PODPOWIEDZI:

Motorola Moto X Play - Czy Warto ją Kupić? 6 Powodów na TAK! Test i Opinia

Motorola Moto X Play - Czy Warto ją Kupić? 6 Powodów na TAK! Test i Opinia

Rynek smartfonów osiągnął w chwili obecnej stan, w którym producenci nie są już w stanie zaskoczyć nas niczym nowym. Z roku na rok mamy w tych urządzeniach coraz więcej ramu czy coraz szybszy procesor, ale tak na prawdę nie doświadczamy już żadnych innowacji, które pozwoliłyby jakimś konkretnym modelom wysunąć się przed szereg. Czasami jednak wpadnie w moje ręce jakiś telefon, który warty jest szczególnej uwagi, nie ze względu na jakieś nowe, innowacyjne "ficzery", ale przez to, że jest nieprzeciętny pod pewnymi względami, na przykład jakości wykonania, łatwości obsługi, płynności działania, czy też stosunku jakości do ceny. Do takich właśnie urządzeń zalicza się smartfon firmy Motorola o nazwie Moto X Play.

Istnieje mnóstwo powodów, dla których warto wybrać akurat Motorolę Moto X Play, spośród szerokiej gamy wszystkich urządzeń tego typu dostępnych na rynku, a najważniejsze z nich krótko przedstawię poniżej.

POWÓD 1: Bardzo długi czas pracy na baterii

Rozpocząć należy od kwestii, w której Moto X Play najbardziej wyróżnia się na tle licznej konkurencji. Jak wiadomo współcześnie największą bolączką smartfonów jest krótki czas pracy na baterii. Istnieją co prawda takie modele, które posiadają znacznie pojemniejsze baterie niż zwykle, często wiąże się to jednak ze zwiększoną grubością, brzydszym wyglądem i pogorszoną ergonomią. Natomiast Moto X Play, nie dość, że ma bardzo pojemną baterię to jeszcze ani odrobinę nie traci na tym jej smukłość.

motorola moto x playTelefon w ogóle nie sprawia wrażenia pogrubionego; po jego wyglądzie nikt nie będzie w stanie rozpoznać, że to smartfon z powiększoną w stosunku do innych telefonów baterią. Każdy natomiast rozpozna to po czasie pracy tego urządzenia, który wynosi calutką dobę, nawet przy umiarkowanym użytkowaniu. Nawet w przypadku bardzo intensywnego użytkowania, telefon nie miał najmniejszych problemów z wytrzymaniem od rana do wieczora bez ładowania. Bateria Moto X Play wytrzymuje na prawdę długo i już sama ta jedna cecha sprawia, że warto mocno zainteresować się Moto X Play, a to dopiero początek.

motorola moto x play

POWÓD 2: Przemyślany design, świetne wykonanie

Telefon został świetnie zaprojektowany - wszystkie zewnętrzne elementy rozmieszczone są na obudowie w maksymalnie wygodny i ergonomiczny sposób. Zakrzywiony kształt obudowy oraz faktura pleców powodują wygodny chwyt, a całe urządzenie wygląda bardzo elegancko. Całości dopełniają dopieszczone detale, takie jak ząbkowata faktura włącznika, dzięki czemu błyskawicznie wyczuwa się go palcem i nie zdarza się pomylić go z przyciskiem głośności, aparat, który nie wystaje z bryły telefonu, czy też ładnie wkomponowany w przód głośnik, który jest jednym z najlepiej grających głośników w telefonach, z jakimi miałem do czynienia.

motorola moto x play

Jeśli do tego weźmiemy jeszcze pod uwagę fakt, że urządzenie jest wodoodporne, a mimo to nie ma żadnych osłon na portach USB i minijack, możemy bez cienia wątpliwości uznać Moto X Play za jeden z najlepiej zaprojektowanych smartfonów na rynku i z pewnością za numer jeden pod tym względem wśród konkurentów ze swojej półki cenowej.

motorola moto x play

POWÓD 3: Wysokiej jakości aparat

Kolejnym aspektem, którym Moto X Play zauważalnie wyróżnia się wśród innych urządzeń w podobnej cenie jest aparat. Większość telefonów z tej półki posiada matryce o rozdzielczości 13 MP, podczas gdy Moto X Play ma ich 21. Jak jednak wiadomo, rozdzielczość zdjęć to nie wszystko, ważna jest również ich jakość, a i w tym aspekcie Motorola nie zawodzi.

motorola moto x play

Jakby tego było mało, smartfon ten ma najłatwiejszy i najszybszy ze wszystkich, jakie dotąd widziałem sposób ustawiania ostrości i ekspozycji. Oczywiście aparat umożliwia również nagrywanie filmów w 1080p, lub 540p przy 60kl/s.

Próbki zdjęć (kliknij, aby powiększyć):

Tylny; auto

Tylny; auto

Tylny; HDR

Tylny; tryb nocny

Tylny; Lampa LED

Przedni; auto

Przedni; doświetlenie

Przedni; tryb nocny

Przedni; mierne światło

POWÓD 4: Czysty, płynnie działający Android

Jeśli korzystacie lub korzystaliście ze smartfonów Samsunga, Huawei, Sony czy innych znanych marek, z pewnością zdajecie sobie sprawę jak dużo jest fabrycznie zainstalowanych w nich "śmieciowych" aplikacji od producenta, z których i tak nikt nigdy nie korzysta. Tylko niepotrzebnie zapychają pamięć, a sam interfejs bywa często tak mocno przerobiony, że system staje się ciężki i już po niedługim czasie użytkowania przestaje działać tak płynnie jak tuż po odpakowaniu telefonu z pudełka. W Moto X Play nie uświadczymy takich problemów - system, który tu mamy to czysty android 5.1.1, prawie wcale nietknięty przez Motorolę.

motorola moto x play

Poza kilkoma aplikacjami, które pomagają w użytkowaniu telefonu i kosmetycznymi detalami w interfejsie, oprogramowanie w urządzeniu nie różni się niczym od tego, co mamy na nexusach - czyli czyściutkiego androida, takiego jakim zrobił go Google. Oprócz wspomnianej lekkości i bardzo płynnego działania, nieprzerobione przez producenta oprogramowanie, ma również inne zalety - takie jak spójny wygląd aplikacji i interfejsu systemu, czy też fakt, że urządzenie będzie można zaktualizować od razu, gdy ukaże się nowa wersja androida, co nie jest możliwe w przypadku innych smartfonów, gdyż wtedy trzeba czekać, aż producent tę nową wersję androida przerobi (albo i nie i wtedy aktualizacji nie ma wcale).

POWÓD 5: Uniwersalność pod każdym względem

Chyba nie można wyobrazić sobie bardziej uniwersalnego telefonu niż Moto X Play - urządzenie ma slot na kartę SD, co pozwala na posiadanie ilości pamięci jaką chcemy, wymienne plecy, co pozwala dostosowanie wyglądu zewnętrznego smartfona do tego, jaki chcemy, wspomnianą już przeze mnie wodoodporność, która pozwala na używanie go gdzie chcemy, ba, Motorola nie zrezygnowała nawet, jak wielu producentów, z obsługi Radia FM. Temu urządzeniu zwyczajnie niczego nie brakuje, ma on wszystko, co może być potrzebne do szczęścia każdemu użytkownikowi mid-endowego urządzenia.

motorola moto x play

POWÓD 6: Niska cena w stosunku do specyfikacji i wydajności

Wreszcie, ostatnia cecha czyniąca to urządzenie tak wyjątkowym to cena - za całkiem niezłą specyfikację i wydajność oraz to wszystko, co jest opisane powyżej zapłacimy raptem około 1 400 zł. Czyni to Motorolę Moto X Play jednym z najbardziej opłacalnych smartfonów dostępnych obecnie na rynku. Pod względem stosunku jakości do ceny konkurować z nim może jedynie Asus ZenFone 2, który również był przedstawiany na VideoTestach. Jeśli jednak wolicie coś bardziej uniwersalnego, z lepszym aparatem i czystym androidem, to właśnie Moto X Play będzie najlepszym wyborem.

blog comments powered by Disqus
Motorola Moto X Play - Czy Warto ją Kupić? 6 Powodów na TAK! Test i Opinia