PODPOWIEDZI:
Budżetowe słuchawki, które warto kupić? Pierwsze wrażenia z modelami Baseus

Gry PC – Rozrywka Dla Każdego. Jak Wybrać Odpowiednią Grę?

Gry PC – Rozrywka Dla Każdego. Jak Wybrać Odpowiednią Grę?

Posiadając komputer stacjonarny nie można oprzeć się pokusie, by chociaż na chwilę nie włączyć swojej ulubionej gry. Ile osób, tyle ukochanych tytułów czy gatunków. Deweloperzy starają się stworzyć takie produkcje, by rozrywka przypadła do gustu każdemu, niezależnie od wieku, płci czy zainteresowań. Dzięki temu zarówno maniak ogrodnictwa będzie mógł przenieść swoją pasję do wirtualnego świata, jak również pasjonat motoryzacji i nocnych wyścigów. Gry przestały być tylko rozrywką dla geeków. Możemy grać w nie pochłaniając samotnie fabułę, łącząc siły ze znajomymi w internecie lub w przyjemnej kanapowej kooperacji. Przyjrzyjmy się zatem różnym gatunkom i trybom oraz sprawdźmy, na które warto wydać pieniądze.

Gra w pojedynkę

W tej kategorii wszystko zależy tak naprawdę od tego, co nas interesuje. Mamy do dyspozycji całą masę gatunków gier: logiczne, strategiczne, przygodowe, fabularne, symulacyjne, zręcznościowe, sportowe.

Gry logiczne

Przyzwyczaiły nas do tego, że musimy ułożyć dane elementy w odpowiednim porządku. Klasykiem jest tutaj Tetris. Na jego podstawie do dzisiaj gramy w przeglądarkowe małe produkcje, które w przeciągu roku potrafią zarobić miliony – niepozorny Candy Crush podbił serca wielu użytkowników Facebooka. Jednak gry logiczne to nie tylko przestawiane klocków. Niedawno powstały rynek gier Indie (czyli gier niezależnych, wydawanych przez małe firmy) jest prawdziwą kopalnią złota, jeśli chodzi o ten gatunek. Gry logiczne dostały nowe życie, zagadki połączono z fabułą, piękną grafiką i oprawą muzyczną.

gry logiczne

Gry strategiczne

Również wymagają od nas myślenia, jednak nie polega ono na zagadkach, a myśleniu przyszłościowym i odpowiednim rozdysponowaniem zasobów. W tej kategorii mieszczą się wszystkie gry ekonomiczne, takie jak SimCity, czy turowe – XCOM. Wielką zaletą tego gatunku jest to, że można znaleźć tytuły osadzone w przeróżnych światach, czasie i ze specyficznymi rozwiązaniami w rozrywce. Możemy prowadzić wojnę w średniowiecznej Europie, stać się magnatem naftowym z przyszłości lub prowadzić nawiedzony lunapark.

Gry przygodowe i fabularne

Kładą największy nacisk na opowiedzenie ciekawej historii. Nie muszą być okraszone piękną grafiką, chodzi w nich o to, by gracz na chwilę zatopił się w fabule, tak jak przy czytaniu książki, jednak w grze ma wpływ na bieg wydarzeń. Tu również znajdziemy ogrom światów i tryby rozgrywki – od klikania na odpowiednie przedmioty, przez sterowanie drużyną, po masowe siekanie wrogów. Prym wiodą w tej kategorii jednak RPG, takie jak Wiedźmin, Baldur’s Gate czy Mass Effect. Dostarczają one rozrywki na wiele godzin, a ich największą zaletą jest to, że często chcemy do nich wracać, by wybrać inne opcje dialogowe czy dokończyć wszystkie zadania poboczne.

Symulatory

To przeniesienie realnych zjawisk do wirtualnego świata. Mamy więc symulatory lotów samolotem, prowadzenia czołgu czy nawet własnej farmy. Wszystko stworzone tak, jak działa to w prawdziwym życiu – zaniedbane plony umierają, a nieostrożna jazda kończy się kraksą. Świat podbiły jednak Simsy – symulator życia, w którym możemy robić (prawie) wszystko to, czego doświadczamy w codziennym życiu: jedzenie, meblowanie domu, ślub czy śmierć z różnych przyczyn.

symulatory

Gry zręcznościowe i sportowe

Wymagają od nas wprawy w posługiwaniu się kontrolerem i znakomitego refleksu. Znajdziemy tu zarówno krwawe bijatyki– Mortal Kombat, jak i zawrotnie szybkie wyścigi – NFS. Gry te mimo tego, że wydają się być irytujące i stresujące, to tak naprawdę działają zupełnie odwrotnie – pozwalają się zrelaksować, a każde osiągnięcie daje poczucie satysfakcji.

MMO – podbijanie świata z drużyną

Propozycja dla tych, którzy nie lubią grać cały czas w samotności, jednak nie mają towarzysza zabaw pod ręką. Możliwość grania z ludźmi z całego świata i dobór pasującego do nas stylu gry to właśnie główne zalety MMORPG. Największym przedstawicielem gatunku jest World of Warcraft, który od lat cieszy się kilkumilionową społecznością. MMO nie jest jednak dla wszystkich, potrzeba tu dużo cierpliwości i swoistego znieczulenia się na powszechne trollowanie czy nieuprzejme zachowanie. Z drugiej strony daje niesamowitą frajdę i satysfakcję, pozwala poznać ludzi z najdalszych zakątków globu, poprawia znajomość języka obcego i podnosi pewność siebie. Niektóre z tytułów umieszczone są w wręcz cukierkowych światach, a administratorzy dbają o kulturę na serwerze, więc gry te przypadną do gustu zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom.

Partyjka we dwoje

Aby grać we dwoje na PC wystarczy tylko dodatkowy kontroler. Niestety coraz mniej gier ma możliwość sterowania postaciami na jednej klawiaturze, tak jak to miało miejsce 20 lat temu. Nie zmienia to jednak faktu, że wspólne pokonywanie kolejnych poziomów jest niezwykle przyjemne i zabawne. W zależności od upodobań możemy bawić się razem przy różnych grach. Platformowe, które wymagają od nas zręczności – np. Rayman Legends, będą odpowiadały zarówno najmłodszym, jak i nawet starszym graczom, którzy wcześniej nie mieli zbytniego kontaktu z tym rodzajem rozrywki. Grafika w nich jest często bajkowa, a postaci nie można nie lubić – są urocze i zjawiskowe. We dwoje można się też zawsze pobić, ale spokojnie, tylko na ekranie monitora. Fatality z Mortal Kombat, czy skomplikowane ciosy ze Street Fighter potrafią wprawić w zdumienie. Miło jest się również pościągać, czy zebrać jak najwięcej bonusowych punktów. Niestety w tej kategorii nie ma tak wielu tytułów, jak w pozostałych, więc warto sprawdzać gry starsze czy śledzić nowości na rynku Indie.

gra we dwójkę

Gry dla najmłodszych

Według naukowców dziecko nie powinno spędzać więcej niż 45minut grając w gry. Jednak czasami warto dać maluchowi jeszcze więcej czasu, gdyż istnieją gry, z których mogą się wiele nauczyć. Mowa tu o grach edukacyjnych. Znajdziemy tu i takie, które trafią do przedszkolaków – nauka czytania, a nawet rozróżniania kolorów. Są też i bardziej skomplikowane – uczące języków obcych czy zdarzeń historycznych. Wszystko to przystosowane do wieku dziecka i w ciekawiej oprawie. Dla typowej rozrywki można podsunąć dziecku gry muzyczne, które nie tylko uspokajają, ale także wyczulają na rytm. Kto wie, może dzięki stukaniu w klawisze dziecko obudzi w sobie talent do gry na pianinie?

Podsumowanie

Tak naprawdę omówiliśmy tylko nieznacznie temat gier. Co roku powstają tysiące nowych tytułów, jedne mniej, drugie bardziej ambitne. Warto więc śledzić ten rynek, nawet jeśli nie jest zbytnim pasjonatem gier pc.

blog comments powered by Disqus
Gry PC – Rozrywka Dla Każdego. Jak Wybrać Odpowiednią Grę?