PODPOWIEDZI:

Rowerowo #8 - Hamulce Hydrauliczne Shimano BR-M445 Alivio - Prezentacja

Rowerowo #8 - Hamulce Hydrauliczne Shimano BR-M445 Alivio - Prezentacja

W jednym z poprzednich odcinków pokazałem Wam jak zamontować hamulce hydrauliczne w Waszym rowerze. Tym razem przyszła pora na moją opinię na temat konkretnego modelu, czyli Shimano BR-M445 Alivio. Jesteście ciekawi co o nich sądzę?

Wstęp

W rowerze, który najczęściej widzicie w moich filmach zamontowane są hamulce hydrauliczne firmy Shimano. Jest to genialna sprawa - takie rozwiązanie pozwala nam na praktycznie bezobsługowe korzystanie z nich. Jedyne czego musimy pilnować to stan klocków hamulcowych. Brak tutaj linek, które musielibyśmy naciągać, czy sprężyn w szczękach, które trzeba ustawiać. Na rynku mamy kilku popularnych producentów i masę modeli z różnych półek cenowych. Tym razem pokażę Wam jeden z podstawowym modeli Shimano - Alivio BR-M445.

Budowa

Hamulec działa w oparciu o 2 tłoczki, które dociskają równomiernie klocki hamulcowe do tarczy. Płyn, który odpowiada za pracę zacisku w przypadku Shimano to olej mineralny (inni producenci stosują także popularny płyn DOT). Hamulec montowany jest w systemie Post Mount, co oznacza, że w większości ram oraz amortyzatorów będzie potrzebny adapter IS/PM.

budowa

Klamki montowane są na kierownicy za pomocą obejmy, zaciskanej śrubą imbusową M5. Ich konstrukcja pozwala na wygodne poprowadzenie przewodów wzdłuż kierownicy, co ułatwia zarządzanie pancerzami na przodzie roweru.

>>Jak zamontować hamulce hydrauliczne?

Ergonomia korzystania

Klamki możemy ustawić oczywiście odpowiednio do naszych upodobań. Oprócz wygodnego ustawienia na kierownicy (pochylenie, umiejscowienie) Shimano daje możliwość regulacji odległości klamki hamulca od kierownicy, dzięki małej śrubie imbusowej umieszczonej w klamce. Możemy ją przybliżyć lub oddalić zależnie od długości palców i naszych upodobań. Najwygodniej będzie nam hamować dwoma palcami, tak właśnie wyprofilowana jest klamka.

Odpowietrzanie

Oprócz regularnej wymiany klocków, nasze hamulce powinniśmy co jakiś czas odpowietrzyć, kiedy czujemy, że nie hamują już tak dobrze jak wcześniej. Shimano umiejscowiło zaworki do odpowietrzania zarówno w zacisku jak i w klamce, dzięki czemu w prosty i szybki sposób przywrócimy nasz układ do poprawnego działania. Poradnik jak tego dokonać już niebawem.

Ranking rowerów

odpowietrzanie

Klocki hamulcowe

Wspomniana wcześniej wymiana klocków hamulcowych również nie sprawia problemów. Jest dziecinnie prosta, co sami możecie zaobserwować na filmie - wystarczy wyjąć zawleczkę, odkręcić zacisk i wyjąć klocki. Do tego modelu znajdziemy wiele propozycji od różnych firm, klocki są ogólnodostępne w prawie każdym sklepie rowerowym, a do wyboru mamy różne typy okładzin - żywiczne, półmetaliczne i metaliczne. Więcej na temat różnic pomiędzy nimi w jednym z kolejnych odcinków "Rowerowo".

klocki hamulcowe

Siła Hamowania

Rower jestem w stanie zatrzymać jednym palcem! Zarówno hamulcem przednim jak i tylnym. Wciskając oba, najprawdopodobniej stanie jak wmurowany. Jak widać na filmie momentalnie blokowane jest koło. Ta siła hamowania jest w pełni wystarczająca do jazdy po mieście czy ścieżkach leśnych, jednak przy zjazdach możecie odczuć brak mocy, szczególnie jeśli Wasze klocki mają okładziny żywiczne, które wraz ze wzrostem temperatury tracą swoje właściwości. Co do chłodzenia, to zacisk dobrze oddaje ciepło i jak na swoją półkę cenową chłodzi się dosyć szybko, nie zdarzyło mi się przegrzanie go.

Podsumowanie

Jeśli potrzebujecie dobrych hamulców do jazdy miejskiej lub chcecie być pewni, że nie wjedziecie w żadne drzewo na ścieżkach leśnych to śmiało mogę Wam polecić ten hamulec. Jako hamulec w Cross Country sprawdzi się idealnie, oferując odpowiednią moc. Proponuję również korzystanie z klocków metalicznych lub półmetalicznych, ponieważ przy wyższych temperaturach oryginalne żywiczne okładziny nie zdają egzaminu. Na pewno nie stosowałbym tego modelu do rowerów zjazdowych, ich moc jest zbyt mała, a modulacja gorsza w porównaniu do droższych modeli firmy Shimano.

blog comments powered by Disqus
Rowerowo #8 - Hamulce Hydrauliczne Shimano BR-M445 Alivio - Prezentacja