PODPOWIEDZI:

Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru?

Za oknami - wiosna pełną parą! Mobilizuje to do podjęcia nowych aktywności fizycznych! Co powiecie na zakup roweru? To na pewno dobry pomysł! Ale jak kupić dobry rower? Czym kierować się podczas zakupu i na co zwracać uwagę? Tego dowiecie się z tego poradnika!

Rodzaj roweru

Pierwszym, podstawowym kryterium wyboru roweru jest wybór jego typu. Musisz zdecydować do czego chcesz go używać – do jazdy po ścieżkach leśnych, do zjazdów, do jazdy szosowej, a może do jazdy po mieście. Pozwoli to na zachowanie najwyższego komfortu podczas korzystania z „dwóch kółek”. Najpopularniejszymi rodzajami rowerów są:

Rowery Szosowe

Rowery MTB

Rowery Trekkingowe

Rowery Elektryczne
Rowery SzosoweRowery MTBRowery TrekkingoweRowery Elektryczne

Rowery Fat Bike

Rowery Cruiser

Rowery Miejskie

Rowery Cross
Rowery Fat BikeRowery CruiserRowery MiejskieRowery Cross

XC (cross country)

Rowery przeznaczone do jazdy górskiej. Na leśnych ścieżkach, pełnych korzeni, kamieni i błota czują się jak w domu! Poniekąd są to rowery najbardziej uniwersalne i najczęściej spotykane na polskich ścieżkach. W naszym kraju są organizowane liczne maratony oraz wyścigi XC.

Rower trekkingowy

Najczęściej posiada koła 28-calowe, przeznaczony do wycieczek po utwardzonych drogach oraz szutrowych trasach. Będzie odpowiedni do weekendowych, rekreacyjnych wyjazdów poza miasto.

Rower szosowy

Rower przeznaczony, jak sama nazwa wskazuje, do poruszania się po utwardzonych nawierzchniach. Charakteryzuje się wąskimi oponami, naciągniętymi na 28 calową obręcz. Rower szosowy wymusza na nas aerodynamiczną pozycję, co w połączeniu z niską wagą i małym oporem toczenia, pozwala na osiąganie dużych prędkości.

All mountain/Enduro

Rowery górskie, wyposażone w amortyzator tylny. Idealny rower na wszelkie bezdroża i lasy. Jest to w pewnym sensie połączenie roweru do XC oraz roweru typu downhill - do jednego nawiązuje geometrią, a do drugiego zastosowaniem tylnego amortyzatora.

Downhill

Rowery zjazdowe, przeznaczone do jazdy po stromych trasach, przygotowanych z myślą o tym sporcie. Charakteryzują się w pełni amortyzowaną konstrukcją (tzw. full) oraz odpowiednią geometrią pozwalającą na manewrowanie rowerem w powietrzu. Wyposażone są w amortyzatory przednie o wysokim skoku (również w dwupółkowe)

Rower miejski

Najczęściej ma konstrukcję tzw. damki, czyli jest pozbawiony górnej rury ramy, przez co jest najbardziej uniwersalny. Bardzo łatwo na niego wsiąść i z niego zsiąść, przez co jest idealny właśnie do miasta

Rodzaje rowerów

Rozmiar ramy

Kiedy wybraliśmy już rodzaj roweru, jaki potrzebujemy, pora na wybór rozmiaru ramy. Nie ma tutaj ogólnego, ściśle określonego schematu, jaki rozmiar ramy będzie dla was odpowiedni. Ze względu na zmienną geometrię ramy w zależności od producenta oraz modelu, każdy z nich ma własną tabelę rozmiarów, którą należy kierować się podczas zakupu. Najlepszym wyjściem jest odwiedzenie specjalistycznego sklepu rowerowego i poproszenie sprzedawcy o pomoc w doborze rozmiaru ramy.

Jak określić rozmiar ramy?

A w jaki sposób sprawdzić rozmiar ramy? Najczęściej naklejony jest on na rurze siodłowej. Jeśli jednak z jakiegoś powodu go tam brakuje, należy zmierzyć tę rurę od jej końca przy wpuście sztycy siodełka do środka otworu na suport (obrazek poniżej).

Jak dostosować rozmiar ramy do wzrostu? Należy zmierzyć długość swojej nogi od strony wewnętrznej i porównać jej długość z tabelą producenta. Wskazane jednak jest przymierzyć się do roweru.

Rozmiar ramy roweru

Osprzęt

Ale żeby jechać, rower potrzebuje osprzętu. Do niego zaliczamy: łożyska suportu, mechanizm korbowy, łańcuch, tylną kasetę oraz przerzutki (przednią i tylną), a także piasty kół. W przypadku rowerów zjazdowych można do tego dołączyć również napinacz.

Często spotykaną frazą w ofertach jest „Osprzęt Shimano”, jednak tak naprawdę nie wiele nam to mówi. Dlaczego? Firma Shimano posiada wiele grup osprzętu, które różnią się od siebie trwałością, precyzją działania oraz zastosowanymi technologiami. Poniżej znajduje się tabela grup osprzętu Shimano, które najczęściej znajdziemy w rowerach przeznaczonych do użytku rekreacyjnego. Podczas wyboru roweru, należy zwrócić uwagę jakiej grupy osprzęt się w nim znajduje i czy jest adekwatny do ceny roweru. Przykładowo, w rowerze za ok. 3000zł nie powinniśmy już natknąć się na sprzęt z grupy Shimano Tourney.

Firma Shimano posiada kilka kategorii sprzętu (do rowerów szosowych, zjazdowych, XC). Każda z nich posiada swoje własne grupy.

Inni producenci osprzętu rowerowego

Na rynku znajdziemy również inne marki specjalizujące się w osprzęcie rowerowym. Do tych najpopularniejszych zaliczymy także SRAM, czy w przypadku rowerów szosowych Campagniolo. W tych markach, sprzęt jest podobnie podzielony na grupy, odpowiadające cenie, trwałości oraz zastosowaniu części.

Grupy osprzętu Shimano MTB

Rozmiar kół

Wybór rozmiaru kół, podobnie jak rodzaju roweru, zależy głównie od tego, gdzie go chcemy używać oraz od tego, jaki mamy styl jazdy! Niegdyś najpopularniejsze koła 26-calowe będą charakteryzowały się dużą dynamiką (przez mniejszą powierzchnię styku). Rower z kołami 29-calowymi będzie nieco mniej dynamiczny, lecz dzięki większej powierzchni styku z podłożem, będzie zapewniał lepszą przyczepność. Tzw. średnie koło, czyli 27,5 cala jest doskonałym kompromisem pomiędzy dynamiką a powierzchnią styku i teraz ten rozmiar koła można uznać za standard.

Temat jest na tyle szeroki, że warto poświęcić mu osobny materiał. Ten pojawi się w tym sezonie na łamach VideoTesty.pl.

Rozmiar kół w rowerze

Rodzaj hamulców

Hamulce V-brake

Hamulce wyodrębniłem z całego osprzętu, ponieważ mamy tutaj wielu producentów i wiele modeli, które znacznie się od siebie różnią. Wyróżniamy 3 typy hamulców:

V-brake

System hamulców szczękowych, który zna chyba każdy. Działa za pośrednictwem linki, która zaciska szczęki z gumowymi klockami na obręczy koła

Hamulce tarczowe mechaniczne

Działają również w oparciu o linkę, lecz zamiast szczęk i klocków zaciskających się na obręczy, mamy tutaj tarczę hamulcową oraz zacisk, dzięki którym koła naszego roweru się zatrzymują.

Hamulce tarczowe hydrauliczne

Jest to system, który – jak sama nazwa wskazuje – działa w oparciu o płyn hamulcowy (najczęściej olej mineralny), który dzięki ciśnieniu wytwarzanemu w układzie zaciska tłoczki na tarczy, podobnie jak to się dzieje w motocyklach.

Hamulce tarczowe w rowerze

Podsumowanie

Ten poradnik jest bardzo ogólnikowy. Żeby szczegółowo omówić kwestie, na które warto zwrócić uwagę, musiałbym rozdrabniać się na konkretne rodzaje rowerów, sposób ich wykorzystania (zawodowy lub rekreacyjny) oraz kategorie cenowe. Te rady pomogą Wam na pewno w zakupie odpowiedniego sprzętu dla siebie. Niebawem pojawi się więcej materiałów, dzięki którym dowiecie się więcej o rowerach!

blog comments powered by Disqus
Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru?