PODPOWIEDZI:

Jak Wybrać Najlepszy Rower Biegowy?

Jak Wybrać Najlepszy Rower Biegowy?

Rowerki biegowe, znane także pod nazwami balansowe lub bez pedałów, stają się z każdym rokiem coraz popularniejsze. Doskonale rozwijają zdolności motoryczne u dzieci i uczą utrzymywania równowagi. Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przed zakupem biegowego rowerka.

Rowerki biegowesą świetnym wstępem do nauki jazdy na klasycznym rowerze, a przy tym pozwalają aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu już półtorarocznym dzieciom. Nie warto jednak kupować takiego rowerka w ciemno, kierując się tylko wytycznymi producenta co do sugerowanego wieku, od jakiego można go używać. Na co więc zwrócić uwagę przed zakupem?

Regulacja siodełka

Przed zakupem rowerka idealnie by było zmierzyć dziecku nóżkę od wewnątrz – umieszczając mu między nóżkami książkę i od górnej części tej książki zmierzyć odległość do podłogi. Maluch musi być w bucikach, najlepiej do chodzenia po dworze. Absolutnie nie należy się kierować sugerowanym przez producenta wiekiem, na jaki jest rowerek przeznaczony, koniecznie trzeba go dobrać do wzrostu dziecka. Gdy już wiemy jak długą nóżkę ma malec, możemy zacząć rozglądać się za rowerkiem. Należy wybrać taki, którego minimalna wysokość siodełka będzie zbliżona do wymiarów nóżki – wtedy rowerek wystarczy na długi czas.

rowerek biegowy 1

Opony pompowane czy piankowe?

To jedno z głównych pytań, jakie zadają sobie rodzice planując zakup rowerka biegowego. Pojazdy z kołami piankowymi są tańsze niż te z pompowanymi, z tego względu, że koszty ich produkcji są niższe. Ponadto, koła piankowe są stu procentowo odporne na przebicia i nie trzeba ich pompować co jakiś czas. Jednak opona piankowa jest mniej elastyczna od pompowanej, dużo twardsza, a co za tym idzie gorzej tłumi nierówności terenu podczas jazdy. Biorąc także pod uwagę ewentualne uszkodzenie opony piankowej (na przykład gdy pogryzie ją pies), koszt wymiany będzie wyższy niż w przypadku przebicia koła pompowanego, ponieważ trzeba kupić całe nowe koło. W przypadku pompowanych wystarczy zamienić zniszczoną gumę nową oponą. Piankowe mają także gorszą przyczepność niż pompowane – w przypadku początkujących dzieci nie ma to znaczenia, gdyż i tak nie osiągają one zawrotnych prędkości, ale starsze smyki mogą na rowerku z piankowymi oponami wpadać w poślizg w trakcie szybkiej jazdy, zwłaszcza na piasku czy trawie. Minusem rowerków z kołami pompowanymi jest ich waga – może nieznacznie, ale jednak większa, co dla najmłodszych rowerzystów może mieć znaczenie. Dlatego przed zakupem warto wybrać się na przymiarkę – niech dziecko w sklepie spróbuje usiąść na rowerku i z nim przemaszerować, będziemy mieć podgląd na to, czy go utrzyma w trakcie jazdy czy jednak lepiej na początek wziąć w koła piankowe.

dobry rowerek biegowy

Co z blokadą kierownicy?

Blokada skrętu kierownicy montowana jest w większości rowerków biegowych. Służy ona do tego, żeby przy nagłych niekontrolowanych ruchach kierownicy, na przykład gdy podczas zjeżdżania z górki wpadnie ona w drgania, lub też podczas intensywnych manewrów malec straci panowanie nad pojazdem, koło nie obróci się w poprzek i rower nie wywróci się. Rowerek z blokadą kierownicy jest moim zdaniem bezpieczniejszy. Dodatkowo, niektórzy producenci ulepszają swoje modele w możliwość likwidacji tej blokady.

rowerek z blokadą kierownicy

Jednak jeden z czołowych producentów rowerków na świecie – firma Puky, nigdy nie montowała w swoich biegówkach tej blokady i nadal nie ma zamiaru tego robić. Tłumaczą to tym, że w razie ewentualnej wywrotki, dziecko nie nadzieje się na rączkę – bo kierownica położy się płasko na ziemi tak jak rower.

Z hamulcem czy bez?

Hamulec w rowerku biegowym nie jest elementem obowiązkowym. Większość dostępnych modeli nie jest w niego wyposażona, gdyż z reguły do zwykłej jazdy po terenie płaskim nie jest on potrzebny. Dziecko doskonale poradzi sobie z hamowaniem nogami. Jeśli jednak mamy małego kaskadera, który przypuszczamy, że będzie szaleńczo pokonywał każde wzniesienia terenu, warto rozważyć hamulec. Pomimo, że z początku nie będzie sobie z nim radził, gdyż na początku trzeba będzie opanować utrzymywanie równowagi, to z czasem może się on przydać. Jazda z górki jest bezpieczniejsza, gdy w każdej chwili można zahamować, a buty po trawie w trakcie prób hamowania mogą się niestety ślizgać.

rowerek z hamulcem czy bezPodsumowując, jeżeli mamy już przeanalizowane i wyklarowane odpowiedzi na wszystkie powyższe zagadnienia, możemy udać się na poszukiwania idealnego dla nas rowerka. Najlepiej oczywiście przed zakupem posadzić na nim dziecko i zobaczyć, czy na pewno sięga do ziemi. Trzeba pamiętać również obowiązkowo o zakupie dziecku kasku.

rowerek biegowy 2

śliczny rowerek biegowy

blog comments powered by Disqus
Jak Wybrać Najlepszy Rower Biegowy?