcesem.

AMD Face Login fot1

Lenovo G505s nie ma topowej kamerki, a jedynie podstawową konstrukcję. Dodatkowo testy odbywały się w bardzo trudnych dla niej warunkach - z dość mocnym oświetleniem z tyłu (kamerka pod słońce).

Lenovo G505s, co potrafi laptop z APU AMD

Aplikacja aktywuje się zaraz przed logowaniem do systemu, albo jak już pracujemy przy przełączaniu użytkowników lub wylogowaniu z systemu.

Wystarczy, że nasza twarz znajdzie się w obrębie wyznaczonego na ekranie kwadratu i następuje automatyczne logowanie do systemu. W zależności od ustawionej wcześniej dokładności, aplikacja musi bardziej lub mniej dokładnie sczytać nasze rysy twarzy. Muszę przyznać, że funkcja ta działa bez zarzutów, a jedyną sytuacją, w której logowanie było utrudnione, były momentu bardzo mocnego oświetlenia z tyłu tak, że kamerka nie widziała rysów twarzy, a jedynie kontury (szalejący balans bieli).

AMD Face Login

Wygibasy przed monitorem

Tak można w skrócie opisać testy kolejnej technologii, Gesture Control - czyli kontrola gestami.

Działanie tej aplikacji w zasadzie ogranicza się jedynie do machania przed ekranem/kamerką w miarę skoordynowany sposób swoją kończyną górną ;) AMD na swoich stronach chwali się również pracą w warunkach słabego oświetlenia - i co najważniejsze to nie są tylko przechwałki. Aplikacji do działania wystarczą jedynie kontury dłoni, nie ma więc potrzeby dbania o dobre warunki oświetleniowe i co ważne, dotyczy to nie tylko słabego oświetlenia, ale również intensywnego pod słońce. Tam gdzie logowanie mogło być utrudnione - Gesture Control działał bez zarzutu.

AMD Gesture Control

AMD Gesture Control fot1

Największym minusem tej aplikacji jest mała ilość obsługiwanych gestów. Te ograniczają się jedynie do trzech ruchów - przewinięcia w prawo lub lewo, oraz "klapnięcia". W zależności od aplikacji taka kontrola może być bardzo ograniczona i nie wystarczająca do pełnej obsługi programu - przykładem może być np. odtwarzacz Windows Media Player.

AMD Gesture Control fot4

AMD Gesture Control fot6

AMD Gesture Control fot5

Wśród obsługiwanych aplikacji również znalazły się te najważniejsze i najpopularniejsze jak Adobe Acrobat, wspomniany przeze mnie Media Player, czy przegląd fotografii. Dobra wiadomość jest taka, że baza aplikacji ciągle rośnie.

AMD Gesture Control fot7

Niestety pewnym minusem tej aplikacji jest jej skłonność do zawieszania. Natomiast sytuacja ta ma miejsce, z tego co zaobserwowałem, w zasadzie jedynie wtedy, kiedy nastąpi kilkukrotne logowanie i wylogowanie z sytemu, przy czym logujemy się za pomocą twarzy. Obejściem tego problemu jest po zalogowaniu, w przypadku kiedy aplikacja nie działa (najczęściej powita nas komunikat o tym, że kamerka jest w użyciu przez inny program), zamknięcie ręczne aplikacji oraz jej ponowne odpalenie po odczekaniu krótkiej chwili, co prezentujemy również na filmie:

Co dalej?

Z dużą rezerwą podchodziłem do tych technologii, bo zarówno próby logowania z wykorzystaniem wizerunku twarzy, jak i kontrola gestami nie są nowością, ale ich działanie do tej pory pozostawiało wiele do życzenia. Na przykład logowanie wymagało dobrego oświetlenia i spokojnego ustawienia się przed kamerką, żeby program mógł spokojnie odczytać naszą twarz. Wystarczyło się lekko poruszyć, aby logowanie było nie udane. Sama czułość również pozostawiała wiele do życzenia - zwłaszcza na słabszych kamerkach. AMD wykonało tutaj kawał dobrej roboty, bo technologia ta działa obecnie niemal bez zarzutów, nawet w niesprzyjających warunkach i słabym sprzęcie. Dzięki temu staje się realnie użyteczna i ma większe szanse na powodzenie, jak rozwiązania konkurencji.

AMD Gesture Control fot3

Lepiej dotychczas wyglądała przyszłość kontroli gestami. Znane chociażby z Kinect rozwiązanie działało lepiej jak logowanie z wykorzystaniem twarzy i AMD bardzo dobrze przeniosło działanie aplikacji na komputery PC.

To na ile rozwiązania AMD się przyjmą pokaże czas i zweryfikuje rynek. Moim zdaniem logowanie "na twarz" ma realne szanse się przyjąć, bo jest to duże ułatwienie, jednak kontrola gestami może dłużej pozostać w sferze ciekawostek, jak realnie wykorzystywanych technologii.

Niestety nie udało mi się przetestować trzeciej technologii AMD Screen Mirror - bezprzewodowe przesyłanie obrazu. Tutaj największym ograniczeniem okazało się wymaganie DLNA na zgodnych urządzeniach - którego po prostu nie mam.

blog comments powered by Disqus
Kontrola gestów i Face Login w wydaniu AMD