PODPOWIEDZI:

Sony Xperia Z5 vs Galaxy S6 - Pojedynek - Szybkość - Aparat - Bateria

Sony Xperia Z5 vs Galaxy S6 - Pojedynek - Szybkość - Aparat - Bateria

W dzisiejszym materiale porównamy dla Was najnowszy smartfon Sony Xperia Z5 oraz Samsunga Galaxy S6. Za zwycięstwo w każdym z aspektów dany telefon otrzymuje punkt. Pod koniec je podliczymy i okaże się, które urządzenie jest lepsze. Zapraszamy.

Bryła, ergonomia, grubość

Jeżeli chodzi o design i takie kwestie, jak ergonomia czy smukłość, to bez dwóch zdań wygrywa Galaxy S6. Jest on mniejszy, ma niższą grubość i lepiej leży w dłoni. Jest także lżejszy o 16 gramów.

Zobacz też: Ranking smartfonów

Punkt: S6

Z5 146 x 72 x 7.3 mm vs S6 143.4 x 70.5 x 6.8 mm

pojedynek smartfonów

Atrakcyjność wyglądu i palcowanie ekranu oraz plecków

Hola, hola – ergonomia, to nie wszystko. Jeżeli chodzi o atrakcyjność wyglądu, to tutaj na pierwszym miejscu stawiamy Xperię Z5. Ma matowy tył i nie widać na niej odcisków palców, poza tym wzmocnienia na krawędziach bryły sprawiają, że są mniejsze szanse na zniszczenie metalowej ramki, inaczej niż w przypadku Galaxy S6, którego ramka, jak widać na ujęciu łatwo poddaje się uszkodzeniom.

Punkt: Z5

Sony Xperia Z5

Sony Xperia Z5 - Rzeczy, które musisz wiedzieć o smartfonie

Ekran

W przypadku ekranu ponownie góruje S6 – lepsze kąty widzenia, lepsze odwzorowanie barw, o wiele głębsza czerń i wyższa gęstość pikseli. Matryca Z5 ucieka w stronę barw zimnych, natomiast SuperAMOLED z S6 w stronę ciepłych i żółtych kolorów. Plusem Z5 nad S6 jest to, że kolor biały jest naprawdę biały, a nie żółtawy.

Punkt: S6

ekran

Brak wystającego aparatu

Obiektyw aparatu Sony Xperia Z5 nie wystaje poza obręb bryły smartfona. W Galaxy S6 oko kamery jest podatne na uszkodzenia, dostaje w kość nawet przy zwykłym położeniu telefonu na blacie.

Punkt: Z5

obiektyw aparatu

Szybkość uruchamiania (boot speed)

Z kolei Galaxy S6 szybciej się uruchamia.

Punkt: S6

Galaxy S6

Zasięg WiFi

Natomiast, jeśli chodzi o siłę zasięgu sieci WiFi, tutaj na prowadzeniu Z5-tka.

Punkt: Z5

Lekkość i dopracowanie oprogramowania

Xperia Z5 wygrywa także w kwestii lekkości i stopnia dopracowania oprogramowania. Wszystko działa bardzo płynnie i bez żadnych zawieszeń, a takowe niestety zdarzają się w modelu S6.

Punkt: Z5

oprogramowanie

Szybkość ładowania aplikacji

Aplikacje ładują się średnio, podobnie na obu urządzeniach. Niektóre szybciej na Z5, niektóre szybciej na S6. Produkt Samsunga wydaje się jednak mieć nieco większe problemy niż smartfon Japończyków, ale mimo to w tej kategorii ogłaszamy remis.

Punkt: Z5 i S6

szybkość

Szybkość powrotu z multitaskingu/przeładowanie

Mimo, że oba telefony mają po 3 GB RAM, to dziwnym trafem Galaxy S6 wydaje się mieć mniej pamięci do wykorzystania. Po otwarciu tej samej ilości aplikacji, powrót do większości programów oznaczał w S6 ich przeładowanie. Xperia Z5 powróciła bez problemu nawet do rozpoczętej i przerwanej gry.

Punkt: Z5

pamieć RAM

Szybkość ładowania stron

Jeżeli mowa o szybkości ładowania stron, to tutaj podobnie, jak w przypadku aplikacji sprawa ma się raz lepiej, raz gorzej na obu smartfonach. Dlatego punkt należy się zarówno jednemu i drugiemu.

Punkt: Z5 i S6

Płynność przeglądania map Google

Oba telefony miały z kolei kłopoty przy przeglądaniu Map Google. Wszystko ładuje się stosunkowo długo, ale jak już się załaduje, to chodzi przyzwoicie płynnie.

Punkt: Z5 i S6

przeglądanie

Wydajność – Benchmarki

W benchmarkach, co do zasady, lepiej wypada produkt Koreańczyków.

wydajność

Punkt: S6

wydajność porównanie

Czas pracy na baterii

Dłużej bez ładowania potrafi wytrzymywać Xperia Z5. W codziennym użytkowaniu wręcz deklasuje model Galaxy S6. Podczas, gdy licznik Xperii wskazywał na możliwość pracy jeszcze przez 3 dni, to S6 miał rozładować się już po nieco ponad 3 godzinach.

bateria

Punkt: Z5

Czas ładowania / fast charging

Xperia Z5 co prawda oferuje funkcję fast charging, lecz nie, gdy podepniemy ją do oryginalnej ładowarki. Piekielnie szybko ładuje się natomiast Galaxy S6.

Punkt: S6

ładowanie

Głośność głośnika

Będąc w miejscu, o dużym poziomie głośności, możemy martwić się o to, że nie usłyszymy połączenia przychodzącego. Obiektywnie patrząc Galaxy S6 jest jednak głośniejszy, ale tak czy siak poziom głośności powinien być w obu przypadkach większy.

Punkt: S6

głośność

Jakość aparatu i kamery

Tutaj musimy ogłosić remis. Oba urządzenia mają świetne matryce aparatu – S6 zaledwie 16 Megapikselową, w porównaniu do Xperii Z5, która ma ich aż 23. Nie zmienia, to jednak faktu, że oba smartfony robią świetne zdjęcia i filmy. Smartfon Sony ma stabilizację SteadyShot i mimo, iż nie jest to moduł optyczny, to sprawuje się ona świetnie przy nagrywaniu wideo. Z kolei Galaxy S6 dzięki przysłonie f/1.9 lepiej radzi sobie w ciemnych warunkach. W tym przypadku nie można wyłonić jednoznacznego zwycięzcy. Musicie ocenić sami, które zdjęcia i filmy podobają Wam się bardziej – dajcie znać w komentarzach.

Punkt: Z5 i S6

aparat

Szybkość czytnika linii papilarnych

Faktem jest, iż czytnik linii papilarnych w Xperii Z5 szybciej reaguje na nasz odcisk palca i jest bardziej wygodny w codziennym użytkowaniu. Chociaż zdarzają mu się pomyłki, szczególnie gdy jest zabrudzony. Częstotliwość nierozpoznania odcisku jest jednak większa w przypadku S6.

Punkt: Z5

czytnik linii papilarnych

Dioda powiadomień

Oba smartfony mają diodę powiadomień. Ten niezwykle mały element jest niezwykle przydatny i funkcjonalny, niestety przez innych producentów pomijany. Brawo dla Sony i Samsunga.

Punkt: Z5 i S6

dioda powiadomień

Wodoodporność

Na pewno wiecie, że Sony Xperia Z5 ma certyfikaty IP68 i IP57. Dzięki czemu można umieścić ją w misce z mąką lub zamoczyć we wodzie, lecz niesłonej na głębokości 1,5m przez 30 minut. Galaxy S6 takiej funkcji nie ma.

Punkt: Z5

Karty microSD do 200 GB vs 115 GB OneDrive w S6

Wielkim minusem smartfona Samsunga jest brak możliwości umieszczenia w nim karty pamięci microSD, w zmian dostajemy jednak w gratisie 115 GB miejsca w chmurze OneDrive. Z drugiej strony Xperia Z5 oferuje slot rozszerzeń aż do 200 GB.

Punkt: Z5 i S6

microUSB z MHL

Samsunga Galaxy S6 za pomocą kabla MHL do TV czy monitora nie podłączymy, a Xperię Z5 już tak. Punkt: Z5

Cena i opłacalność

I wreszcie ostatni aspekt – dla wielu pewnie najważniejszy, czyli cena. Xperia Z5 jest droższa, ale jest też bardziej dopracowana, wodoszczelna no i dłużej pracuje na baterii. Galaxy S6 jest tańszy, ładuje się krócej i szybciej uruchamia aparat, a poza tym lepiej radzi sobie w benchmarkach. Za niższą cenę punkt otrzymuje więc Galaxy S6, ale pamiętajmy, że w momencie premiery smartfon kosztował tyle samo, co dzisiaj Xperia Z5, a jej cena też zapewne za kilka miesięcy znacznie się obniży.

Punkt: S6

cena

Podsumowanie

W ostatecznym rozrachunku wygrywa Xperia Z5, jednakże tylko przewagą dwóch punktów. Oznacza to, że oba smartfony są świetne, a wybór pomiędzy nimi powinien zależeć od waszych indywidualnych preferencji.

podsumowanie

blog comments powered by Disqus
Sony Xperia Z5 vs Galaxy S6 - Pojedynek - Szybkość - Aparat - Bateria