PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Jakie Chłodzenie Do Notebooka Wybrać, Żeby Zapobiec Przegrzaniu

Jakie Chłodzenie Do Notebooka Wybrać, Żeby Zapobiec Przegrzaniu

Większość notebooków, zwłaszcza tych budżetowych nie ma wystarczająco wydajnego układu chłodzenia. Często zdarza się, że komputery przenośnie przegrzewają się, zwłaszcza w cieplejsze dni. Wtedy warto zadbać o dodatkowe chłodzenie. Idealnym rozwiązaniem są podkładki chłodzące. Jak wybrać odpowiednią do naszego notebooka?

Dlaczego notebooki się nagrzewają?

Większość laptopów i urządzeń przenośnych ma podobny problem – mało wydajny układ chłodzenia. Oczywiście nie mowa tu o wszystkich urządzeniach, notebooki gamingowe potrafią mieć potężne wiatraki, które zapobiegają przegrzaniu, ale nawet wtedy warto zaopatrzyć się w dodatkowe chłodzenie. Zwłaszcza latem, kiedy temperatury potrafią sięgać 35 stopni Celsjusza. Aby uniknąć przegrzania komputera i związanych z tym konsekwencji, warto sięgnąć po podstawkę chłodzącą. Zastanówmy się jednak, dlaczego laptopy ulegają przegrzaniu. Pomoże to nam lepiej dobrać odpowiednie chłodzenie.


Zestaw 108 Kluczy!!! Idealny Prezent dla Mężczyzny

Przegrzaniom należy zapobiegać, ponieważ kiedy temperatura w środku komputera osiągnie pewien pułap, urządzenie automatycznie się wyłączy, a to może być uciążliwe, tym bardziej kiedy jesteśmy w trakcie gry lub pracy. Dodatkowo, kiedy przegrzewamy kartę graficzną, dysk, lub procesor, stają się one bardziej podatne na awarie, a naprawa potrafi być naprawdę kosztowna.

Notebooki przegrzewają się częściej niż komputery stacjonarne z uwagi na swoje ograniczone rozmiary. Jeżeli chodzi o parametry, laptopy już dawno dogoniły typowe PC-ty. Potężne karty graficzne i procesory zamknięte są w ciasnych obudowach, w których po prostu nie ma miejsca na odpowiednie chłodzenie. Tym bardziej, że większość wiatraków i wentylatorów zamontowana jest pod spodem urządzenia i kładąc je na płaskiej powierzchni, automatycznie odcinamy dopływ powietrza i utrudniamy cyrkulację. Właśnie wtedy dochodzi do przegrzania.

Najlepsze chłodzenia notebooków!

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Nieważne jakiego notebooka posiadamy, warto od razu zaopatrzyć się w podstawkę chłodzącą. W ten sposób unikniemy kosztownych napraw, które spowodowane są przegrzaniem. Jak tego uniknąć?

Musimy pamiętać, że notebooka nie powinno się kłaść na miękkich powierzchniach. Tutaj wszelkie koce lub materace odpadają, a niestety większość z nas korzysta z laptopa właśnie w takich warunkach. Miękkie materiały lubią zatykać otwory wylotowe wentylatorów, a to utrudnia przepływ powietrza.

Dodatkowym czynnikiem, który wspomaga przegrzewanie jest kurz, który osadza się na podzespołach i utrudnia tym samym oddawanie ciepła. Dodatkowo kurz osadza się na łopatkach wentylatorów i spowalnia ich działanie.

Zarówno osadzaniu się kurzu jak i zatykaniu otworów wentylacyjnych możemy łatwo zapobiec. Wystarczy kupić stolik do laptopa z dodatkowym chłodzeniem.

Dlaczego warto zainwestować chłodzenie do notebooka?

Podstawki, stoliki, zwłaszcza te z dodatkowym chłodzeniem to niezbędne akcesorium każdego posiadacza laptopa.  Dlaczego warto je kupić?

Przede wszystkim chłodzenie pomaga w utrzymaniu prawidłowej temperatury procesora, dysku i karty graficznej, czyli podzespołów, które najszybciej ulegają przegrzewaniu.  Podstawki chłodzące wyposażone są w aktywne chłodzenie. Jeden lub kilka wentylatorów od spodu skutecznie schłodzi laptopa zapewniając strumień zimnego powietrza.

Czołowe chłodzenie od Zalmana!

Posiadanie takiej podstawki wiąże się też z innymi zaletami. Otrzymujemy płaską, twardą powierzchnię, która nie tylko podniesie komfort pracy na laptopie, ale także zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza.

Na co zwracać uwagę?

Kupując chłodzenie notebooka powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim – mobilność. Laptopy to urządzenia przenośne i właśnie tak powinno się je postrzegać. Kupując ciężką podstawkę chłodzącą ograniczymy największy atutu tych urządzeń. Samo chłodzenie powinno być lekkie, niewielkie i wygodne w użytkowaniu.

Dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę na ilość wentylatorów w chodzeniu. Na skuteczność chłodzenia, podobnie jak w przypadku komputerów stacjonarnych, wpływa przede wszystkim ilość, wielkość oraz prędkość zamontowanych wiatraków. Zarówno większa liczba jak i większa średnica pozytywnie wpływają na skuteczność chłodzenia. Istotne jest także ich rozmieszczenie. Najlepiej, aby były umiejscowione tuż nad otworami wentylacyjnymi notebooka. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że wiatraki lubią generować hałas.

Równie ważna jest sama konstrukcja podstawi chłodzącej. A wiadomo, że te mogą przybierać różne kształty. Dostępne w sklepach chłodzenia różnią się wielkością, kątem nachylenia i kształtem. Tutaj w zależności od naszych upodobać, czy lubimy pracować w łóżku czy z laptopem na kolanach, można wybrać właściwą konstrukcję podstawki. Zwróćmy uwagę też na jej wielkość, musi być idealnie dobrana do wielkości laptopa.

Rankingi najlepszych chłodzeń dla laptopów

Liczy się także materiał. Co prawda większość podstawek chłodzących zrobiona jest plastiku, ale zdarzają się też konstrukcje aluminiowe. Te są o wiele droższe, ale mają lepsze właściwości chłodzące i są trwalsze.

O hałasie już wspominaliśmy. Niestety, każde chłodzenie go powoduje. Wszyscy wiemy jakie to uciążliwe, a trzeba pomyśleć o tym, że niektóre wiatraki są naprawdę głośne. Na tyle, że mogą zagłuszyć dźwięki z gry, filmu lub muzykę.

Podsumowanie

Nieważne na jakie chłodzenie się zdecydujemy, na pewno się nam przyda. Podstawki chłodzące pomagają w zachowaniu prawidłowej temperatury wewnątrz notebooków, a tym samym zapobiegają usterkom. Przy zakupie musimy zwracać uwagę na rozmiary chłodzeniapodstawka musi być wielkościowo dobrana do laptopa. Liczy się także ilość i umiejscowienie wentylatorów oraz użyte materiały i konstrukcja. Dobrze dobrane chłodzenie to nie zbędny gadżet, to akcesorium, które podniesie komfort pracy z laptopem i przedłuży mu życie.

Jakie chłodzenie notebooków są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu chłodzeń notebooków z 5/2016. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego produktu, koniecznie sprawdź, które chłodzenie notebooków warto kupić.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Zalman ZM-NC3000U Zalman ZM-NC3000UBest of the best!
2SilentiumPC Glacier NC400 Notebook Cooler SilentiumPC Glacier NC400 Notebook Cooler Sprawdź sam
3Modecom Silent Fan Cf15 Modecom Silent Fan Cf15 Ten ma niezłą cenę!
4CoolerMaster NotePal U3 Plus CoolerMaster NotePal U3 Plus Polecany model
5Pro-Tech X-Line (PK10) Pro-Tech X-Line (PK10) Sprawdź tutaj

Zobacz więcej propozycji: Najwydajniejsze Chłodzenia Notebooków! Nasze TOP 10 Pomoże w Najlepszym Wyborze

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more
Jakie Chłodzenie Do Notebooka Wybrać, Żeby Zapobiec Przegrzaniu