PODPOWIEDZI:

Jak Kupować Gitarę Basową? Na co Zwrócić Uwagę?

Jak Kupować Gitarę Basową? Na co Zwrócić Uwagę?

Gitara basowa jest ważnym instrumentem wśród sprzętów muzycznych. Dźwięk wydobywany z tego urządzenia jest obecny praktycznie w każdym utworze, szczególnie w tych z zakresu muzyki rozrywkowej. Z powodzeniem jest używana jako instrument solowy. Jeśli chcemy zacząć grać na tym instrumencie, czy też zakupić kolejną warto zapoznać się z naszym artykułem, który przedstawi najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę oraz pomoże w wyborze.

Basowe

Przetworniki do basów

Przetworniki mają za zadanie przenieś brzmienie basu do wzmacniacza lub innego sprzętu, na którym jest nagrywana muzyka. Magnesy generują pole magnetyczne otaczające struny gitary. Kiedy trącamy strunę powstaje sygnał elektryczny, sygnał ten przekazywany jest po kablu do wzmacniacza. To właśnie od przetwornika w dużym stopniu zależy brzmienie gitary. Jeśli nie jest ono zadowalające można je wymienić na:

Split-coil

Jest to podwójny przetwornik rozdzielony na dwie części. Jedną z nich montuje się bliżej mostka co pozwala na uzyskanie jaśniejszego brzmienia (często wykorzystywany w muzyce rockowej).

Single-coil

Ma pojedynczy rząd magnesów co daje czyste i jasne brzmienie, a przy tym mocno osadzone.

Piezo

Te przetworniki zamiast wytwarzać pole magnetyczne „wyczuwają” drżenie strun i zbierają je z mostka gitary. Piezo nie generują szumów ani nie powodują sprzężeń, potrzebują jednak dobrego wzmacniacza, gdyż w przeciwnym razie brzmienie może być bardzo jasne i słabe.

gitara basowa

Wykonanie gitary basowej

Gitary basowe w większości są wykonywane z drewna. Wybór drewna jest uzależniony od twardość tego materiału. Często spotyka się kombinację paru rodzajów drewna, by wydobyć jak najlepsze zbalansowane brzmienie. Twarde gatunki dają jasne brzmienie z nasyconym wyraźnym atakiem (klon, mahoń, heban), natomiast gatunki bardziej miękkie dają subtelniejsze i ciemniejsze brzmienie ( jesion bagienny).

gitara basowa - wykonanie

Klucze oraz mostki

Mostek jest bardzo ważnym elementem w dobrej gitarze basowej. Odpowiada on za długość wybrzmiewania gitary oraz jakość brzmienia. W zależności od rodzaju mostków zakłada się struny (można je przewlekać po prostu przez mostek, wkładać z tyłu korpusu, gdzie przechodzą przez całą grubość deski). Kolejną ważna funkcją mostka jest regulacja menzury i wysokości strun. Jeśli mostki są dobrej jakości to powinny dawać możliwość regulacji osobno dla każdej struny. Klucze, inaczej nazywane maszynkami są umieszczone na główce gitary i pozwalają nastroić instrument. Kiepskie maszynki mogą słabo trzymać strój i niestety podczas grania gitara fałszuje.

Ranking gitar basowych

Gitara Czarna Basowa

Ilość strun

Większość gitar basowych ma cztery struny. Są, jednak dostępne instrumenty z większą ilością strun (przeważnie pięciostrunowe i sześciostrunowe). Trzeba zaznaczyć, że basy z większą ilością strun mogą grać niżej.

Rozmiar instrumentu

We współczesnych gitarach basowych przeważają instrumenty o menzurze długości 34 cali i jest ona odpowiednia dla większości muzyków. Jeśli instrumenty mają krótszą menzurę to mają też zazwyczaj gorszy sustain i uboższe pasmo, ale są też wygodniejsze dla młodszych basistów.

mały basista

blog comments powered by Disqus
Jak Kupować Gitarę Basową? Na co Zwrócić Uwagę?