PODPOWIEDZI:

Lenovo G505s co potrafi laptop z APU AMD

Dobry komputer za niską cenę? A może coś z AMD? A może Lenovo G505s? Sprawdźmy co potrafi komputer za około 1700zł.

LENOVO IDEAPAD G505S

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Cena
 • Wykonanie
 • Wygodny touchpad
 • Głośność pracy
 • Niski pobór prądu
 • Wsparcie dodatkowych technologii takich jak AMD Face Login oraz Gesture Control
WADY
 • Wydajność
 • Uginająca się klawiatura i plastiki obudowy
 • Bardzo słaby ekran
 • Problemy z przełączaniem grafiki

Wygląd i wykonanie

Choć nie wygląd komputera jest najważniejszy, bardzo często to właśnie ten aspekt przykuwa naszą uwagę podczas wyboru nowego komputera. Ja również wyjmując nowy sprzęt do testów od razu zwracam uwagę na to jak wygląda, jak i z czego jest wykonany. Nie inaczej było, gdy do testów dotarł do mnie Lenovo G505s - laptop oparty o procesor AMD APU A8.

Lenovo G505s fot1

Lenovo G505s fot2

Czarna matowa obudowa z wyraźną fakturą powierzchni przykuje uwagę estetów i osób szukających eleganckiej, ale nie krzykliwej konstrukcji.

Lenovo G505s fot10

Czarny i matowy plastik jest dobrze spasowany i choć ugina się nawet pod stosunkowo niewielkim naciskiem, nic nie skrzypi. Miłe wrażenie robi również środek G505s. Tutaj materiał przypomina dodatkowo szczotkowane aluminium (choć oczywiście nim nie jest), co moim zdaniem dodaje klasy temu komputerowi.

Lenovo G505s fot7

Lenovo G505s jest konstrukcją dosyć smukłą: 380x264x26mm to wymiary bardzo kompaktowe. Konstrukcja również nie sprawi, że na starość dostaniemy garb, bo ten waży jedynie 2,5kg.

Ekran o przekątnej 15,6" posiada charakterystyczną dla tej klasy i wielkości matryc rozdzielczość 1366x768 pikseli. Konstrukcyjnie jest to standardowa TN`ka podświetlana diodami LED. Niestety ale błyszcząca - działa niemal jak idealne lustro przy dobrym oświetleniu odbijając wszystko, co jest za nami i obok nas, oraz nas samych...

Klawiatura Lenovo to konstrukcja wyspowa z dużymi Shiftami i dużym klawiszem Backspace. Po prawej stronie mamy również pełny blok numeryczny, co z kolei zmusiło producenta do mocnego ściśnięcia strzałek kierunkowych. Enter niestety jest mały.

Lenovo G505s fot5

Touchpad (co się chwali) jest odpowiednio duży nawet dla moich niezgrabnych palców. Sprawę korzystania z niego ułatwiają dwa osobne przyciski (prawy i lewy "myszki"), co w efekcie pozwala na w miarę komfortowe korzystanie z komputera w sytuacjach, kiedy nie posiadamy przy sobie myszki lub jej użycie jest niewygodne.

Lenovo G505s fot6

Wyposażenie w porty

Lenovo G505s jest konstrukcją budżetową i z jednej strony trudno narzekać na dość ubogie wyposażenie w porty, z drugiej tylko trzy porty USB to mało. Jak wygląda to w szczegółach?

Lenovo G505s fot4

Lewa krawędź komputera posiada dwa porty USB 3.0, pełnowymiarowy port HDMI, wejście RJ-45, wyjście D-SUB. Resztę krawędzi zajmuje wylot ciepłego powietrza z układu chłodzenia oraz prostokątne wejście zasilające.

Rankingi najlepszych laptopów >>>

Lenovo G505s fot9

Tył oraz front pozbawione są jakichkolwiek wejść/wyjść.

Prawa krawędź komputera ma tylko wyjście słuchawkowe (brak wejścia mikrofonowego), czytnik kart pamięci oraz jeden port USB 2.0. Pozostała część zajęta jest przez napęd optyczny, którym jest oczywiście nagrywarka DVD.

Lenovo G505s fot8

Parametry techniczne

Lenovo G505s oparty jest o układ AMD A8 5550M. Jest to jednostka czterordzeniowa taktowana bazowo zegarem 2.1GHz, a w trybie Turbo 3.1GHz z 4MB pamięci podręcznej drugiego poziomu.

Lenovo G505s fot11

Do dyspozycji procesora pozostaje 8GB pamięci RAM o taktowaniu efektywnym 1600MHz i timingach CL11.

Za generowanie grafiki odpowiadają dwa układy: zintegrowany z procesorem Radeon HD8550G oraz układ dedykowany Radeon HD8570M z 384 jednostkami cieniującymi i taktowaniem zegara 825MHz.

Lenovo G505s fot12

Dysk to konstrukcja 1TB od Western Digital.

Metodyka testowa

Ta w porównaniu do testów komputerów dla graczy uległa niewielkiej modyfikacji. Choć na video można zobaczyć dwa testy z gier (Battlefield 4 oraz Crysis 3) nie gry były głównym programem testów, a wydajność ogólna komputera oraz podzespołów bazowych.

I tak na pierwszy ogień poszły testy syntetyczne oceniające wydajność ogólną jednostki (PCMark8 test Home z udziałem OpenCL) oraz karty graficznej (dedykowanej) pod kątem gier (3DMark - podtest Fire Strike).

Wydajność dysku zmierzyliśmy programem ATTO Disk Benchmark (standardowe ustawienia), procesor ocenił nam program Cinebench R15, a pamięć AIDA64.

Po zakończonych testach syntetycznych czas przyszedł na pomiar poboru prądu przez komputer za pomocą watomierza LEDSystems 6907C, oraz pomiar kultury pracy sonometrem Voltcraft SL-100.

Podczas tych pomiarów do obciążenia jednostki wykorzystane zostały programy Prime95 oraz FurMark.

Testy z gier widoczne jedynie na video przeprowadzone były z natywną rozdzielczością matrycy i możliwie najniższymi detalami grafiki.

Wyniki testów

 • PCMark8

Lenovo G505s fot13

 • 3DMark - Fire Strike

Lenovo G505s fot14

 • Cinebench R15

Lenovo G505s fot15

 • ATTO DiskBenchmark

Lenovo G505s fot16

 • AIDA64 test pamięci

Odczyt z pamięci

Lenovo G505s fot19

Zapis do pamięci

Lenovo G505s fot20

Kopiowanie

Lenovo G505s fot21

Czas oczekiwania

Lenovo G505s fot22

 • Pomiar głośności pracy oraz pobór prądu - zapraszamy do recenzji video

Funkcje dodatkowe

Wraz z nowymi procesorami AMD wprowadziło kilka nowych rozwiązań. Te są również obsługiwane przez testowany komputer a mowa o AMD Face Login, AMD Gesture Control oraz Screen Mirror. Dwie z powyższych udało się nam przetestować, a z uwagi na fakt, iż materiał jak i same technologię są bardzo ciekawe, postanowiliśmy zrobić z nich osobny artykuł:

Podsumowanie

Lenovo G505s to komputer, którego najmocniejszym atutem jest wygląd i wykonanie. Zaraz za nimi idzie cena laptopa, która na dzień publikacji testu wynosi poniżej 1700zł. Jednostka jest stosunkowo niewielka oraz lekka. Bardzo dobrze w testach wypadł również test głośności i poboru prądu. Choć jednostka posiada zasilacz 65W pod pełnym obciążeniem do tych wartości jeszcze daleko. To z pewnością są największe zalety testowanej dzisiaj G505s.

Lenovo G505s fot3

Oczywiście taka konstrukcja nie mogła ustrzec się również wad, choć niektóre są charakterystyczne dla sporej części komputerów w tej cenie. Plastik choć dobrze spasowany ugina się pod niewielkim naciskiem. Wydajność komputera nie pozostawia złudzeń - nadaje się on do multimediów, Internetu i mniej skomplikowanych prac biurowych. Nie jest to komputer, na którym sobie pogramy nawet w najniższej szczegółowości detali. Największą wadą G505s jest ekran. Ten nie dość, że sprawdza się doskonale jako lustro, ma bardzo słabe kąty widzenia. Barwy zmieniają się dość znacznie już przy nawet niewielkim odchyleniu od najlepszego położenia matrycy.

blog comments powered by Disqus
Lenovo G505s co potrafi laptop z APU AMD