PODPOWIEDZI:

Jaką Mysz Komputerową Kupić – Radzimy w Najlepszym Wyborze!

Jaką Mysz Komputerową Kupić – Radzimy w Najlepszym Wyborze!

Mysz jest nieodłącznym elementem każdego PC-ta. Bez niej korzystanie z niego nie byłoby możliwe. Aż dziw bierze, że mimo tego jest wciąż traktowana po macoszemu. Najczęściej idziemy do pierwszego lepszego marketu i bierzemy najtańszy model. Tylko czy to się opłaca? Myszka za 10 zł posłuży o wiele mniej niż myszka za 100 zł. Nie mówiąc już o komforcie pracy lub grania.

Dlaczego warto zainwestować w droższe urządzenie?

Myszka komputerowa to jeden z ważniejszych elementów każdego PC-ta. Być może nie sprawi, że aplikacja uruchomi się szybciej, a my będziemy w stanie pograć w nowsze gry, ale znacznie wpływa na komfort samego korzystania z komputera. Nieważne czy przeglądamy strony internetowe, piszemy tekst w Wordzie, czy stawiamy pasjansa, mysz jest nam niezbędna. Skoro tak często jej używamy i nie moglibyśmy się bez niej obejść, to może warto zainwestować w to urządzenie nieco więcej niż 10 zł?

Cena to główne kryterium, którym najczęściej kierujemy się przy wyborze myszki. Tylko czy wybierając najtaniej będziemy zadowoleni? Całkiem możliwe, że tak, jednak zastanówmy się co zyskujemy kiedy zdecydujemy się przeznaczyć większą kwotę.

Wyższa cena to na pewno lepsza jakość pracy oraz żywotność samego urządzenia. Kupując najtaniej dostajemy też najtańsze podzespoły oraz materiały. Często bywa tak, że taka mysz jest do wymiany po miesiącu użytkowania. Ten problem znika kiedy zdecydujemy się na lepszy, markowy sprzęt z wieloletnią gwarancją. Może jednorazowo wydamy więcej, ale potraktujmy to jak inwestycję. Myszka przeżyje z nami wiele lat i nie będziemy musieli jej wymieniać raz w miesiącu.

myszka

Większa cena to też większy wybór. Za 10 zł dostaniemy najprostszą mysz o wątpliwej jakości z niewielką liczbą przycisków i funkcji. W wyższym przedziale cenowym jest w czym wybierać. Chcemy mysz przewodową o ultraszybkim czasie reakcji, a może wygodną i ergonomiczną mysz bezprzewodową, która na jednej baterii wytrzyma nawet do 2 lat? Żaden problem.

Cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru. Potraktujemy ten zakup jako inwestycję, która szybko się zwróci. Spójrzmy na co jeszcze należy zwracać uwagę przy zakupie.

Laserowa czy optyczna

Dawniej były jedynie myszy kulkowe. Większość z nas pamięta te czasy. Pamiętamy też jakie były niewygodne. Myszka często lubiła się zacinać i miała poważne problemy z płynnością. Dziś do wyboru mamy dwie wiodące technologie, które na pierwszy rzut oka niewiele się od siebie różną – są myszki laserowe i myszki optyczne.

Obydwie technologie wykorzystują wiązkę światła, która odbijając się od powierzchni informuje komputer o położeniu myszki. Technologia laserowa jest jednak bardziej precyzyjna i dlatego będzie lepszym rozwiązaniem dla graczy oraz grafików. Umożliwia również uzyskanie wyższego DPI, co wpływa na szybkość poruszania się kursora.

myszki

Technologia laserowa pozwala także na korzystanie z myszy na każdej powierzchni. Niektóre modele swobodnie działają nawet na szkle. Jest to możliwe dzięki temu, że laser jest tak precyzyjny, że odbija wiązkę nawet od mikroskopijnych elementów.

Pojawia się teraz pytanie, a co z myszkami optycznymi? Są wolniejsze i mniej precyzyjne, to na pewno. Mają jednak jedną zaletę. Są znacznie tańsze od myszek laserowych. Jako ciekawostkę można dodać, że Microsoft opracował własną technologię optyczną, która jest porównywalna z laserową. Myszy wykorzystują wiązkę niebieskiego światła, a dzięki temu są tak precyzyjne jak laserowe.

Przewodowe czy bezprzewodowe

Użytkownicy dzisiejszych komputerów od lat mają dylemat – technologia przewodowa czy bezprzewodowa? Wybór nie jest tak oczywisty, ponieważ każde z tych rozwiązań ma swoje zalety oraz wady.

Myszka bez kabla to wygoda użytkowania. Nie denerwuje nas wszędzie płatający się kabel, nie ma też problemu z tym, aby korzystać z myszy z większej odległości. Technologia Bluetooth zapewnia zasięg nawet do 10 metrów.

Nie ma jednak rzeczy idealnych. Szczególnie widać to w przypadku tańszych modeli. O ile najdroższe myszy bezprzewodowe renomowanych producentów potrafią wytrzymać na baterii nawet kilka lat, tak w przypadku tańszych będziemy zmuszeni wymieniać ją raz w miesiącu (czasami nawet częściej). W tańszych modelach mogą też wystąpić problemy z łącznością.

Może zatem kupić mysz przewodową? Do użytku domowego i biurowego na pewno to wystarczy. Dodatkowo to rozwiązanie jest wciąż lepsze dla graczy z uwagi na szybkość reakcji. Myszy bezprzewodowe działają po prostu wolniej, nawet te najdroższe.

mysz przewodowa

Kształty, wymiary i przyciski

Łatwo się zgubić w gąszczu kształtów i wymiarów, w których są dostępne myszki. Żeby nieco uprościć sprawę, dokonajmy pewnego podziału.

Z uwagi na kształt, myszy dzielimy na symetryczne oraz profilowane. Podczas takiego wyboru duże znaczenie mają osobiste preferencje. Urządzenia profilowane zdecydowanie lepiej sprawdzą się podczas długiej pracy z komputerem. Dzięki odpowiedniemu kształtowi dłoń spoczywa na myszce w bardziej naturalnej pozycji, co przekłada się namniejsze nadwyrężenie nadgarstka i lepszą ergonomię pracy.

Nie bez znaczenia jest też wielkość myszki. Przed zakupem warto sprawdzić jak urządzenie leży w dłoni. Zbyt duża lub zbyt mała może okazać się po prostu niewygodna. Jest też inna kwestia. Jeżeli mysz będzie używana mobilnie, do laptopa, wtedy warto zastanowić się nad mniejszym urządzeniem, które bez problemu zmieści się w torbie.

Ostatnia rzecz, na którą warto zwracać uwagę to przyciski. W standardzie mamy lewy i prawy przycisk myszy oraz rolkę służącą do przewijania, ale w niektórych modelach jest ich znacznie więcej. Coraz więcej myszy ma także przyciski „dalej” oraz „cofnij”, które znacznie ułatwiają pracę, na przykład podczas przeglądania stron internetowych. Są także urządzenia specjalistyczne. Myszki komputerowe dla graczy mogą posiadać wiele dodatkowych przycisków, które możemy dowolnie przypisać, a nawet panel dotykowy.

myszka komputerowa

Podsumowanie

Mysz to urządzenie, bez którego nie wyobrażamy sobie korzystanie z PC-ta. Całe szczęście mamy w czym wybierać. Cena nie powinna grać jednak głównych skrzypieć. W końcu najbardziej liczy się wygoda i komfort użytkowania. Tym bardziej, że droższe urządzenia starczą na znacznie dłużej.

blog comments powered by Disqus
Jaką Mysz Komputerową Kupić – Radzimy w Najlepszym Wyborze!