PODPOWIEDZI:

Witaj w Świecie Wirtualnej Rzeczywistości!

Witaj w Świecie Wirtualnej Rzeczywistości!

A świat ten znajduje się bliżej niż myślisz :) Jeżeli masz komputer za około 2500-3000zł, Playstation 4 lub telefon z androidem i wyświetlaczem full HD - właściwie jesteś już o krok od VirtualReality.

Obecnie świat VR przeżywa bardzo dynamiczny rozkwit. Wszystko zaczęło sie w roku 2012, kiedy to na rynku pojawił się pierwszy zestaw Developerski Oculusa. Ten szybko zawojował serca graczy i entuzjastów wyznaczając nową erę komputerowych doświadczeń, której szczyt rozwojowy przypada właśnie teraz.

Co musisz więc zrobić, aby zacząć korzystać z Wirtualnej Rzeczywistości? Na początek starczy Karton. Karton z soczewkami wymyślony jako koncept przez firmę Google. Obecnie w wielu odmianach i wariantach cenowych pojawia się między innymi na serwisie allegro. Po zakupie takiego Cardboarda wystarczy zainstalować na telefonie odpowiednie aplikacje i zamontować telefon w kartonowym pudełku. W taki sposób, niskim kosztem możesz zobaczyć z czym to się je. By nie rozczarować się jakościć wyświetlanego obrazu - od siebie proponuje cardboardy w standardzie 2.0, które zapewniają odpowiednio wysoki Field of View, czyli kąt widzenia obrazu.

Gdy twój apetyt na VR po początkowych testach wzrośnie - warto zainwestować w gogle VR do telefonu z nieco wyższej półki. Jeżeli posiadasz najnowsze telefony Samsunga - oczywistym wyborem będzie tutaj Samsung Gear VR oferujący natywne wsparcie. Jeżeli natomiast preferujesz modularność i posiadasz telefon innej marki - polski produkt Dreamz. VR oferuje zbliżoną do Gear VR jakość optyczną za mniej więcej połowę ceny, ustępując nieznacznie niektórymi elementami funkcjonalnymi.

Zobacz też: Ranking gogli wirtualnej rzeczywistości

Jeżeli masz ochotę na tzw. BigVR, czyli drogie, dopracowane urządzenia stworzone dla entuzjastów i hardkorowych użytkowników - przygotuj się na spory wydatek. Najpopularniejszy produkt na rynku, Oculus Rift, który oferuje jakość obrazu na najwyższym poziomie oraz badanie nie tylko obrotu ale i wychylenia głowy kosztuje około 3000zł. Jego konkurent, HTC Vive, który poza Headsetem oferuje kontrolery ruchowe i dwa kinektopodobne czujniki wycenia siebie na ponad 4000zł. Są to kwoty spore, jednak jakość i wsparcie które dostajemy w zamian mogą być warte zainwestowanych pieniędzy. Pamiętajcie tylko, że do takich urządzeń potrzeba jeszcze komputera z odpowiednio silnym procesorem i5 oraz GTX970, zestawem, który również do najtańszych nie należy.

Ciekawą alternatywą jest natomiast PlayStation VR. Wyceniany na nieco ponad 1700zł zestaw oferuje ciekawy balast pomiędzy ceną, jakością i możliwościami jakie oferuje. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej - zobacz materiał, w którym opowiadam o wadach i zaletach PSVR.

Podsumowując - jeżeli chcesz obejrzeć filmy 360 i 3D, zagrać w mini-gry i doświadczenia VR - warto, abyś rozpoczął swoją przygodę od znacznie tańszego i mniej wymagającego MobileVR. Jeżeli posiadasz odpowiedni telefon - taki start w świecie Virtual Reality może cię kosztować ledwie paredziesiąt złotych.

Natomiast dla hardkorowych gamerów i obytych w świecie VR pozostaje świat dużych i drogich sprzętów lub sporo kombinacji programistycznych - informacje o takich “kombinacjach” znajdziesz u mnie na kanale, na który serdecznie cię zapraszam. Znajdziesz tam wszelakie informacje związane z VR i nie tylko :).

Tymczasem żegnam się z wami, do następnych materiałów na VideoTesty.pl - 3majcie się, pa!

blog comments powered by Disqus
Witaj w Świecie Wirtualnej Rzeczywistości!