PODPOWIEDZI:

Rowerowo #9 - Sr Suntour Duro 100mm - TEST / RECENZJA

Rowerowo #9 - Sr Suntour Duro 100mm - TEST / RECENZJA

Niektórzy z Was chcieliby pewnie rozpocząć swoją przygodę z rowerowymi sportami grawitacyjnymi, takimi jak downhill czy freeride lub po prostu szukacie amortyzatora, który będzie świetnie wybierał korzenie i kamienie na leśnych ścieżkach. Tanią, a jednocześnie całkiem dobrą opcją jest SR Suntour Duro, który dziś Wam zaprezentuję.

Wersje amortyzatora

Duro to popularny model dla początkujących riderów. Jest produkowany od wielu lat i występuje w kilku wersjach:

  • Skok 100mm
  • Skok 130mm
  • Dwupółkowy 130mm
  • Duro FR20 (oś 20mm)

Zależnie od rocznika, niektóre amortyzatory mają mocowanie hamulców v-break, bądź nie. Podobnie jest z czarną warstwą anody na górnych goleniach.

Obejrzyj poprzedni odcinek "Rowerowo"!

Wygląd

Amortyzatorwygląda bardzo nowocześnie i dosyć masywnie, dzięki górnym goleniom o grubości 32mm. Mój egzemplarz wyposażony jest w mocowania hamulców typu v-break, a górne golenie pokryte są czarną anodą, która nie jest najlepszej jakości. Ze względu na zastosowany materiał do ich produkcji (stal) powłoka ta nie jest trwała i po miesiącu użytkowania już widać pierwsze rysy w okolicach uszczelek, mimo dokładnego czyszczenia po każdej jeździe. Półka amortyzatora świetnie prezentuje się w czarnym macie. Widziałem także wersje z polerowaną półką.

regulacje

W amortyzatorze mamy dostępne dwie regulacje:

  • Regulacja naprężenia wstępnego sprężyn,
  • Regulacja tłumienia powrotu.

Kręcąc pokrętłami odpowiedzialnymi za naprężenie wstępne nie zobaczymy dużej różnicy w pracy amortyzatora na skrajnych pozycjach, jednak będzie ona odczuwalna. Bardziej wartościową opcją jest regulacja tłumienia powrotu, która pozwoli nam ustalić jak szybko golenie mają wracać do swojej pierwotnej pozycji, co jest ważne szczególnie przy nierównych trasach leśnych - amortyzator przy mocnym tłumieniu po prostu nie wystrzeli nas do góry. Starsze wersje Duro nie posiadały tej bardzo przydatnej opcji.

Budowa i działanie

Rura sterowa wykonana jest ze stali, co czyni ją bardzo trwałą, jednak odbija się to na wadze całego amortyzatora. Jak już wcześniej wspomniałem górne golenie mają średnicę 32mm i są wykonane podobnie jak rura sterowa - ze stali. Golenie dolne wykonane z magnezu poprawiają wagę amortyzatora, a jednocześnie są odporne na wysokie przeciążenia. Całkowita waga amortyzatora (bez przyciętej rury sterowej) to ok. 2250g.

W środku znajdziemy stalową sprężynę (lewa goleń) oraz tłumik olejowy (prawa goleń), które skutecznie wybierają mniejsze i większe przeszkody. Oczywiście nie jest to amortyzator z najwyższej półki, a jedynie low-end, lecz w swojej klasie cenowej jest znakomity.

Podsumowanie

Model ten jest ciekawą propozycją dla osób, które od czasu do czasu lubią wyskoczyć w teren lub dla takich, które chcą zacząć swoją przygodę ze sportami grawitacyjnymi, a nie chcą na start wydawać dużych pieniędzy. Zdecydowanie polecam!

blog comments powered by Disqus
Rowerowo #9 - Sr Suntour Duro 100mm - TEST / RECENZJA