PODPOWIEDZI:

Jak Robić Poprawne Zdjęcia Smartfonem? - PORADNIK

Jak Robić Poprawne Zdjęcia Smartfonem? - PORADNIK

Macie smartfona? Kto go nie ma. Takie urządzenie dziś nosi przy sobie każdy i prawie każdy wykorzystuje je do cykania fotek. Choć nawet najdroższy telefon nie zastąpi nigdy lustrzanki, to wykorzystując kilka porad możliwe jest zauważalne poprawienie wyglądu swoich zdjęć. Oczywiście jakość aparatu w smartfonie w dużym stopniu przekłada się na jakość fotek. Zastosowanie różnych technik i świadomość zasad, jakich należy przestrzegać podczas uwieczniania obrazu jest jeszcze ważniejsza niż specyfikacja aparatu, jeśli chcemy, by nasze zdjęcia były czymś więcej niż tylko jedną z wielu miliardów fotografii, jakie trafiają każdego dnia na instagrama czy facebooka.

Kompozycja

Pierwszą sprawą, na którą warto zwrócić uwagę przy fotografowaniu z użyciem smartfona to kompozycja. Choć na całość kompozycji składa się mnóstwo elementów, to tym z nich, na który powinniśmy zwrócić największą uwagę jest dobór właściwego kadru. Poświęcenie kilku dodatkowych sekund na właściwe nakierowanie aparatu jest naprawdę opłacalne, biorąc pod uwagę jak ogromną różnicę dla oglądającego zdjęcie robi odpowiednio dobrane ujęcie. Nawet najpiękniejsza fotka nie będzie sprawiała wrażenia estetycznego, jeśli nie wykadrujemy jej odpowiednio. Nie jest to wbrew pozorom banalna sprawa - wielu ludzi myśli, że najważniejszy punkt na fotografii powinien znajdować się na samym środku - nic bardziej mylnego.

Kompozycja

Podczas oglądania zdjęcia wzrok skupia się nie na centralnym jego punkcie, lecz w tak zwanych mocnych punktach znajdujących się na przecięciu linii dzielących zdjęcie na jedne trzecie i to właśnie w tych miejscach powinny znajdować się najważniejsze elementy zdjęcia. Gdy już dojdziemy do wprawy, będziemy w stanie na oko dobrać najwłaściwsze ujęcie, na początku jednak proponuję pomóc sobie siatką wyświetlaną na ekranie.

Linie siatki - kompozycja

Większość aplikacji do robienia zdjęć będących fabrycznie w telefonach ma opcję pokazania jej, jeśli jednak akurat nasz telefon takowej nie posiada lub oprócz standardowego podziału kadru 1/3x1/3x1/3 chcemy wypróbować inne, na przykład tak zwany złoty podział, polecam pobrać z Google Play aplikację "Open Camera". Może i nie powala wyglądem interfejsu, ale za to jest darmowa, pozbawiona reklam i umożliwia wyświetlanie bardzo wielu rodzajów siatek podczas fotografowania. Oprócz standardowej siatki szczególnie polecam wypróbowanie wspomnianego już "złotego podziału" czy podziału po przekątnej, który okazuje się przydatny częściej niż można by się tego spodziewać.

Sprawdź, jaki smartfon kupić

Jeżeli jednak należymy do osób, które nie lubią ustawiać wszystkiego same i podoba im się, gdy smartfon wyręcza je we wszystkim w czym tylko się da, to możemy pobrać sobie aplikację "Camera51". Jest to maksymalnie uproszona apka do robienia zdjęć, która sama dobiera za nas odpowiedni kadr. Wystarczy tylko skierować aparat tam, gdzie nam pokazuje i zrobić zdjęcie - nie ma chyba prostszego sposobu na szybkie zrobienie dobrze wykadrowanej fotki.

Camera51

Choć odpowiedni dobór kadru to sprawa istotna, to nie ma tragedii, jeśli nam to nie wyjdzie. Pamiętajmy, że tak naprawdę nie ma żadnych przeciwwskazań, by osiągnąć właściwy kadr na zdjęciu przycinając je już po jego zrobieniu.

Oświetlenie

Równie ważną co właściwy kadr, a już nie tak prostą do poprawienia po zrobieniu zdjęcia kwestią jest odpowiednie oświetlenie. Zbyt ciemna lub prześwietlona fotka już z daleka trąci amatorszczyzną. Na szczęście i tutaj wystarczy trzymać się kilku zasad, by wyeliminować problem. Pierwsza i najważniejsza jest zapewne znana większości fotografów-amatorów - ale mimo wszystko wolę się upewnić i ją przytoczyć - nigdy nie rób zdjęć pod światło, jeśli nie musisz - niezależnie od tego czy tym światłem jest słońce, czy lampa. Najlepiej, żeby padało prosto na obiekt, który fotografujemy, jeśli jednak nie jest to możliwe, dobrze jest użyć jakiegoś dodatkowego doświetlenia - tak, czasami warto jest użyć lampy doświetlającej telefonu, nawet jeśli jest jasno - właśnie po to, by doświetlić pierwszy plan, by nie był ciemniejszy od tła. Nie bój się dostosowywać ekspozycji - to ustawienie istnieje właśnie po to, by za jego pomocą precyzyjnie i bezstratnie zmieniać jasność zdjęcia, przy czym lepiej dopasować ją bardziej do tła, a pierwszy plan, jak to właśnie powiedziałem, doświetlić. Choć nie w każdym smartfonie ustawienie ekspozycji jest tak łatwe jak w najnowszych Motorolach (Moto X Play lubMoto X Style) i często ogranicza się do wybrania liczby od -2 do +2 i tak warto jest korzystać z tego ustawienia dla osiągnięcia odpowiedniej jasności zdjęcia.

Oświetlenie

Sprawa odpowiedniego oświetlenia jest jeszcze prostsza, jeśli robimy zdjęcie w pomieszczeniu. Jako doświetlenie zamiast latarki telefonu może jeszcze lepiej sprawić się jakieś inne źródło światła - często może być to nawet zwykła lampka biurkowa. Należy o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy robimy zdjęcie jakiejś osoby - właściwe doświetlenie może sprawić, że twarz będzie wyglądać znacznie ładniej.

Tryb HDR

Może również zdarzyć się taki przypadek, że chcemy zrobić zdjęcie jakiegoś widoku albo krajobrazu i niebo wychodzi za jasne w stosunku do tego, co mamy poniżej. Tu już ustawienie ekspozycji niewiele pomaga, bo gdy ustawiamy niższą ekspozycję, dół wychodzi za ciemny, gdy wyższą, niebo jest prześwietlone. W takich właśnie sytuacjach przydaje się tryb HDR obecny w praktycznie każdym smartfonie. Musimy tylko pamiętać, że polega on na robieniu tak naprawdę kliku zdjęć i łączenia ich w jedno, więc żeby zdjęcie nie wyszło rozmyte ani poruszone, trzeba wyjątkowo mocno starać się utrzymać telefon nieruchomo. Najlepiej wykazać się cierpliwością i mimo że robienie zdjęcia w HDR trwa dłużej niż zwykłego, strzelić fotkę kilka razy, im więcej razy, tym większe prawdopodobieństwo, że któreś ze zdjęć wyjdzie idealnie ostre.

HDR

Istnieje jeszcze kilka innych zasad, których należy przestrzegać, by maksymalnie poprawić wygląd zdjęć robionych przez nas smartfonem:

Jakość Obiektywu

Zanim cykniemy fotkę, upewnijmy się, że obiektyw naszego aparatu wbudowanego w telefon jest w idealnym stanie. Jeżeli znajduje się na nim brud albo kurz, to najlepiej przetrzeć go, ale nie ręką, tylko szmatką z mikrofibry, taką samą, której używa się do przecierania okularów. Jeśli pomimo wykonania tej czynności zdjęcia z aparatu mają taką specyficzną poświatę w jasnych miejscach to znaczy ogólnie wyglądają jakby były "za mgłą", oznacza to, że prawdopodobnie obiektyw jest porysowany i przetarcie szmatką nie pomoże. Wtedy niestety jedynym sensownym sposobem na poprawienie jakości zdjęć jest wymiana aparatu w telefonie, w serwisie lub w ramach gwarancji.

Obiektyw

Nie korzystaj z Zooma

Kolejna wskazówka może zdziwić niektórych z was, gdyż brzmi ona: nie korzystaj z zoomu. Czemu nie, zapytacie? Otóż nie ma to najmniejszego sensu. Zoom w aparacie każdego telefonu komórkowego to zoom cyfrowy, czyli zwyczajne powiększenie obrazu. Dokładnie taki sam efekt daje przycięcie zdjęcia do obszaru, który chcemy ująć. Jeśli więc zamiast zoomować możemy przyciąć zrobione już zdjęcie, to po co ograniczać sobie możliwość ustawienia kadru zoomem?

Jeśli ktoś nie wierzy, że przybliżone zdjęcie daje taki sam efekt jak przycięte, to ma tutaj przykład: to jest zdjęcie zrobione z zoomem, a to bez żadnego przybliżenia, przycięte już po jego wykonaniu. Jak widać, są one identyczne.

Zoom

Nie korzystaj z filtrów

Analogiczna zasada tyczy się nakładania filtrów. Można nakładać filtry już w trakcie robienia zdjęcia, ale po tracić oryginał? Zdecydowanie bardziej sensowne jest nałożenie filtrów na naszą fotkę dopiero po jej zrobieniu, by nie tracić oryginału, gdy zechcemy na przykład nałożyć inny filtr.

Zainstaluj nową Aplikację do aparatu

Jako przedostatnią zasadę, pamiętajmy, że nie musimy koniecznie korzystać przez cały czas z fabrycznie zainstalowanej aplikacji aparatu w naszym smartfonie. W Google Play znajduje się bardzo wiele apek do robienia zdjęć, które warto wypróbować, zresztą o dwóch z nich wspomniałem już wcześniej. Innym przykładem wartym uwagi jest Aparat Google, czyli aplikacja aparatu prosto od Google, która pozwala między innymi imitować rozmycie soczewkowe, upodabniające robione przez nas zdjęcia do wykonanych prawdziwą lustrzanką.

Aparat Google

Jeszcze inne aplikacje pozwalają dostosować zaawansowane parametry aparatu, takie jak czułość ISO czy czas naświetlania. Zachęcam do poszperania w sklepie Play i poeksperymentowania.

NIGDY NIE NAGRYWAJ FILMÓW PIONOWO

I wreszcie ostatnia zasada, nie dotycząca co prawda ściśle robienia zdjęć, lecz filmowania aparatem naszego smartfona. A brzmi ona: NIGDY NIE NAGRYWAJ FILMÓW PIONOWO. Odkąd wśród ludzi zagościły smartfony, YouTube'a i inne serwisy służące do udostępniania filmów wideo zalała plaga pionowych filmów, które wypełniają mniej niż połowę odtwarzacza.

NIGDY NIE NAGRYWAJ FILMÓW PIONOWO

Nagrania wideo mają to do siebie, że ogląda się je na różnych urządzeniach, nie tylko przenośnych, które umożliwiają obracanie ekranu, lecz także na komputerach czy telewizorach, które mają stałą, poziomą orientację. Filmików nagranych w pionie naprawdę nie ogląda się na nich przyjemnie, więc dobrze jest wyrobić sobie nawyk obracania naszego telefonu do poziomu, za każdym razem, gdy chcemy włączyć nagrywanie wideo. Uwierzcie, że już lepszy jest film, na którym coś się dzieje tylko na środku kadru, ale jest poziomy niż jakikolwiek film pionowy.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że wymienione porady przyczynią się do efektywniejszego korzystania przez z was z aparatów w waszych telefonach komórkowych. Oczywiście nie zrobią one z waszych smartfonów lustrzanek, ale powinny pomóc wam robić zdjęcia, po których będzie się dało poznać, że są czymś więcej niż amatorską fotką, jakich na serwisach społecznościowych wiele. Miłego fotografowania i powodzenia!

blog comments powered by Disqus
Jak Robić Poprawne Zdjęcia Smartfonem? - PORADNIK