PODPOWIEDZI:

Zamiana Żarówki Na Diodę LED - Czy Warto?

Zamiana Żarówki Na Diodę LED - Czy Warto?

Wprowadzenie na rynek żarówek z diodami LED miało zrewolucjonizować naszą codzienność. Odtąd miało być lepiej, oszczędniej i bardziej eko. Naukowcy, którzy stworzyli diodę ledową z niebieskim światłem, zostali odznaczeni w 2014 roku Nagrodą Nobla. Tylko czy tego typu źródło światła przyjmie się na dobre w życiu przeciętnej rodziny?

Diody LED zbudowane są z półprzewodników, które posiadają dwie warstwy. Po podłączeniu prądu, elektrony skaczą z jednej warstwy na drugą, a w trakcie tego skoku emitują do otoczenia nadmiar energii, którą jest światło. Dzięki tej technologii, żarówki LED nie zużywają ogromnej ilości energii przy włączaniu światła - zwykłe żarówki pobierają dużo więcej prądu przy nagrzewaniu żarnika.

Specyficzna budowa diod LED ma wpływ na niewielkich rozmiarów urządzenie - sprawia to, że lampy ledowe są ochoczo używane przy wykończeniach domów, w miejscach, w których zamontowanie zwykłej żarówki jest znacznie utrudniony. Zwłaszcza w kuchniach powszechne staje się montowanie pasków z rozmieszczonymi w szeregu diodami LED - paski tego typu charakteryzują się większą odpornością na kurz oraz wilgoć, dlatego bez problemu można zainstalować je przy kuchence gazowej czy też płycie grzewczej.

W porównaniu do zwykłych żarówek, diody LED mają bardzo długą żywotność - minimalny czas ich pracy to około 50 tysięcy godzin, podczas gdy standardowe żarówki pracują od 500 do 1500 godzin. Diody mają jeszcze jedną przewagę nad tradycyjnymi żarówkami - gdy ich żywotność dobiega końca, nie gasną nagle i od razu, lecz stopniowo świecą coraz słabiej - jest to sygnał, że należy wymienić w najbliższym czasie oświetlenie, a jednocześnie chroni rodzinę przed znalezieniem się nagle w całkowitej ciemności.

Decydując się na zakup światła LEDowego, warto zwrócić uwagę nie tylko na liczbę pobieranych przez nie Watów, ale przede wszystkim na liczbę lumenów. Jeżeli dotychczas w Twoim domu znajdowały się tylko tradycyjne żarówki, możesz w łatwy sposób przeliczyć zużywane przez nie Waty na lumeny - żarówka 25W świeci z jasnością 250 lumenów, żarówka 75W daje 1060 lumenów, a 100W około 1530 lumenów. Są to wartości orientacyjne, jednak mogą być punktem odniesienia dokonując zakupów. Dostępne bowiem na rynku lampy LEDowe, np najprostsza Ledżar 4001060 świeci z mocą 500 lumenów, pobierając przy tym zaledwie 7W.

Diody LED emitują specyficzną barwę światła. Jednym będzie ona odpowiadać, innym nie. Dlatego przy wyborze tego typu oświetlenia do domu warto zastanowić się, w którym miejscu je umieścić. Nie ma co wybierać go jako główne oświetlenie, jeżeli jego kolor nie do końca nam odpowiada. Można natomiast bez wątpienia dowolnie używać diod LEDowych w łazienkach, kuchniach, a nawet jako zewnętrzne źródło światła, które uruchamia się po zmierzchu lub też wykrywając ruch. Jest to rozwiązanie lepsze niż użycie standardowej żarówki, gdyż częste włączanie się i wyłączanie za pomocą fotokomórki, mogłoby drastycznie zmniejszyć żywotność takiej żarówki, a także znacznie wpłynąć na wysokość rachunków za prąd. Czas pracy lamp LEDowych jest niezależny od częstotliwości ich włączania się, dlatego tego typu oświetlenie sprawdzi się rewelacyjnie na zewnątrz domu.

blog comments powered by Disqus
Zamiana Żarówki Na Diodę LED - Czy Warto?