PODPOWIEDZI:
Budżetowe słuchawki, które warto kupić? Pierwsze wrażenia z modelami Baseus

Poradnik Jak Wymienić Procesor w Laptopie - Przyśpiesz Swój Komputer!

Poradnik Jak Wymienić Procesor w Laptopie - Przyśpiesz Swój Komputer!

Twój laptop działa zbyt wolno, gdy serfujesz po internecie lub gdy oglądasz filmy na YouTubie? Być może twój procesor już jest dosyć wiekowy i brakuje mu mocy na poszczególne zadania. Wymiana procesora może okazać się zbawieniem w tej sytuacji. O czym trzeba pamiętać, zabierając się do modernizacji laptopa? Jak się do tego zabrać? Postaram się wam to wyjaśnić w tym poradniku, zapraszam!

Czy mogę wymienić procesor w moim laptopie?

Modernizacja laptopa to nie tylko wymiana dysku, lub dodanie pamięci ram. Być może twój procesor nie daje rady, objawia się to tym, że komputer zamula przy przeglądaniu internetu i słuchaniu muzyki jednocześnie, potocznie to zjawisko nazywane jest także "zwiechami".

Czynności które trzeba zrobić/znaleźć przed wymianą procesora:

 • Należy sprawdzić czy, dotychczasowy procesor nie jest wlutowany na stałe. Procesory niskonapięciowe są wlutowywane i wymiana tego podzespołu, wymaga już zrobienie tzw. reballing-u
  (wylutowywanie starego układu poprzez wysoką temperatura a następnie włożenie nowego).
 • Należy sprawdzić czy, chipset obsłuży nowy procesor.
 • Należy sprawdzić czy, bios wykryje nowy procesor.
 • Należy sprawdzić czy nowy procesor będzie na ten sam socket. Po prostu procesor musi fizycznie pasować.
 • Poczytać na temat naszego laptopa, mianowicie jak go rozkręcić. Niektóre modele są zabudowane, przez co trzeba cały komputer rozbierać od podstaw. Jeśli nie jesteś pewny swych umiejętności, to polecam w takim razie zlecić komuś doświadczonemu wymianę, lecz jeśli procesor jest na wierzchu jak u mnie, to bez problemu zrobisz to sam.
 • Nie należy kupować procesora który ma dużo większe TDP niż obecny, ponieważ jednostka będzie się przegrzewać, bądź zasilacz nie będzie wystarczający.
 • Musimy posiadać pastę termo-przewodzącą.

Wymiana Procesora

Poradnik powstał na przykładzie wymiany procesora w laptopie Dell Inspiron 1545. Jeżeli posiadasz podobny sprzęt to świetnie się składa z naszym poradnikiem uda Ci się wymienić procesor samodzielnie. W laptopach tego typu jest to bardzo proste, ponieważ procesor jak i reszta podzespołów jest dosłownie na wierzchu. ;-) 

[Jeżeli w Twoim laptopie trzeba rozkręcić cały sprzęt żeby wymienić procesor, a Ty nie masz o tym zielonego pojęcia może zabraknąć Ci umiejętności żeby później wszystko dobrze poskręcać, zachowaj rozwagę i idź do serwisu].

Tak więc zaczynamy od pozbycia się ładunków elektrycznych z nas samych,w domu można to zrobić poprzez dotknięcie kaloryfera który jest uziemiony. Dopiero teraz możemy przejść do wyjęcia baterii, jak i przytrzymaniu przycisku zasilania przez ok. 5 sekund, aby wyładować całkowicie nasz laptop.

Następnie odkręcamy pokrywę ze spodu laptopa, śrubki zaznaczone są kolorem czerwonym.

Dell Inspiron 1545 rozkręcanie

Po zdemontowaniu pokrywy ukazuje się nam wnętrze laptopa.

Dell Inspiron 1535 demontaż pokrywy

Poszczególnie kolorami zaznaczone są;

 • Strzałka z kolorem żółtymPamięć RAM.
 • Strzałka z kolorem brązownym - karta sieciowa WLAN.
 • Strzałka z kolorem białym - chipset.
 • Strzałka z kolorem fioletowym - procesor.

Odkręcamy śrubki zaznaczone kolorem czerwonym, które dociskają chłodzenie do chipsetu, jak i procesora. A następnie demontujemy chłodzenie, może ono przywrzeć do procesora, w takim wypadku należy rozgrzać chłodzenie, przystawiając źródło ciepła do radiatora, świetnie nada się suszarka do włosów. Teraz delikatnie oderwij je od podzespołów.

Dell Inspiron 1545 - Demontaż Pokrywy

Gdy ściągniemy chłodzenie, zaleca się je przeczyścić, obniży to znacznie nasze temperatury, jak i kulturę pracy naszego komputera.

Dell Inspion 1545 - Demontaż Chłodzenia

Demontaż procesora. Należy odbezpieczyć socket, przekręcając śrubokrętem z płaskim bitem, w stronę otwartej kłódki w lewo.

Dell Inspiron 1545 - Demontaż Procesora

Kolorem czarnym oznaczona jest orientacja procesora przy jego montażu, trójkącik na procesorze musi się zgrać z oznaczeniem na sockecie.

Gdy odbezpieczymy socket, to przechodzimy do demontażu procesora z socketu. W tym celu należy chwycić go za boki i wyciągnięcia go w górę. Sprawa dosyć prosta.

Demontaż procesora z socketu w Dell Inspiron 1545

Gdy wyjmiemy procesor to należy włożyć nowy, który już wcześniej został zakupiony. Czynność odwrotna do demontażu, lecz należy pamiętać o orientacji (patrz dwa zdjęcia wyżej).

Po zamontowaniu i zabezpieczeniu socketu. Należy wyczyścić rdzeń procesora jak i chipsetu ze starej pasty termo-przewodzącej. Można użyć do tego zwykły zmywacz do paznokci lub alkohol izopropylowy.

Czyszczenie rdzenia procesora w Dell Inspiron 1545

To samo robimy z chłodzeniem, usuwając przy tym stare termo pady.

Gdy wszystko jest wyczyszczone i osuszone, należy przejść do nałożenia pasty termo-przewodzącej. Nakładamy niewielką ilość pasty na procesor i chipset. Po czym trzeba założyć chłodzenie.

Wymiana pasty termo przewodzącej w Dell Inspiron 1545

Zakręcamy chłodzenie, chwytając na początek śrubki w gwint, a następnie dociągać je stopniowo na krzyż, a na koniec do oporu (sprężynki dociągną nam chłodzenie tyle ile potrzeba). 

Na koniec zakładamy pokrywę.

Dell Inspiron 1545 - założenie pokrywy

Podsumowanie

Wymiana procesora w laptopie, to upgrade na który mało kto się decyduje. Nic dziwnego, producenci konstruują sprzęt tak, aby nieliczni mogli sobie mogli pozwolić na ulepszenie słabej jednostki. Im większa sprzedaż tym lepiej dla koncernów, dlatego inżynierowie są zmuszeni konstruuować sprzęt w taki sposób żeby jego żywotność była ograniczona. Czy to teoria spiskowe, czy szara rzeczywistość? Sam wiesz najlepiej, pamiętaj jednak że Twój portfel pozostanie pełniejszy jeżeli podstawisz na podkręcenie starego laptopa, nie kupno nowego.

Powodzenia! ;-)

blog comments powered by Disqus
Poradnik Jak Wymienić Procesor w Laptopie - Przyśpiesz Swój Komputer!