PODPOWIEDZI:

Canon 600D vs 7D Mk II – Czy Drogie Aparaty są Warte Swojej Ceny?

Canon 600D vs 7D Mk II – Czy Drogie Aparaty są Warte Swojej Ceny?

Firma Canon posiada serię profesjonalnych aparatów, które oznaczone są jedną cyferką. Mowa tu o takich aparatach jak 1D, 5D, 6D, czy 7D. O ile 5D, 6D i 1D są aparatami pełnoklatkowymi, o tyle 7D posiada matrycę APS-C, czyli sensor takiej samej wielkości, jak w najtańszych aparatach Canona, takich jak 750D, 600D, czy w tych droższych – 70D, 80D. Sprawdzimy dlatego dzisiaj dla was, czy różnica w jakości zdjęć z tych najdroższych i najtańszych matryc APS-C jest proporcjonalna do różnicy w cenach tych aparatów.

Słowem wstępu...

Jako ten droższy aparat z matrycą APS-C weźmiemy Canona 7D Mark II, a jako ten tańszy – 600D. Testować je będziemy na obiektywie EF-S 24mm f/2.8 STM. Ceny sprzętu znajdziecie jak zwykle w opisie. Od razu sprostuję, że porównujemy tylko jakość zdjęć i filmików wykonanych tymi aparatami, bo wiadomo, że kupując 7D płacimy za masę „bajerów” (mniej lub bardziej potrzebnych), których nie uświadczymy w 600D, albo uświadczymy w okrojonej wersji. Jeżeli nie interesują was dodatkowe udogodnienia, a tylko jakość zdjęć i filmików, to w tym teście powinniście znaleźć odpowiedź na pytanie – co wybrać?

zestaw od canona

Różnice w ostrości fotografowanych obiektów

Zaczniemy od ostrości zdjęć wykonanych oboma aparatami. Pierwsze, co mi się rzuciło w oczy, to że obraz w 7D jest odrobinę jaśniejszy, mimo takich samych parametrów naświetlania, co w 600D. Druga rzecz, która już się w oczy nie rzuca, to delikatnie gorsza ostrość w 600D. W 7D obraz jest również delikatnie bardziej kontrastowy. Dopiero przy przysłonie f/16 można zobaczyć, jak 600D odstaje od 7D. Obraz jest wyraźnie mniej ostry, podczas gdy przy 7D jakość jest całkiem przyzwoita.

Chcesz kupić dobrą lustrzankę? Zerknij koniecznie na tę ofertę!

canon 600d

Szumy

Przejdźmy do analizy szumów z obu aparatów. Przy czułości ISO 100 większych różnic nie ma. Podobnie jest przy czułości 200 i 400. Delikatne różnice zaczynają się przy czułości 800, gdzie widzimy, że kolor i jasność zaczynają być nieco zniekształcone przez szum przy 600D. Przy 7D również zaczynają się pojawiać delikatne szumy, ale są nieco mniej widoczne. ISO 1600 i różnice, o których wspominałem zaczynają się nasilać. Szum przy 600D zaczyna się robić coraz brzydszy, aczkolwiek na 7D większej różnicy nie ma. Przy ISO 3200 oba aparaty mają wyraźne szumy, aczkolwiek szumy z 600D bardziej zniekształcają nam kolor. Dochodzimy do maksymalnej czułości 600D, czyli 6400.

canon 7d mark 2 iso


PROMOCJE na zakup Pralek lub Suszarek

Różnica w kolorach jest naprawdę wyraźna, a szumy robią się po prostu brzydkie. Przy 7D również nie wygląda to już dobrze, aczkolwiek szumy wydają się być trochę przyjemniejsze dla oka i mniej zniekształcające obraz, przez co jest on ostrzejszy, niż w 600D. Przy czułościach 12 800 i 16 000 w 7D szumy robią się nieznośne. Widać przebarwienia w kolorach zielonym i magenta (odcień fioletu). Szczególnie widoczne jest to w ciemniejszych partiach obrazu.

Dynamika tonalna

Spójrzmy na dynamikę tonalną w obu aparatach. Znowu wielkiej różnicy nie widzę. Kiedy przyglądamy się punktowi, w którym obraz przechodzi w czystą czerń, to widzimy, że w 7D detalu jest trochę więcej, ale różnica ta nie jest widoczna, kiedy patrzymy na ogół zdjęcia. W miejscach przepalonych przez światło, różnicy w dynamice nie widzę wcale. Na histogramach dla obu zdjęć żadnej większej różnicy również zauważyć nie mogę. 600D ma histogram przesunięty delikatnie w lewą stronę (czyli obraz jest odrobinę ciemniejszy), ale nie jest to różnica, na którą zwracałbym uwagę.

aparaty canona

Na zdjęciu przykładowym widać różnicę w kolorach między aparatami, ale różnicy w ostrości żadnej nie zauważyłem.

porównanie

Właśnie przetestowaliśmy najnowszego smartfona z Biedronki! Jesteś ciekawy(-a) efektu?

Podsumowując – żadnych większych różnic między oboma aparatami nie ma, ale zobaczymy jeszcze, jak to wygląda w przypadku filmików.

dwa aparaty

Zaczniemy znowu od ostrości. Wynikiem jestem lekko zaskoczony, gdyż obraz z 600D wydaje się być delikatnie ostrzejszy. Z niedowierzania postanowiłem zrobić jeszcze jedno ujęcie, tym razem na stojący na stole obiektyw i wynik się powtórzył. Różnica ta jest oczywiście ledwo zauważalna, a właściwie niewidoczna przy przysłonie f/5.6. Lepsza ostrość Canona 600D jest poza tym pozorna, o czym zaraz wspomnę.


Telewizory TANIEJ w Media Expert

canon

Przejdźmy do szumów. Wyraźne różnice pojawiają się już przy czułości 400. Dominuje tu oczywiście 7D. Przy ISO 1600 różnica jest ogromna, a wraz z postępem czułości, tylko postępuje. Zatrzymajmy się na chwilę przy maksymalnej czułości 600D, czyli 6400. Wiadomo, szumy są tu o wiele większe, ale spójrzmy na ostrość tego kontaktu. Obraz z 7D jest o wiele ostrzejszy, mimo, że w poprzednim teście wypadł nieco gorzej. To jest ta pozorna przewaga 600D, o której wspominałem. Mimo, że na najniższych czułościach obraz jest nieco lepszy, to szybko ustępuje miejsca 7D, przez straty w ostrości w wyniku dużych szumów. W 7D możemy podbić ostrość jeszcze do 16 000 i nadal wygląda to całkiem dobrze. Szum ma małe, jedno kolorowe ziarno, odwrotnie, jak w przypadku 600D. Dynamika tonalna, tak jak w przypadku zdjęć niczym się prawie nie różni.

canon - poglądowe foto

Ostateczny wynik

Także, jak widzieliście, przy robieniu zdjęć różnic żadnych prawie nie ma, a przy wideo, jedyne naprawdę zauważalne występowały przy szumach. Była oczywiście delikatna różnica w ostrości, ale tak jak mówiłem, nie powinniśmy się tym przejmować. Pytanie, jakie się zapewne teraz nasuwa, to co wybrać, jeżeli byśmy mieli do wyboru 600D i 7D Mark II? Wszystko zależy od waszych potrzeb. Jeżeli chcecie robić nimi zdjęcia, to musicie się zastanowić, czy potrzebujecie lepszego autofokusa, podwójny slot na karty SD itd. Jeżeli faktycznie potrzebujecie tych „bajerów”, to może faktycznie należy się zastanowić nad 7D. Jeżeli nie, to może warto przyjrzeć się 600D, czy też jemu podobnym. Jeżeli chcecie używać tych aparatów do filmowania, to przede wszystkim nie polecam wam firmy Canon do tego. W cenie 7D Mark II (a nawet niższej) możecie kupić od innych firm (Lumix, Sony) aparaty stworzone do nagrywania i mieć o wiele lepszą jakość. Jeżeli jednak mielibyście się ograniczyć tylko do tych dwóch aparatów, to też wybór zależy od waszych potrzeb (a dokładniej od tego, w jakich czułościach ISO chcecie nagrywać).

dwa aparaty od canona

Jeżeli będziecie używali aparatu przy dobrym oświetleniu, w granicach czułości do 400 ISO, to jak najbardziej powinien wystarczyć wam Canon 600D (tak jak mi wystarcza do robienia filmików na kanał Videotesty na YT). Jeżeli chcielibyście pracować na nim przy większych czułościach, to z doświadczenia wam powiem, że materiał taki ciężko jest odratować (jeżeli nam się to już uda, przy pomocy denoiserów takich jak Neat Video, to straty jakościowe będą ogromne). Aparaty te różnią się jeszcze trybem ciągłego AF w LiveView (600D go nie posiada), który jest bardzo przydatny przy kręceniu ujęć w ruchu. Nie jesteście w tym względzie ograniczeni jednak do 7D, gdyż chociażby nowy model 600D – 750D posiada ciągły AF.

blog comments powered by Disqus
Canon 600D vs 7D Mk II – Czy Drogie Aparaty są Warte Swojej Ceny?