PODPOWIEDZI:

Bindownice – Jaką Bindownicę Wybrać do Biura?

Bindownice – Jaką Bindownicę Wybrać do Biura?

Studiujesz i musisz na szybko oprawić pracę dyplomową? A może prowadzisz firmę i chcesz przekazać klientowi dokumentację techniczną w schludnej, profesjonalnej formie? Bez dobrej bindownicy ani rusz. Bindowanie dokumentów to niezwykle prosta, szybka i trwała forma ich oprawiania. Co najważniejsze, możesz zrobić to na własną ręką, bardzo niskim kosztem, w swoim biurze. Jedyne, czego potrzebujesz, to bindownica. Jak wybrać tę najlepszą?

Rodzaj grzbietu

Grzbiet grzebieniowy

Najpopularniejszy rodzaj grzbietu, z pewnością udało Ci się z nim spotkać. Wykorzystywany jest choćby w punktach ksero, gdzie trzeba za niego zapłacić kilka złotych, w zależności od objętości dokumentu. Do spięcia kartek służy tutaj plastikowy grzebień. Możemy nim spiąć nawet całą ryzę papieru (500 kartek), więc świetnie nadaje się do oprawiania obszernych prac. Plastikowe grzebienie mają różną średnicę i długość. Dobiera się je w zależności od formatu i liczby spinanych kartek. Zaletą grzbietu grzebieniowego jest to, że możemy w razie czego wpinać i wypinać kartki. Koszt plastikowych grzbietów jest niewielki, więc taka bindownica świetnie nada się do częstego użytku.

Zobacz też: Ranking bindownic

Grzbiet drutowy

Jest to mniej popularny sposób na bindowanie dokumentów, jednak nieco trwalszy. Bindownice drutowe wycinają inny rodzaj nacięć w papierze i mogą spiąć zazwyczaj do 150 kartek. Używa się ich najczęściej do spinania ważnych dokumentów, z których mamy zamiar korzystać przez dłuższy czas. Podobnie jak w grzbietach plastikowych, tak i tutaj kartki można wypinać. Często możemy spotkać bindownice 2 w 1, umożliwiające bindowanie zarówno drutowe, jak i grzebieniowe.

bindownica

Grzbiet kanałowy

Oprawa kanałowa największą popularność zdobyła wśród studentów, gdyż w ten sposób oprawiane są najczęściej prace licencjackie lub magisterskie. Kartki łączone są metalowym grzbietem kanałowym, który często połączony jest z miękką lub twardą okładką. Oprawy twarde są bardzo eleganckim, lecz drogim sposobem oprawy, więc nadają się raczej do okazjonalnych zastosowań.

Grzbiet klejony

Najprostsze, niewymagające dziurkowania grzbiety, to oprawy klejone. Do oprawienia kartek w ten sposób używa się termobindownic. Konieczne jest zastosowanie specjalnych okładek, posiadających na grzbiecie klej. Grzbiet klejony ma tę zaletę, że nie da się w tym przypadku podmienić, dołożyć ani wyjąć żadnej kartki. To ważne, jeśli zależy nam na tym, by nikt nie zmienił treści bindowanego dokumentu.

Rozmiar arkuszy papieru

Zanim wybierzemy bindownicę, zastanówmy się jakiej wielkości dokumenty zamierzamy spinać. Najważniejsze, by bindownica obsługiwała format A4. Jest on najpopularniejszy i najczęściej to właśnie zwykle kartki przyjdzie nam bindować. Niektóre bindownice umożliwiają spinanie większych formatów np. A3. Niezwykle pomocne będą ograniczniki i ustawienia ułatwiające spinanie mniejszych kartek.

Bindownice

Liczba arkuszy papieru

Duże, profesjonalne bindownice bez problemu zepną nawet 500 kartek. Ale czy jest Ci to potrzebne? Tak duże pliki papieru spina się sporadycznie lub wcale. Jeśli zamierzasz bindować kilkadziesiąt kartek, wystarczy Ci niewielka bindownica spinająca do 150 lub 300 kartek. Dużo ważniejsze jest to, ile jednocześnie jest w stanie przedziurawić. W najtańszych modelach przedziurawimy za jednym razem zaledwie 10 kartek – to mało. 100 stron dokumentu będziemy musieli dziurkować aż 10 razy. Dobrej jakości bindownica jest w stanie wykonać otwory w 100 kartkach naraz.

Elektryczna czy ręczna?

Najpopularniejsze są bindownice ręczne. Obsługuje się je za pomocą dźwigni, jednej lub dwóch. W ten sposób uruchamiamy noże tnące i wykonujemy otwory. Do jej obsługi wymagana jest dość spora siła, zwłaszcza wtedy, jeśli dziurkujemy jednocześnie większą liczbę kartek lub są one grube i twarde. Jeśli będziesz korzystać z bindownicy często i nie chcesz nabawić się zakwasów mięśni, jest rozwiązanie – bindownica elektryczna. Oferuje bardzo łatwą obsługę i dużą precyzję.

Elektryczna bindownica

Rodzaj okładek

W zależności od tego, co chcemy oprawić, możemy zaopatrzyć się w najrozmaitsze okładki. Twarde, miękkie, przezroczyste, kolorowe, z fakturą a często i skórzane. Wybór jest naprawdę ogromy, podobnie jak rozpiętość cenowa. Przed zakupem bindownicy sprawdź jakie okładki z nią współpracują i czy odpowiadają Twoim zapotrzebowaniom. Zwróć też uwagę na ich ceny. Czasem tanie bindownice wymagają zastosowania drogich okładek (np. bindownice termiczne).

Choć może się wydawać, że bindownica to zbędny wydatek, jej możliwości są naprawdę nieograniczone. Dopiero mając ją na własność przekonasz się w jak wielu przypadkach Ci się przyda. Nie tylko ułatwi Ci pracę, ale pomoże uporządkować wszelkie dokumenty. Zepniesz nią raporty, projekty, dokumentacje, opracowania, pomoce i wszystko, co warto mieć pod ręką. Bindownica to nieduży wydatek, a często sprawdza się dużo lepiej od tradycyjnych segregatorów z koszulkami. 

blog comments powered by Disqus
Bindownice – Jaką Bindownicę Wybrać do Biura?