PODPOWIEDZI:

Wybieramy Najlepszy Materac do Spania

Wybieramy Najlepszy Materac do Spania

Sen jest bardzo ważny w naszym życiu. Zapewne nie raz spotkaliście się z tym, że po nieprzespanej nocy macie cały dzień wyrwany z życiorysu. Powodów źle przespanej nocy może być bardzo wiele. To stres, to hałas… Najczęściej winę za to ponosi jednak brak wygody. Często kupowane wersalki, narożniki, czy sofy, nawet te najlepsze, nie zastąpią odpowiednio dobranego materaca. Materace konstruowane są tak, by odpowiednio podeprzeć ciało w pozycji leżącej. Jeżeli chcesz zagwarantować sobie dogodny odpoczynek, a nawet pozbyć się bólu kręgosłupa, wybór odpowiedniego materaca ma kluczowe znaczenie.

Czym się kierować przy wyborze materaca do spania?

Wybór najlepszego materaca do spania nie jest prosty. Zanim to uczynisz, musisz odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: ile ważysz, spisz sam czy z kimś, cierpisz na bóle kręgosłupa? Czym jeszcze kierować się przy wyborze?

Najważniejszym kryterium jest waga. To właśnie ona wpływa na to jakiej twardości powinien być materac do spania. Jeśli na przykład ważysz 70 kg, warto zakupić materac o średniej twardości. Z kolei jeśli ważysz powyżej 100 kg, najlepiej wybrać twardy materac, który bez problemu utrzyma Twoje ciało we właściwej pozycji podczas snu. Oczywiście, wszystko zależy od indywidualnych upodobań, ale zasada jest jedna – czym materac jest twardszy, tym większa pewność, że obudzimy się bardziej wyspani.

Wybieramy Najlepszy Materac Do Spania

Kolejnym ważnym kryterium podczas wyboru materaca do spania jest Twój sposób snu. Jeżeli śpisz niespokojnie – obracasz się w nocy z boku na bok, często się budzisz, lepiej zdecyduj się na materac z jedną strefą twardości. Zapewni on prawidłowe podtrzymanie ciała bez względu w jakiej pozycji, i na której części materaca będziesz aktualnie leżał. Z kolei osoby, które nie mają podobnego problemu, mogą wybrać materac z aż siedmioma strefami twardości. Każda taka strefa jest specjalnie dopasowana pod różne części ciała. Mamy inne podłoże na barki, inne na część lędźwiową i inną twardość na nogi. Co nam to daje? Zwiększa komfort leżenia i wypoczynku.

Ważne jest też, o ile nie najważniejsze, czy cierpisz na problemy związane z kręgosłupem. Jeśli tak, warto zdecydować się na materac z właściwościami ortopedycznymi i termoelastycznymi. Takie materace są specjalne zaprojektowane z myślą o osobach takich jak Ty. Ułatwią Ci zatem zasypianie i sprawią, że zapomnisz o uporczywym bólu. Do kwestii leczniczych własności materacy jeszcze wrócimy.

Podobnie ma się sprawa z alergikami. Jeżeli i Ty do nich należysz. Koniecznie wybierz materac ze sztucznych tkanin, które zapobiegają rozwojowi bakterii i grzybów. Dodatkowo są proste w czyszczeniu. Jeżeli z kolei masz wrażliwą skórę, warto zainwestować w rozwiązanie ze zdejmowanym pokrowcem z bawełny.

Nie bez znaczenia jest też fakt, czy spisz samotnie czy z kimś. Dla par polecane są materace, które pracują wyłącznie pod indywidualnym naciskiem. Wybierając takie rozwiązanie masz pewność, że nikt nikomu nie będzie przeszkadzał podczas snu.

Wybieramy Najlepszy Materac Do Spania

Pamiętaj przy tym, że na materacu nie powinno się oszczędzać. Dobrze wybrany, zgodnie z Twoimi upodobaniami i predyspozycjami, pozwoli Ci się wyspać, a  tym samym zachować energię w czasie dnia pełnego wyzwań i obowiązków.

W czym możesz wybierać?

Całe szczęście, jest w czym wybierać. Producenci stale prześcigają się w ofertach i tworzą coraz lepsze materace do spania. Masz więc do wyboru całą gamę różnych rodzajów materacy, o różnych twardościach i materiałach. Na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie. Zróbmy sobie szybki przegląd dostępnych modeli.

Najpopularniejsze są materace typu Bonell. Są to modele, które wyróżniają się wysoką sprężystością z uwagi na zaimplementowany system sprężyn połączonych ze sobą drutem, który dodaje powierzchni większej elastyczności. Oznacza to, że czym większy nacisk na materac, tym większa siła odśrodkowa. Największym plusem tego typu rozwiązania jest to, że materace tego typu dobrze sprawdzą się u każdego z nas, niezależnie od wagi. Dodatkowo, są stosunkowo tanie i trwałe. A minusy? Materace sprężynowe lubią się odkształcać. Bywają też hałaśliwe.

Wybieramy Najlepszy Materac Do Spania

W ofertach niektórych producentów mamy też tak zwane materace kieszonkowe. Co się kryje pod tą nazwą? Każda sprężyna umieszczona jest w oddzielnej, wykonanej z tkaniny kieszonce. Powoduje to wyeliminowanie odgłosu uginającej się sprężyny. Wysokość otuliny sprężyn została dobrana w ten sposób, aby umieszczona w niej sprężyna zapewniała sprężystość materaca na całej powierzchni. Sprężyny pracują też od siebie całkowicie niezależnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, materac lepiej dostosowuje się do kształtu ciała. Niestety, są mniej trwałe niż tradycyjne materace i kiszonki lubią się przecierać.

Mamy także materace termoplastyczne, które zmieniają swoją elastyczność w zależności od temperatury. Jest to stosunkowo drogie rozwiązanie, ale wyobraź sobie materac, który sam dopasowuje się do Twojej sylwetki. Niezależnie od tego czy śpimy spokojnie czy też lubimy przewracać się z boku na bok.

Mamy też szeroki wybór materacy z uwagi na użyte materiały. Osoby ze skłonnościami alergicznymi na pewno docenią materace lateksowe, wyposażone we wkład wykonany z lateksu syntetycznego i mleczka kauczukowego. Skoro mamy do czynienia z materiałem syntetycznym, zapewne wielu z Was zapyta – a co z przewiewem powietrza? Nie ma się o co martwić. Materace tego typu zostały wyposażone w wentylację w postaci niewielkich otworów, które doskonale spełniają swoje zadanie. Dlaczego warto zainwestować w materac z materiałem lateksowym? Nie tylko będzie to dobre rozwiązanie dla alergików. Dodatkowo takie materaca dopasowują się do wagi i sylwetki ciała, a przez to idealnie trzymają właściwą pozycję podczas snu. Niestety, ich największą wadą jest to, że nie są dobrym rozwiązaniem jeżeli należysz do osób, które nadmiernie się pocą.

Mamy też do wyboru materace z pianki wysokoelastycznej. Te modele, również wykonane z tworzywa sztucznego, zapewniają wygodę i odpowiednią wentylację. Doskonale przy tym dopasowują się do sylwetki naszego ciała. Dla porównania, pianka wysokoelastyczna odzyskuje swój pierwotny kształt dwa razy szybciej niż pianki standardowe. Dzięki temu nie odkształca się tak szybko. Dodatkowo jest bardzo lekka, bardziej przewiewna niż zwykły lateks oraz jest prosta w czyszczeniu. Ma jednak jedną wadę. Po zapachu poznać, że to tworzywo sztuczne.

Materacem można łagodzić objawy schorzeń kręgosłupa

Tak jest! To nie bajka. Niektóre schorzenia i problemy ortopedyczne można leczyć materacami. A jak nie wyleczyć całkowicie, to na pewno złagodzić ich dolegliwości oraz zapobiec powstawaniu. Wystarczy wybrać odpowiedni materac. Jeśli i Ty masz problemy związane z kręgosłupem, koniecznie czytaj dalej!

Wybieramy Najlepszy Materac Do Spania

Żadnego bólu kręgosłupa nie należy lekceważyć i prędzej czy później, powinieneś udać się z tym do lekarza. Przyjrzyjmy się jednak popularnym schorzeniom. Jednym z nich jest na przykład zwyrodnienie kręgosłupa. Powstaje, kiedy w naszych kościach jest za mało tak zwanej mazi stawowej. Przyczyn może być całe mnóstwo, od wieku, po urazy. Co się dzieje w naszym kręgosłupie? Chrząstka stawowa staje się coraz cieńsza, powstają na niej rysy i nierówności. Kiedy całkiem zaniknie, kość ociera się o kość, powodując przy tym silny ból przy próbie wykonania jakiegokolwiek ruchu. Do ocierania się kości może także dojść na skutek spłaszczenia dysków. Chyba nie trzeba pisać, że to poważna sprawa? I nie chodzi tutaj jedynie o sam ból, który swoją drogą może być nie do wytrzymania. W niektórych przypadkach zaniedbanie tego schorzenia może prowadzić do kalectwa. Jak w walce z tą chorobą może Ci pomóc materac? Jeżeli u siebie zauważyłeś podobne objawy, udaj się do lekarza, który na pewno dobierze odpowiednią kurację. Zaleci też, abyś spał na twardych powierzchniach. Na pewno przyda się więc odpowiedni materac ortopedyczny o sporej twardości, który sam dostosuje się do Twojego ciała i ułożenia kręgosłupa.

Uciążliwą chorobą jest także osteoporoza, która polega na osłabieniu tkanki kostnej. Najczęstszym jej objawem są bóle w okolicy kręgosłupa, a występują one  najczęściej podczas siadania i wstawania. Nasz kręgosłup z biegiem lat staje się coraz bardziej wrażliwy. Nie można więc pozwolić na to, aby się odkształcił. Podobnie, jak w przypadku zwyrodnienia, lekarze zalecają spanie na twardszych materacach.

Tak samo z resztą jak w przypadku dyskopatii – choroby, która polega na tym, że na skutek przerwania pierścienia włóknistego dochodzi do wysunięcia lub wypadnięcia jądra miażdżystego. Powstała wypuklina lub przepuklina dyskowa może uciskać na rdzeń lub korzenie nerwów. Oczywiście towarzyszy temu wielki ból, który może nas skutecznie unieruchomić. Rada? Najlepiej spać na płaskiej powierzchni z nogami uniesionymi do góry. Tutaj przyda się więc odpowiedni materac z funkcją regulacji położenia.

Wybieramy Najlepszy Materac Do SpaniaInne schorzenia? Męcząca jest też rwa kulszowa. To silny ból, który występuje od części lędźwiowej kręgosłupa i przesuwa się wzdłuż pośladków, biodra, po tylnej stronie uda, przez łydkę aż do stopy. Może towarzyszyć mu mrowienie, kłucie i drętwienie. Każdy, nawet najdrobniejszy ruch może wywołać w tym przypadku potężny ból i skurcz mięśni. Jak więc tego uniknąć w czasie snu? Połóż się płasko na wznak na twardym materacu z nogami zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych pod kątem prostym.

Może materace nie wyleczą Cię całkowicie z dyskopatii i rwy kulszowej, ale przynajmniej pomogą i na pewno złagodzą ostre bóle. Dodatkowo, dobry materac do spania pozwoli Ci się wyspać i nabrać energii oraz pozytywnego nastawienia na cały dzień. Całe szczęście, jest w czym wybierać.

blog comments powered by Disqus
Wybieramy Najlepszy Materac do Spania