PODPOWIEDZI:

Obraz 3D w Telefonie - Jak to Działa?

Obraz 3D w Telefonie - Jak to Działa?

Polski rynek urządzeń mobilnych oferuje już kilka modeli telefonów komórkowych potrafiących nagrywać i wyświetlać obraz w technologii 3D - oczywiście bez specjalnych okularów. Jeżeli chcecie dowiedzieć się jak to działa i czy rzeczywiście warto inwestować w smartfony 3D, zapraszamy do naszej lektury

Autostereoskopia

Autostereoskopia to technologia umożliwiająca oglądanie na ekranie monitora obrazu generującego iluzję głębi bez konieczności używania okularów. Technologia wykorzystywana jest w monitorach LCD, posiadających stosunkowo cienką warstwę zewnętrzną ekranu.

Obraz 3D w telefonie

Obraz trójwymiarowy można uzyskać na kilka sposobów, w zależności od zastosowanej technologii.

  • Technika volumetryczna
  • Technologia soczewkowa
  • Bariera paralaksy


Zwrócimy uwagę na ostatnią z wymienionych, gdyż to właśnie tę technikę zastosowano w trójwymiarowych smartfonach jak chociażby LG Swift 3D, czy HTC Evo 3D.
Innym przykładem zastosowania tej technologii jest powszechnie znana przenośna konsola do gierNintendo 3DS.

3d w tel

Technologia barier paralaksy

Technika bariery paralaksy wykorzystuje precyzyjną przesłonę mechaniczną w postaci szczelin umieszczonych przed ekranem, ukazujących jedynie fragmenty powierzchni wyświetlanego na ekranie obrazu. Obraz jest odpowiednio "pocięty" w pionowe paski w taki sposób, by oko prawe i lewe widziało jedynie właściwe sobie elementy w sąsiednich szczelinach. Szczeliny zabierają nieco światła obrazu, więc w technice tej otrzymujemy nieco ciemniejszy obraz.

Obraz 3D w telefonie

Technika ta może być zastosowana tylko na małych ekranach, a efekt 3D widoczny jest tylko wtedy, gdy oczy znajdują się idealnie na wprost ekranu. Minimalne obrócenie wyświetlacza sprawia, że obraz staje się rozmazany, a trójwymiar przestaje być widoczny.

Technologia ta jest jednak jeszcze bardzo młoda, więc obraz nie jest idealny i wzrok po kilku minutach może zacząć się rozogniskowywać.

3d w tel

Podsumowanie

Niestety, technologia 3D - niewymagająca okularów, ciągle się rozwija, co niesie za sobą pewne niedoskonałości i bardzo wysoką cenę. Dotychczasowe ograniczenia z nią związane, powodują że na trójwymiarowe smartfony zdecydują się tylko nieliczni.

Na korzyść techniki 3D zastosowanej w smartfonach przemawia oczywiście brak okularów 3D i brak migotania, które mogłoby przysporzyć nas o ból głowy.

Metoda bariery paralaksy posiada jednak swoje wady:

  • ciemny obraz 3D
  • trójwymiar widoczny tylko dla jednej osoby jednocześnie
  • tylko podczas patrzenia na wprost
  • relatywnie niska rozdzielczość obrazu
blog comments powered by Disqus
Obraz 3D w Telefonie - Jak to Działa?