PODPOWIEDZI:

10 Rzeczy Niezbędnych Do Prowadzenia Serwisu Komputerowego

10 Rzeczy Niezbędnych Do Prowadzenia Serwisu Komputerowego

Planujesz założyć serwis komputerowy ? Ale nie wiesz co będzie ci potrzebne do jego prowadzenia. Koniecznie zobacz 10 niezbędnych rzeczy w serwisie komputerowym.

1. Wkrętak z bitami

W serwisie komputerowym wkrętak jest podstawowym narzędziem jakie należy posiadać. Często dostając komputer czy laptop do naprawy napotykamy się na śrubki różnej wielkości, dlatego trzeba posiadać dużo bitów. Dodatkowo dla ułatwienia pracy pomogą wkrętaki z magnesem.

2. Miernik

Podstawowe urządzenie do diagnozy stabilności zasilaczy, diagnozy prawidłowego działania urządzeń zmieniających napięcie jak i testu napięcia na końcu kabli. Na mierniku nie należy oszczędzać ponieważ często tanie mierniki mogą podawać fałszywy odczyt.

3. Mata ESD

Bezpieczeństwo to główny czynnik, na który trzeba zwrócić uwagę podczas pracy. Mata antystatyczna służy do niwelowania przepięć które mogą nastąpić przy naelektryzowanym ciele. Wyładowanie elektrostatyczne nagły i chwilowy przepływ prądu elektrycznego przepływającego między dwoma obiektami o różnych potencjałach elektrycznych spowodowane przez bezpośredni kontakt lub przez pole elektrostatyczne. Mata ma zadanie uchronić nas przed tym poprzez uziemienie.

Mata ESD

4. Stacja Lutownicza

Często napotykamy się w serwisie na prace, których bez lutownicy nie zrobimy. Uszkodzenia złącz, wymiana części wymagających lutowania. Dodatkowo będziemy także potrzebować grotu miedzi bez którego nie mamy możliwości lutowania.

Stacja Lutownicza

5. Tester zasilaczy

Dostając do naprawy komputer stacjonarny który się nie włącza, pierwszą rzeczą będzie sprawdzenie zasilacza ale aby to zrobić potrzebujemy tester zasilacza. Sprawdza on wszystkie linie: +12V, -12V, +5V, -5V, +3.3V, -3.3V. Złącza na których można zmierzyć napięcia: Floppy, HDD, CD-ROM, SATA, 4-pin (P4), 8-pin (Dual CPU), 6-pin (PCI-Express). Przydatne urządzenia do szybkiego sprawdzenia stanu zasilacza.

Tester Zasilaczy

6. Pasta Termo przewodząca

Przy składaniu komputera czy konserwacji podzespołów a zwłaszcza procesora, przy jego czyszczeniu należy zmienić pastę termoprzewodzacą w celu lepszego oddawaniu ciepła. Należy pamiętać aby nakładać ją z umiarem.

Pasta Termoprzewodząca

7. Alkohol izopropylowy

Wymiana pasty na nową nie będzie możliwe bez tego produktu. Przed nałożeniem nowej pasty należy starą zdjąć, procesor trzeba oczyścić tak samo jak powierzchnie chłodzenia aby nie było drobinek tłuszczu który mogliśmy zostawić przy dotknięciu.

Alkohol Izopropylowy

8. Zaciskarka

Niezbędne narzędzia do prawidłowego zaciskania kabli RJ-45. Należy pamiętać także o standardzie układania kabli wg. kolorów.

Zaciskarka

9. Tester Kabli

Po zaciśnięciu kabla aby nie było zawodu, iż kabel nie działa, można w bardzo łatwo sprawdzić poprawność zaciśniętego kabla poprzez te urządzenie. Proste urządzenie a ułatwia prace.

Tester Kabli

10. Bootowalny Pendrive

Nie ładuje się nam system, wyskakują błędy, chcemy sprawdzić stabilność złożonego komputera bez instalacji systemu Windows? Pendrive z systemem linux/mini windows oraz programami typu HD Tune ułatwi nam sprawę testowania dysku, czy testu podzespołów.

blog comments powered by Disqus
10 Rzeczy Niezbędnych Do Prowadzenia Serwisu Komputerowego