PODPOWIEDZI:

Rowerowo #6 - Montaż hamulców hydraulicznych tarczowych

Rowerowo #6 - Montaż hamulców hydraulicznych tarczowych

Hamulce hydrauliczne były dotąd produktem bardzo ekskluzywnym i bardzo drogim, zarezerwowanym tylko dla największych, górskich wymiataczy, jednak od pewnego czasu takie hamulce zaczęły być stosowane także w rowerach za 2000-3000zł, a osobne zestawy hamulcowe dostaniemy już w cenie 250zł! Jeśli jesteście już posiadaczami tego cudu techniki, to dowiedzcie się jak je zamontować!

Wstęp do montażu hamulca

Pod żadnym pozorem nie naciskaj klamki hamulca, kiedy między zaciskami nie ma tarczy lub specjalnego dystansu. Taka czynność może skończyć się w najgorszym wypadku zapowietrzeniem układu co wiąże się z dodatkowymi kosztami, jest to mało prawdopodobne, ale spotkałem się już z przypadkami, gdzie tłoczki po prostu wypadły ze swojego stałego miejsca. Zachowaj szczególną ostrożność!

>> Zobacz jak zadbać o łańcuch po zimie!

Montaż klamki na kierownicy

Jest to najprostsza czynność jaką wykonujemy podczas tego montażu, choć w całości też nie jest on bardzo skomplikowany. Zdejmujemy osprzęt z kierownicy i umieszczamy dźwignię hamulca w pasującym nam miejscu. Pozycja klamki jest sprawą indywidualną, dodatkowo producenci stosują w swoich produktach specjalne śruby regulacyjne pozwalające na przybliżenie lub oddalenie samej dźwigni od kierownicy.

Sprawdź koszt hamulców hydraulicznych!

Montaż adaptera IS/PM

Większość ram rowerowych jest przystosowanych do zacisków ze standardem montażu IS, a paradoksalnie zaciski hamulców hydraulicznych są zazwyczaj przystosowane do standardu PM, dlatego potrzebujemy specjalnego adaptera. W zależności od tego jakich wymiarów jest nasza tarcza hamulcowa, wybieramy odpowiedni dla nas adapter. Montaż jest banalnie prosty - producent zaznacza kierunek montażu adaptera, umieszczamy go między tarczą a ramą, po czym przykręcamy śrubami dołączonymi do zakupionego produktu.

Montaż zacisku

Pora przejść do sprawy prawie ostatecznej, czyli montaż samego zacisku. Wyjmujemy dystans, który jest między klockami i nasuwamy zacisk na tarczę. Używając dołączonych do śrub zestawu przykręcamy zacisk do adaptera, jednak nie do końca. Zostawiamy lekki luz, by wyregulować zacisk.

Jak kupić rower

Regulacja

Kiedy zacisk jest już wstępnie przykręcony zaciskamy klamkę hamulca, aby zacisk sam odpowiednio się ustawił. Najlepiej poprosić o pomoc drugą osobę, które przytrzyma dźwignię w jednej pozycji, kiedy my będziemy dokręcać zacisk. Jeśli po dokręceniu go słyszymy ocieranie klocków o tarczę, powinniśmy "na oko" przesunąć delikatnie zacisk i ponownie dokręcić.

Brawo! Twój hamulec został zamontowany i możesz się cieszyć jego działaniem! Jeśli masz jakiś problemy zapraszam do podzielenia się nim w komentarzu, postaram się pomóc!

blog comments powered by Disqus
Rowerowo #6 - Montaż hamulców hydraulicznych tarczowych